Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу (форматтау)

Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданы Б.Момышұлы атындағы орта мектеп.

Информатика пәнінің мұғалімі Калымбетова Айгуль Куттыбаевна

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:  7.2А – Есептерді электрондық кестелер көмегімен шешу
Сабақтың тақырыбы Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу (форматтау)
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.2.2.2. –Электронды кесте элементтерін пішімдеу

 

Сабақтың мақсаты Барлық  оқушылар:

Электронды кесте элементтерін  пішімдеу командаларын білу

Оқушылардың  басым   бөлігі:

Электронды кестені пішімдеу кезіндегі өзгерістерді түсіну

Құжаттар даярлауда қолдану.

Кейбір   оқушылар:

Электронды кестені редакциялау, құрамын пішімдеу жолдарын саралау

Бағалау критерийі Электронды кесте элементтерін пішімдеуді біледі

Кестеде пішімдеудің элементтерін ауыстыруын түсінеді

Кестеде берілген ақпаратқа пішеімдеуді қолданады

Тілдік мақсаттар

 

Академиялық тілді оқытудағы пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер электронды орындау қажет.кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ және т.б.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Кестені мәліметтермен…толтыру.

Алмасу буфері тобындағы Үлгі бойынша пішімдеу….

Жұмыс парағында сандық ақпаратты…. Түрде ұсынады.

Апта күндерін, уақытты….толтыру.

Құндылықтарға баулу Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау
Пәнаралық байланыс Алгебра, сызу, қазақ тілі,орыс тілі
Алдыңғы білім

 

Оқушылар нені біледі және осы сабақтың алдында нені білулері керек? (электрондық кестені, мәліметтер типтерін енгізу, автотолтыру, деректер мен формулалар, теориялар)
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурс

тар

Сабақтың басы Сәлемдесу.Тренинг «Тамаша». Көңіл күйіміз қандай?

 

Үй тапсырмасын қайталау  « Төңкерілген сұрақ» әдісі

Төңкерілген парақшада  түстер (сары, көк, күлгін, жасыл т.б.) жазылған парақша таратылып сол түсте көрінген сұраққа дайын оқушы кезек-кезек жауап береді.

1. Кесте дегеніміз не?

2. Баған енін қалай өзгертеміз?

3. Жол биктігін қалай өзгертеміз?

4. Жол мен бағанның қиылысуы қалай аталады?

5. Меңзерді (Курсорды) басқа ұяшыққа ауыстыру қалай орындалады?

Дескрипторлар:

–        Сұраққа дұрыс жауап береді;

–        Алдын ала білімді біледі.

Үй тапсырмасын бағалау.

ҚБ «Шапалақ» әдісі .

 

Парақша

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

(С.К.)Мұғалім проблемалық сұрақтар қояды:

-сынып журналында  кесте бар ма?

–        оқушының күнделігі  кесте мысал бола ала ма?

-күнделіктің неше түрі бар?

Сонымен балалар бүгінгі сабақ не жөнінде болмақ?

Жаңа сабақтың тақырыбы анықталады, дәптерге  жазылады.

*Оқушылар 5 топқа партаның реттілігі бойынша  бөлінеді.

Жаңа сабақ

Оқулықпен жұмыс. «Көршіңізге айтыңыз» әдісі арқылы әр жұп оқулықтан  3.2. Электрондық кесте элементтерін форматтау (57-61-бет)  тақырыбын өздігінен  меңгереді, бір-біріне түсіндіреді.

Кластер  қоғау  Қима қағаздарын жапсыру  арқылы берілген тапсырманы орындау

1-топ.  Ерекшеленген  аймақтағы түсті, өлшемді, қаріпті, бояу түсін өзгерту әрекеті

2- топ.  Сан разрядын өзгерту

3-топ. Кестенің бірнеше ұяшығын біріктіру және ортасына орналастыру

4-топ. Ұяшықтағы ақпаратты туралау

5-топ. Баған енін, жол биіктігін  өзгерту

Топтар кластерлерін сағат тілі бағытымен  ауыстырып тақтадағы жауаппен салыстырып қателерін түзетеді. Әр топ өз кластеріне тоқталып түсіндіреді.

Дескриптор. Оқушы:

ерекшеленген  аймақтағы түсті, өлшемді, қаріпті, бояу түсін өзгерту әрекетін біледі

– сан разрядын өзгертуді біледі

-кестенің бірнеше ұяшығын біріктіру және ортасына орналастыруды біледі

-ұяшықтағы ақпаратты туралауды біледі

-баған енін, жол биіктігін  өзгертуді біледі

– теорияны біледі;

– түсінеді.

ҚБ «Шапалақ» әдісі .

Мұғалім MS Excel электрондық кестесі туралы қысқаша мәліметтермен оқушылар жауабын толықтырады.

   Bilimland.kz сайтына кіру. Информатика – 8сынып-

Электрондық кесте туралы негізгі түсінік

1.Түсіндіру

2.Мәтін

3.Жаттығу №1, №2, №3

4.Тест (тақырыпты меңгергенін анықтау мақсатында)

Дескриптор. Оқушы:

– теорияны біледі;

– түсінеді.

ҚБ «Шапалақ» әдісі .

Жеке жұмыс

(Д) «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі арқылы практикалық жұмыс / тапсырма-компьютермен орындалады

MS excel  бағдарламасын іске қосыңыз:Пуск-программы-MS office- MS Excel н/е пуск-төмен бағыт (стрелка)- MS Excel

1.MS excel  бағдарламасын іске қосыңыз

2. Үлгі бойынша кестеге ақпарат енгізу, форматтау

3.Қосымша тапсырма :

Лист2 парақшасына «қоңырау кестесін» жазу

Дескриптор. Оқушы:

– MS Excel іске қосады

-ақпарат енгізеді

-форматтайды

ҚБ «Шапалақ» әдісі .

Үйге тапсырма

-3.2. Электрондық кесте элементтерін форматтау 57-61-бет оқу, ережелерді, сөздіктерді,  дәптерге жазу, есте сақтау

-Үйіңіздегі компьютер, ноутбук пайдаланып  MS Excelде  «сабақ кестесін» толтыру  (56-бет)

Қорытынды.

 

https://youtu.be/CCaki0uEwh0 – Кестелерді Excel-де формат тау туралы

 

дәптер

 

оқулық

 

 

 

кластер  қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

Смайлик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Электрондық кесте

Сурет

 

 

 

 

 

 

 

Сурет

Кесте

 

 

 

Смайлик

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер немесе Парақша

 

Сабақтың соңы

 

Кері байланыс «Табыс баспалдағы» әдісі. Excel электрондық кестесінің белгісі «Х» белгісі түріндегі стикерлер таратлады

Бүгінгі сабақта оқушылар өздерін білімдерін қай сатыда: «Білемін», «Түсінемін», «Жасай аламын»  тұрғанын анықтап  Есімдері жазылған стикер жапсырады, яғни өз-өзін бағалайды

 
Саралау – Сізқандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отыр сыз? Денсаулық жәнеқауіпсіздіктехникасын сақтау

Оқушылардың тақырыпты толық игертуде  білім деңгейінің ерекшелігін ескере отырып түрлі тапсырмаларды орындатуға тырысамын. Бұл тапсырмалар арқылы теорияны  практикада қолдануына жағдай жасалады. Оқушылар өзіндік жұмыс жасап, бір-бірімен ақылдасып бірлескен оқу арқылы диалог кезінде пікірлесіп, саралау тәсілін пайдаланады және танымдық қызмет атқаратын дидактикалық құрал ретінде визуалды органайзерлерді  оқушылардың жұмысына қолдау көрсету үшін қолданамын. Себебі, топта оқушылар бір-бірінің тұжырымдарын тыңдап, талқылап, ортақ шешімге келу арқылы қарым-қатынасын реттейді. Диалогқы түсу арқылы ойларын саралап, тиімді шешім қабылдайды.

Қолданған  әдістерде  оқушыларға  ұсынған дәлелдермен айғақтарға қолдау көрсету арқылы,  тапсырманы орындағанда сенімділікпен, жауапкершілікпен орындау арқылы саралаудың тиімді әдісі басшылыққа алынады. . АКТ әдісін пайдалану арқылы белсенді оқудың қызықты тәсілдерін ұсыну арқылы, оқушылардың ақпарат іздеп, өз тәсілдерін табуына мүмкіндік бере отырып, олардың өздігінен алған біліміне  үлесін қосуына септігін тигізеді.ақпарат алу және жоғары деңгейлі ойлау дағдыларын жетілдіреді. Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін, оқудың дұрыс жүріп жатқанын білу мақсатында оқуды тексеру және кері байланыс ұсыну арқылы  өзін-өзі бағалау деңгейі арттырады және оқушыларға оқушылардың өз жұмысын жақсартуына мүмкіндік береді.

Сабақ басынан соңына дейін әр орындалған жұмысқа ауызша қалыптастырушы бағалаумен жүргізілді. Қалыптастырушы бағалау баланың алға жылжуына әсері орасан зор. Себебі бала кішкентай болсын еңбегіне баға алған болса, оның сенімділігі, жауапкершілігі және қызығушылығы артады.

Сабақ соңында рефлексивтік оқушы алған білімінің, белсенділігінің деңгейін өзі бағалайды

 

 

Қауіпсіздік техникасы      

  ережелері сақталып, оқушы жас ерекшелігіне қарай компьютердегі жұмыс істеу уақыты шектелді

Қауіпсіздік техникасы ережелерініңтармақтарындағы көрсетілген  талаптары бойынша

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
 
Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *