|
Күні :11.12.2019
|
Мұғалімнің аты-жөні: Талипбекова Г
|
Сынып:2 «Б»
|
Қатысқан оқушылар саны: 20
|
Қатыспаған оқушылар саны: 0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жиынды және оның элементтерін белгілеу
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
2.4.1.3-жиындар мен олардың элементерін диаграммада белгілеу;
элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және тиістілігін анықтау
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар жиынға тиісті немесе тиісті емес элементтерді қарастырады; суреттерді топтастыра отырып жиын құрайды, мысалы, құстар және хайуандар жиыны; жиындардың басқа да сипаттамаларын зерттей; жиындарды, оның элементтерін белгілеу және сипаттау үшін сәйкесінше таңбаларды пайдалана алады
|
Бағалау критерийі
|
Әр жиынға атау береді.
Олардың ортақ қасиеттерін табады.
Жиын элементтерін белгілерін табады.
Жиынға тиісті/тиісті емес таңбаларын қолдана алады.
Әр жиынға тиісті емес элементтер ойлап табады.
|
Құндылық
тарды
дамыту
|
Туған өлкеміздегі жануарларды қорғауға баулу .Ынтымақтастықта жұмыс жасауға дағдыланады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Дүниетану, жаратылыстану,әдебиет,көркем еңбек, денешынықтыру,қазақ тілі,
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Бастапқы білім
|
Жиынды белгілеу үшін Эйлер-Венн диаграммасын пайдалана алады
|
Сабақтың жоспары
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Сынып реттілігін қадағалау.
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.
Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек 2 рет
Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!
Жарайсыңдар ,балалар бүгін біз туған өлкеміздегі жануарлар әлеміне саяхатқа шығамыз.Біздің аулымызда қандай жануарлар бар?
Ең әуелі табиғатқа шығатын ұл-қызды түгендеп алайын.
Олай болса келіп жинала қойыңдар.
-Балалар тез арада ұлдар және қыздар болып екі топқа бөлінейікші
-Бірінші топта кімдер?
-Топта қанша қыз бар екен?
-Ал екінші топта кімдер?
-Қандай жиын деп атауға болады?
-Ал жиын элементтері кімдер екен?
-Қыздар көп болғандықтан мен қыздарды тағы екі топқа бөлемін.Ұзын бойлылар,қысқа бойлылар.
-Балалар бүгінгі сабақта біз не туралы өтеміз деп ойлайсыңдар?
Топқа бөлу
І топ қыздар тобы
ІІ топ ұлдар тобы
ІІІ топ қыздар тобы
1. Математикада қасиеттері,белгілері ортақ нысандар тобы жиі қарастырылады.Ондай нысандар тобын жиын деп атайды.Жиынды құрайтын нысандарды оның элементтері дейміз. Мысалы:дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі
Жауабы: апта күндерінің жиыны.
|
Ресурстар
|
Жаңа білім
20 минут
|
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.
1.Математикада қасиеттері,белгілері ортақ нысандар тобы жиі қарастырылады.Ондай нысандар тобын жиын деп атайды.Жиынды құрайтын нысандарды оның элементтері дейміз. Мысалы:дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі
Жауабы: апта күндерінің жиыны.
1.Топтық жұмыс« Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Топтық жұмыс
1. Әр жиынға атау береді.
2.Олардың ортақ қасиеттерін ата.
Дескриптор:
1. Әр жиынға атау береді.
2.Олардың ортақ қасиеттерін табады.
Кері байланыс: Басбармақ .
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам
|
Оқулық, құстардың, жануарлар-
дың, өсімдіктер-
дің суреттері, плакат,мар-
кер
|
Ортасы
10 минут
|
2.Жиынды бейнелеу үшін Эйлер-Венн(ғалымдардың фамилиясы бойынша)диаграммасы деп аталатын сызба қолданды.Бұл –ішіне жиын элементтері орналасқан дөңгелек. Жиынды латын әліпбиінің бас әрпімен белгілейді(мысалы:А жиыны). Жиын элементтері латын әліпбиінің кіші әрпімен белгіленеді(мысалы:a ,b, d).Топтық жұмыс
Жиындарды және оның элементерін ата.
D
Дескриптор:
1. Жиындарды және оның элементерін атайды.
Кері байланыс: Басбармақ .
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам
3. Математикада қандайда бір элементердің жиынға тиесілі немесе тиісті емес екенін көрсету үшін € және €/ белгілері қолданылады Мысалы :b €A(bэлементі A жиынына тиісті),
m €/ A (m элементі Aжиынына тиісті емес).
Жұптық жұмыс
Әр жиынға тиісті емес бір элемент ойлап тап және ата .
Дескриптор:1. Әр жиынға тиісті емес бір элемент ойлап
табады және атайды .
Кері байланыс: Басбармақ .
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам
Дәптермен жұмыс« Кім жүйрік»
Жеке жұмыс. Баған түрінде есептеп ,дұрыстығын тексер.
100-29=71 81+19=100 45+25=70
19+58=77 58+36=94 88-12=76
81-36=45 70-68=2 47+36=83
47+25=72 41+35=76 50-16=34
|
|
Үйге тапсырма: Үйге тапсырма: Оқулықтағы № 5 тапсырма
Саяхатта менің ойға түйгенім менің өлкемдегі жануарларды қорғай алады деп сабаққа жақсы қатысқандарың үшін сендерді бағалағым келіп тұр. Үйге тапсырма: Оқулықтағы № 5 тапсырма
Саяхатта менің ойға түйгенім менің өлкемдегі жануарларды қорғай алады деп сабаққа жақсы қатысқандарың үшін барлықтарыңа жарайсың демекпін .
Рефлексия
Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын берді.
Бұл сабақта оқушылар жиынды және оның элементтерін белгілеуді түсінді деп ойлаймын.
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сізқабілеті жоғарыоқушыларға тапсырманыкүрделендіруді қалайжоспарлайсыз?« Кім жүйрік» ойыны Есептер шығару
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
«Еркін микрафон »
Басбармақ әдісі
Бағдаршам түстері арқылы өз білімін бағалау
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқумақсаттары
шынайы ма?Бүгін оқушылар
не білді?Сыныптағы ахуал
қандай болды?Мен жоспарлаған
саралау шараларытиімді болды ма?Мен берілгенуақыт ішіндеүлгердім бе? Менөз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім жəне неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|