Қысқа мерзімді жоспар “Менің отбасым және достарым” 1 сынып

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Дүниетану

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мен және қоғам

Бөлімшесі:

Менің ата мекенім

Ортақ тақырып:

Менің отбасым және достарым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мектеп: Көпкүтір негізгі орта білім беретін мектебі
Күні:29.11.2019 жыл

Сынып:1

 

 

 

 

Мұғалімнің аты-жөні:Абулхайырова Аңсағаным Тоқмағанбетовна

Қатысқандар  саны: 10

Қатыспағандар саны:0

Сабақтыңтақырыбы: Менің  үйім
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.1.3.1 өз мекен-жайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау
Сабақмақсаттары  1.өз мекен-жайын атайды.

2.өз қаласындағы басты көшені,ғимараттарды және көрнекі жерлерді сипаттап айтады.

3.елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттайды.

Бағалау критерийі  

·        Өз мекенжайын атайды

·        Тұрғылықты жерінің географиялық орнын сипаттайды

 

Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология

 

– көшелердіңатауы – улица-street

– аудан – район-district,

– баспана–жилище – house; киіз үй – юрта – yurt.

 

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

-Сіздің үйіңіз қандай?

-Өткен заманда қазақтардың үйлері қандай болған?

-Қазіргізаманныңүйлеріқандай?

 

Құндылықтарды дарыту

 

Құндылыққарым-қатынас жасау қабілеті; өзгелердің мәдениетіне және көз қарасына құрметпен қарау,үлкендерді құрметтеуді үйренеді.

Ынтымақтастықжұптық, топтық жұмыстары арқылы ынтымақтастық орнайды.

ПәнаралықбайланысПәнгебайланыстыШирату Жаратылыстану. Оқушылардан үйлерінде

қандай өсімдіктердің бар екенін айтады.

Көркем еңбек. Жұмыс дәптеріндегі тапсырма

картографиялық дағдыларын дамытады.

Оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімдерін

бекітеді.

Математика.Оқушылар түрлі түсті фигуралардан үйдің жобасын құрастырады.Кірпіштерге үйді сипаттайды мыс: (таза, кең,тар,биік,жылы т.б ) Ой өрісін дамытады

 

АКТ Бейнеролик, сергіту сәтіWWW.comtolekova.jimdo.com

 

Аудиожазба интернет желісімен kaz-musik-toregali_torali_fari

 

Бастапқы білім  баланың кешегі біліміне сүйенеміз,жалғастырамыз. Отбасы мүшелері, туыстық қатынас, отбасы мерекелерін туралы біледі
 

Сабақбарысы

 

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері Сабақтажоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар
Сабақтың басы

 

 

 3 минут

 

Ширату:  «Менің үйім» тренингі

 

Жерге оқушылардың мекен – жайы жазылған қағаздар қойылады, әркім мекен – жайын тауып соның тұсына тұруы керек.Бәрі тұрған кезде үй пайда болады.

(Үстел үстіне әр түрлі суреттер қойу арқылы  оқушыларды топқа бөлемін)

 

Топқа бөлу

1 топ: көшелер

2 топ:ғимараттар

3 топ:көрнекті жерлер

ҚБ.-  «Қолпаштау»

Отбасы мүшелері қайда тұрады?

Бүгінгі сабақта баспана түрлері,мекен-жай атауы туралы әңгімелейміз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WWW.com tolekova.jimdo.com

Топ аттары

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

М/К      (Ұ).(Т).    Белсенді  оқу.

 

Ұ.Ж. 1 – тапсырма

Оқулықпен жұмыс

Шаңырақ-бұл отбасының белгісі.Ертеде дәстүр бойынша киіз үйдің шаңырағы әкеден балаға   мұраға қалған.

Суретпен жұмыс.  «Орнын тап» әдісі

-Суретке назар аудар

-Бөлмеде нені байқадыңдар?

-Кімнің бөлмесі?

-Олненііздепжатыр?

-Бала портфеліннеліктентабаалмайотыр?

-Заттардыңорнын тап

ҚБ:-мұғалімніңауызшабағалауы

«Жарайсыңдар!», «Өтежақсы!», «Керемет!»

 

Топтық жұмыс.(шаршы,төртбұрыш, үшбұрыш арқылы топқа бөлемін) «Суреттерді топтастыр» әдісі

1топ. Түрлі түсті геометриялық фигуралардан үйдің жобасын құрастырады. «Кірпіштерге» үйді сипаттайтын сөздер жазады. Мысалы, жайлы, жарық, таза, кең, жылы, әдемі, биік және т.б.

2топ. Бұрынғы заман үйлері (суреттерді жапсырады)

3 топ. Қазіргі заман үйлері

(суреттерді жапсырады)

 

ҚБ. -«Гүлдер» (оқушыларәртоптыбағалайды)

Қызылгүл-толықмеңгердім

Жасылгүл-орташатүсінген

Сарыгүл-түсінбедім

Олардыңжауаптарынәрелдіңбаспаналарытуралыақпаратпентолықтыру.

Дискриптор 

–          

Интербелсенді тақтадан картамен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Шаңырақ-бұл отбасының белгісі.Ертеде дәстүр бойынша киіз үйдің шаңырағы әкеден балаға   мұраға қалған.

1 тапсырма

Жұптық сараланған жұмыс.

«Сұхбат» әдісі қонаққа шақыру айдары.

Оқушылар жұпта өз үйлеріне бір-біріне қонаққа шақыру үшін мекенжайларын, көшесіндегі ерекше ғимараттарды сипаттап айтып, қай жерде тұратынын түсіндіреді.

Оқушының әңгімесі

–         Мен сені қонаққа шақырамын

–         Мен Көпкүтір ауылында тұрамын. Менің үйім Мәдениет көшесінде.Бұл көшенің басында Мәдениет үйі орналасқан жанында шағын дүкен бар.Мен 18 – ші үйде тұрамын.

Дескриптор:

-Сен тұратын көше қалай аталады?

– Сенің көшеңде қандай ғимараттар бар?

-Үйдің мекен – жайы деген не?

Бірін-бірі бағалайды

Қол қысу арқылы бағалайды

Ө.Ж.

Дәптермен жұмыс.   Жеке жұмыс.

Өз бөлмеңнің қандай болғанын қалайсың?

Сурет салып көр.

Өз мекенжайыңды жаз: қаласы_____________

Көшесі__________________________________

Үй №______,  пәтер № _______

 

ҚБ:- «Жұлдызшылар» арқылы  мұғалімнің бағалауы

Сергіту сәті «Үйіңді тап»

 

 

 

Саралау тапсырмасы:

 

Түрлі түсті геометриялық фигуралардан үйдің жобасын

құрастыр.Қандай фигураларды қолданғаныңды ата.

А.Үйдің жобасын құрастырғанда екі-үш геометриялық фигураны ғана қолданады, геометриялық фигураларды атайды, құрастырады.

В.Бірнеше геометриялық фигураны қолданып, үйдің жобасын құрастырады, геометриялық фигураларды атайды.

С.Геометриялық фигуралардан тек үйдің жобасын ғана емес, үйдің айналасындағы заттарды да құрастырады.

Дескрипторы:

А. Өзмекен-жайынатайды.

В.Тұрғылықтыжерінің (қаласының/ауылының) ерекшелігін, географиялықорнынсипаттайды.

С.Өзініңтұратыныңжерініңерекшелігінәңгімелейді.

ҚБ. «Смайликтер»

 

 

 

(Өте жақсы смайлигі)

 

 

(Жақсы смайлигі)

(Талпын смайлигі)

 

Интеррагтивті тақтадан көрсету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жапсырмасуреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өз ойларын айтады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар дәптерде орындайды

 

 

Дәптер 22 – бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аудиожазба интернет желісімен kaz-musik-toregali_torali_fari

 

 

 

 

 

 

 

 

\

 

 

 

 

Мұғалім әр оқушының дәптеріне жапсырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

6 минут

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

«Сұрақ-жауап» әдісі

Шаңырақ дегеніміз не?

-Шаңырақтың мұрагері кім бола алады?

-Ежелгі дәстүрдің шаңыраққа қандай қатысы бар?

Тапсырма

Мекен-жайыңызды атаңыз. Алыстағы досыңызға хат жолдау үшін конверттің сыртына сол мекен-жайыңызды толтырыңыз.

 

Кері байланыс: «Доп лақтыру» әдісі

Үйдің мекен-жайына нелер кіреді?

-Баспананың қандай түрлері бар?

-Аудан сөзін үш тілде ата?

Дескриптор:

– өзмекен-жайынатайды;

-мекен-жайынжазыпкөрсетеді.

ҚБ. «Білезіктер»беру әдісіарқылымұғалімніңбағалауы

 

 

 

 

 

М/К

Сабақсоңындаоқушылар рефлексия жүргізеді.

 

 «Ғасырлар» үйі

 

Сабақ соңында оқушылардың сабақты меңгергенін өздері ілулі тұрған үйлерге барып  сабақты түсінген, түсінбегенін анықтаймын

 

Көп қабатты үй – өте жақсы түсіндім, маған сабақ өте қызықты болды

 

Бір қабатты үй–мен сабақты  түсіндім

 

Киіз үй – тақырып бойынша әлі де ізденуім керек.

 

 

Хат

 

 

 

XI-ғасыр

XX -ғасыр

IX-ғасыр

 

Саралау тапсырмалары арқылы оқушылардың деңгейін  анықтау мақсатында төмендегідей тапсырма ұсынылды.

 А. Үйдің мекенжайын,көшені, пәтердің нөмірін ата

С.Өзінің тұрғылықты жерінің орны, ерекшелігі туралы әңгімеле

В. Тұрғылықты жерінің табиғатын

Сипаттайды.

 

Қарқын

Дәптермен жұмыс

Сәйкестендір әдісі.Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.

– Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт

беріледі.

 

 

 

Диалог және қолдау көрсету

Әрбір бала түрлі түсті геометриялық фигуралардан үйдің жобасын құрастырады,өзінің жұбымен  диалог орнатады. Жұптар таныстырылып  болған соң, жұптар бір-бірін гүлдер арқылы бағалайды.

Бағалау

Оқушылар әр тапсырмадан соң бағаланып отырады, осылайша саралаудың басқа да түрлері оқушылардың қажеттіліктеріне қарай үнемі түзетіліп, жақсартылып, қажет кезде қолдау көрсетіліп отырады

Сабақ бойынша жалпы рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін анықтау мақсатында қолданылған ҚБ әдістері:

ҚБ.-  «Қолпаштау» әдісі

Отбасы мүшелері қайда тұрады?

Бүгінгі сабақта баспана түрлері,мекен-жай атауы туралы әңгімелейміз.

ҚБ.Мұғалімнің ауызша бағалауы

«Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», « Керемет!».

ҚБ. -«гүлдер» (оқушылар әр топты бағалайды)

Қызыл гүл-толық меңгердім

Жасыл гүл-орташа түсінген

Сары гүл-түсінбедім

 

 

Б.Б оқушылардың бір-бірін бағалауы

Сен тұратынкөшеқалайаталады?

– Сеніңкөшеңдеқандайғимараттар бар?

– Үйдіңмекен-жайыдеген не?

Дәптермен жұмыскезіндемұғалімніңбағалауы

ҚБ:- «Жұлдызшалар» арқылымұғалімніңбағалауы

Саралау жұмысы кезіндегі

ҚБ         

 

Өз мекен-жайын атайды.

– Тұрғылықты жерінің (қаласының, ауылының) ерекшелігін,географиялық орнын сипаттайды.

– Өзінің тұратын жеренің ерекшелігін әңгімелейді.

 

 

 

 

(Өте жақсы смайлигі)

 

(Жақсы смайлигі)

(Талпын смайлигі)

 

ҚБ. «Білезіктер тағу» әдісі  арқылы мұғалімнің бағалауы

–         Өз мекен-мекен жайын атайды.

–         Мекен-жайын жазып көрсетеді.

 

 

 

 

 

«Ғасырлар» үйі

 

XI-ғасыр

 

 

 

 

 

 

 

XX -ғасыр

IX-ғасыр

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

 

 

Интерактивті тақтаны уақытылы пайдалану.

 

Оқушылар тапсырманы орындау  кезінде партада  түзу отыру, бойларын тік ұстау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *