Төрт түліктің пайдасы
Сабақтың тақырыбы: Төрт түліктің пайдасы | Мұғалімнің аты-жөні:Набиева Б.Қ.
|
||||
СЫНЫП: 7 «а» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары | 7.1.2.1. Тыңдалған мәтіннің негізгімазмұның түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау
7.3.5.1.Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну |
||||
Сабақтың
мақсаты |
– тақырып бойынша жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну
– оқыған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру – мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын мәтіннен таба білу |
||||
Сабақ нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үйлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдерді келтіре алады. |
||||
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. | ||||
Тілдікмақсаттар | Жаңа сөздер: жамылғы көрпелер, балқаймақ, асыраушысы, иленген терісі, ұшқалақ, жалы, киелі жануар.
Тірек сөздер: көлік, қазы – қарта, жүні, жүк артса-көлік, шұбат, емдік қасиеті. |
||||
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. | ||||
АКТ қолдану | АКТ мүмкіншіліктерін пайдалану. | ||||
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. | ||||
Алдыңғы оқу | Жылқы – ер қанаты | ||||
Сабақтың жоспары | |||||
Жоспарланғануақыт | Сабақ барысы : | Бағалау түрлері | |||
Басталуы
5 минут |
Бағалау парақшасымен таныстыру
Топтарға бөлу. 1-топ «КӨКТЕР» 2-топ «ҚЫЗЫЛДАР» 3-топ «ЖАСЫЛДАР»
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Шаттық шеңбері»
Үй тапсырмасын тексеру: Үй жануарлары туралы мақал-мәтел жаттап мағынасын ашу.
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Оқушылар барлықтарымыз тақтаға қараймыз. Оқушыларға үй жануарлары туралы бейнежазба көрсетіледі. Оқушылар берілген бейнежазбаның көмегімен жаңа тақырыпты болжайды
|
Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер алады.
Оқушылар гүл шоғын ұсынып бүгінгі сабаққа бір-біріне жақсы, жағымды, мейірімді сөздер айтады.
https://youtu.be/aqdN8wBwXuE |
|||
Жаңа білім
10 минут
|
Білу және түсіну
Тыңдалым. Оқылым. Жазылым.Айтылым Әр топқа төрт түлік туралы мәтін беріледі. Оқыған мәтіннің ішінен «Түртіп ал» әдісі арқылы үш бейтаныс сөздерді постерге жазады. «Әткеншек» әдісі: жазған постерді үш топ бір – бірімен алмастырып, түсіндірме сөздік арқылы түсінік береді. Оқушылар төрт түлік туралы не білетінін БЛОБ ағашына жазады. Сіздер осы ағаштың қай деңгейінде екенін толтырасыңдар.
Бағалау критерийі: Тыңдаған мәтіндегі жаңа сөздердің мағынасын түсінеді. Дескриптор: Білім алушы: – Бейтаныс сөздерді жазады. – Түсіндірме мен аударма сөздікпен жұмыс істейді. – Бейтаныс сөздерге түсінік береді.
|
Оқулық, мәтіндер
|
|||
Ортасы
10 минут
|
Төрт түлік туралы берілген мәтін бойынша
1-топ: төрт түліктен алынатын тағамдарды жазады; 2-топ: төрт түліктің шаруашылыққа тигізетін пайдасы туралы жазады; 3-топ: төрт түлікті пайдалану арқылы жасалатын бұйымдарды жазады. Толтырылған кластерді әр топ ортаға шығып қорғайды. Бағалау критерийі: Мәтіннен тірек сөздерді анықтайды. Дескриптор: Білім алушы: – Тірек сөздердің мағынасын түсінеді. – Төрт түлік туралы мәліметті сипаттай алады |
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
|
|||
Сергіту сәті
2 минут |
Сергіту сәті “Қызыл гүлім – ай” | Оқушылар би билеп сергіп қалады. | |||
Аяқталуы
Сабақты бекіту 10 минут |
Ой қорытыу
Берілген мәтін бойынша Сүттен жасалатын тағамдарды бірінші бағанға, еттен жасалатын тағамдарды екінші бағанға жазады. Ал үшінші бағанға жылқынық қатысуымен болатын жарыстар мен ойындар жазылады. |
Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. |
|||
Кері байланыс 3 минут |
«Чемодан, еттартқыш, себет» әдісі
Чемодан – қажет ақпаратты алдым Еттартқыш – алған ақпаратты өндеймін Себет – маған керексіз ақпарат |
Кері байланыс кемесі | |||
Сабақтың соңы
5 мин |
Оқушылар сіздер сабақтың басында ағаштың қай бұтағында болғанын толтырдыңдар. Ал енді сабақ соңында ағашты толтырыңдар. |
|
|||
Үйге тапсырма: 63-бет, 10 – тапсырма (берілген сұрақтарға оқыған мәтін бойынша жауап бер). | |||||
Рефлексия:Сабақта «БЛОБ ағашы», «Чемодан, еттартқыш, себет» әдісі
«Бас бармақ» бағалауларын қолдандым. Қорытындыбағамдау
|
|||||
3– жаңа сөз
1-топ
Төрт түліктен алынатын тағамдар
2-топ
төрт түліктің шаруашылыққа тигізетін пайдасы
3-топ
төрт түлікті пайдалану арқылы жасалатын бұйымдар
1-топ «КӨКТЕР» |
2-топ «ҚЫЗЫЛДАР» |
3-топ «ЖАСЫЛДАР» |
Қажет ақпаратты алдым | Алған ақпаратты өндеймін | Маған керексіз ақпарат |
Сабақтың тақырыбы: Төрт түліктің пайдасы | Мұғалімнің аты-жөні:Набиева Б.Қ.
|
||||
СЫНЫП: 7 «а» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары | 7.1.2.1. Тыңдалған мәтіннің негізгімазмұның түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау
7.3.5.1.Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну |
||||
Сабақтың
мақсаты |
– тақырып бойынша жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну
– оқыған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру – мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын мәтіннен таба білу |
||||
Сабақ нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үйлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдерді келтіре алады. |
||||
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. | ||||
Тілдікмақсаттар | Жаңа сөздер: жамылғы көрпелер, балқаймақ, асыраушысы, иленген терісі, ұшқалақ, жалы, киелі жануар.
Тірек сөздер: көлік, қазы – қарта, жүні, жүк артса-көлік, шұбат, емдік қасиеті. |
||||
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. | ||||
АКТ қолдану | АКТ мүмкіншіліктерін пайдалану. | ||||
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. | ||||
Алдыңғы оқу | Жылқы – ер қанаты | ||||
Сабақтың жоспары | |||||
Жоспарланғануақыт | Сабақ барысы : | Бағалау түрлері | |||
Басталуы
5 минут |
Бағалау парақшасымен таныстыру
Топтарға бөлу. 1-топ «КӨКТЕР» 2-топ «ҚЫЗЫЛДАР» 3-топ «ЖАСЫЛДАР»
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Шаттық шеңбері»
Үй тапсырмасын тексеру: Үй жануарлары туралы мақал-мәтел жаттап мағынасын ашу.
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Оқушылар барлықтарымыз тақтаға қараймыз. Оқушыларға үй жануарлары туралы бейнежазба көрсетіледі. Оқушылар берілген бейнежазбаның көмегімен жаңа тақырыпты болжайды
|
Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер алады.
Оқушылар гүл шоғын ұсынып бүгінгі сабаққа бір-біріне жақсы, жағымды, мейірімді сөздер айтады.
https://youtu.be/aqdN8wBwXuE |
|||
Жаңа білім
10 минут
|
Білу және түсіну
Тыңдалым. Оқылым. Жазылым.Айтылым Әр топқа төрт түлік туралы мәтін беріледі. Оқыған мәтіннің ішінен «Түртіп ал» әдісі арқылы үш бейтаныс сөздерді постерге жазады. «Әткеншек» әдісі: жазған постерді үш топ бір – бірімен алмастырып, түсіндірме сөздік арқылы түсінік береді. Оқушылар төрт түлік туралы не білетінін БЛОБ ағашына жазады. Сіздер осы ағаштың қай деңгейінде екенін толтырасыңдар.
Бағалау критерийі: Тыңдаған мәтіндегі жаңа сөздердің мағынасын түсінеді. Дескриптор: Білім алушы: – Бейтаныс сөздерді жазады. – Түсіндірме мен аударма сөздікпен жұмыс істейді. – Бейтаныс сөздерге түсінік береді.
|
Оқулық, мәтіндер
|
|||
Ортасы
10 минут
|
Төрт түлік туралы берілген мәтін бойынша
1-топ: төрт түліктен алынатын тағамдарды жазады; 2-топ: төрт түліктің шаруашылыққа тигізетін пайдасы туралы жазады; 3-топ: төрт түлікті пайдалану арқылы жасалатын бұйымдарды жазады. Толтырылған кластерді әр топ ортаға шығып қорғайды. Бағалау критерийі: Мәтіннен тірек сөздерді анықтайды. Дескриптор: Білім алушы: – Тірек сөздердің мағынасын түсінеді. – Төрт түлік туралы мәліметті сипаттай алады |
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
|
|||
Сергіту сәті
2 минут |
Сергіту сәті “Қызыл гүлім – ай” | Оқушылар би билеп сергіп қалады. | |||
Аяқталуы
Сабақты бекіту 10 минут |
Ой қорытыу
Берілген мәтін бойынша Сүттен жасалатын тағамдарды бірінші бағанға, еттен жасалатын тағамдарды екінші бағанға жазады. Ал үшінші бағанға жылқынық қатысуымен болатын жарыстар мен ойындар жазылады. |
Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. |
|||
Кері байланыс 3 минут |
«Чемодан, еттартқыш, себет» әдісі
Чемодан – қажет ақпаратты алдым Еттартқыш – алған ақпаратты өндеймін Себет – маған керексіз ақпарат |
Кері байланыс кемесі | |||
Сабақтың соңы
5 мин |
Оқушылар сіздер сабақтың басында ағаштың қай бұтағында болғанын толтырдыңдар. Ал енді сабақ соңында ағашты толтырыңдар. |
|
|||
Үйге тапсырма: 63-бет, 10 – тапсырма (берілген сұрақтарға оқыған мәтін бойынша жауап бер). | |||||
Рефлексия:Сабақта «БЛОБ ағашы», «Чемодан, еттартқыш, себет» әдісі
«Бас бармақ» бағалауларын қолдандым. Қорытындыбағамдау
|
|||||
3– жаңа сөз
1-топ
Төрт түліктен алынатын тағамдар
2-топ
төрт түліктің шаруашылыққа тигізетін пайдасы
3-топ
төрт түлікті пайдалану арқылы жасалатын бұйымдар
1-топ «КӨКТЕР» |
2-топ «ҚЫЗЫЛДАР» |
3-топ «ЖАСЫЛДАР» |
Қажет ақпаратты алдым | Алған ақпаратты өндеймін | Маған керексіз ақпарат |
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718