Химиялық элемент атомдарының қасиеттері мен кейбір сипаттамаларының периодты түрде өзгеруі.

Ұзақ мерзімді сабақ  жоспары:

8.3 Химиялық  элементтердің  периодтық  жүйесі.

      Мектеп:№263 орта  мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ж.Қаражанова

Сынып:8

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

 

Химиялық  элемент  атомдарының  қасиеттері мен  кейбір  сипаттамаларының  периодты  түрде  өзгеруі.

Сабақ негізделген оқу мақсаты

8.2.1.3топтар мен периодтарда элементтер  қасиеттерінің  заңдылықпен  өзгеретінін  түсіндіру

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

 

          топтар мен периодтарда элементтер  қасиеттерінің  заңдылықпен  өзгеретінін  біледі.

          Период және топ  бойынша салыстырмалы атомдық масса, ядро заряды, атом радиусының өгеретінін түсінеді .

Оқушылардың  басым көпшілігі:

·         Металдық, бейметалдық қасиеттердің  период және топ бойынша өзгеру қасиеттерін біледі.

·         Оттекті, сутекті қосылыстар валенттілігінің топ және период бойынша өзгерісін ажыратады.

Кейбір оқушылар: :

·         Электрондық деңгейлерде орналасқан деңгейшелер саны бойынша элементтің периодтық жүйедегі орнынсипаттайды.

Бағалау критерийлері

– Химиялық  элементтер қасиеттерінің   период және топ бойынша  өзгеру заңдылығын  анықтайды.

  Периодты өзгеретін заңдылыққа сәйкес элементке ХЭПЖ бойынша толық сипаттайды.

 

Пәнаралық байланыс

 

Физика 7.3 В Атомдар  мен молекулалар

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық,  бір-біріне  құрметпен   қарау ,өз бетінше жұмыс жасауға үйрету, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту, рефлексия жасауда өзіне деген сенімдікке баулу.

 

 

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Лантаноидтар, актиноидтар.ядро заряды, атом радиусы

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Сұрақтар:

Период  дегеніміз ………………..

 Период  қатар  санына байланысты үлкен және кіші периодқа бөліне ме? Неліктен…………………….

Қасиеттері  ұқсас элементтер  біріктірілген  тік баған топ деп  аталады ма?

Себебі ………………………..

Химиялық элемент қандай екі үлкен топқа бөлінеді? Сіз неліктен …………. екенін айта аласыз?

Периодтық кестедегі  элементтер неше топқа бөлінген?

Сіз неліктен … екенін айта аласыз ба?

Алдыңғы оқу

7.2.1.2 -периодтық кестенің құрылымын  білу және сипаттау: топтар мен периодтар

 

 

                                    Сабақ  жоспары

Жоспарланған уақыт

               Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1,Ұйымдастыру кезеңі 

(оқушыларды түгендеу,оқушылардың көңілін сабаққа аудару, бір-біріне жылы сөздер айту арқылы  жағымды  ахуал тудыру)

Сынып оқушыларын  тақырыпқа  байланысты  сөз тіркестері арқылы  үш  топқа  біріктіремін.

Iтоп Период,

II- топ Қатар,

III-топТопша

 

2.Үй тапсырмасын сұрау : «Кім  жылдам?» әдісі арқылы сұралады

1.Период  дегеніміз  не?

2.Периодтар   қалай  жіктеледі?

3.Металдармен бейметалдар арасындағы айырмашылықтар?

4.Химиялық элементтерді  жіктеңдер.

 5.Д.И.Менделеев  химиялық элементтерді жіктеуде нені негізге алды?

  Қ.Б. Оқушылардың дұрыс жауаптарын  смайликтер арқылы бағалау.

Жаңа  сабақтың  тақырыбы мен оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен  таныстырамын.

 

Ой қозғау .   «Миға  шабуыл »әдісі (түрткі сұрақтар)

Период дегеніміз не?

-Периодта химиялық элементтерді жіктеу қажеттілігі неден туындайды.?

Топ  дегеніміз не? Топтар  нешеге  бөлінеді?

Бағалау:  Бағдаршам әдісі арқылы бағалау

 

 

Ортасы

30мин

Топтық жұмыс.

Мәтінді  бірлесе  талқылау.  «Оқы ,ойлан,талқыла»әдісі  арқылы  (оқушылар мәтінді оқып,топта талқылайды)

 I-топ Элементтердің жоғары  оксидтері 

II-топ Ұшқыш сутекті  қосылыстар

ІII-топ Лантаноидтар, актиноидтар

Топтық жұмыста оқушылар өз топтарында берілген тапсырмаларды орындап,жоба қорғайды .

 

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағаланады.

 

 

 

 

 

 

2 .Жеке жұмыс (сараланған тапсырмалар)

1.      Тапсырма .Сызбаны  аяқтау.

 

 

  

                        Периодтық кесте

 

 

 

               Топ                         Период                   Қатар

 

 

 

    негізгі       қосымша     үлкен        кіші             1-10

 

 

                                                  

2-тапсырмаКестені  толтыр

 

 

Қасиеттері

Периодтарда

Негізгі топшаларда

Салыстырмалы атомдық массасы

 

 

Ядро заряды

 

 

Атом радиусы

 

 

Металдық

 

 

Бейметалдық

 

 

Оттекпен  қосылғандағы валенттілігі

 

 

Сутекпен  қосылғандағы валенттілігі

 

 

 

3 тапсырма

 

Бір негізгі , бір қосымша топша  элементтерінің  атом құрылыстарына  мысал жазыңдар.

 

Дескрипторлар:

1.Химиялық элементтердегі  кестенің  құрылымын  біледі.

2.Топтардағы химиялық элементтердің өзгеру  заңдылықтарын ажырата  алады.

3.Химиялық  элементтердің  периодтық  жүйедегі  орны бойынша элементтің  атом құрылысын сипаттайды.

Сабақты  бекіту «Серпілген сауал»

 (сабақты қорыту мақсатында оқушылар  бір-біріне сұрақ қойып , сұраққа жауап береді)

Бағалау:мадақтау арқылы

Кері байланыс: мұғалім –оқушы

Уйге тапсырма:Атомдық  нөмерлері  6,18,22,35 элементтердің  периодтық жүйедегі орнындарын  анықтап, атом құрылыстарын  жазыңдар.

 

 

Соңы

5мин

 

3мин

 

 

 

2мин

Рефлексия: Табыс сатысы

1 –ші баспалдағы «Мен … білемін»

2 – ші баспалдағы «Мен … түсінемін»

3- баспалдағы «Мен … жасай аламын»

 

 

 

 

 

 

Стикерлер

Қосымша  ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс.

 

 

 

 

 

1.Топтық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға  көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушыларға периодтық кестенің құрлымын  кестеге түсіру тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне таблица ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға период кесте бойынша химиялық элементтербойынша алған білімдерін кеңейту көзделді.

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 1. Оқушылардың қажетті білімдерін үй тапсырмасын  білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі.

 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін өзарабақылау.

2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау.

 

3. Жеке оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар арқылы бағаланады.

– Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

– Бүгін оқушылар не білді?

– Сыныптағы ахуал қандай болды?

– Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

– Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

– Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

-Сабақ оқу мақсаттары шынайы  , қол жетімді  нақты .

– Оқушылар  химиялық элементтерінің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын біледі.

-сыныптағы ахуал жақсы денгейде , оқушылар ұйымшылдықпен жұмыс жасауға сабаққа жауапкершілікпен қарауға дағдыланады.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

 

1.

 

2.

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

 

1.

 

2.

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

 

2 .Жеке жұмыс (сараланған тапсырмалар)

1.      Тапсырма .Сызбаны  аяқтау.

 

 

  

                        Периодтық кесте

 

 

 

               Топ                         Период                   Қатар

 

 

 

    негізгі       қосымша     үлкен        кіші             1-10

 

 

                                                  

2-тапсырмаКестені  толтыр

 

 

Қасиеттері

Периодтарда

Негізгі топшаларда

Салыстырмалы атомдық массасы

 

 

Ядро заряды

 

 

Атом радиусы

 

 

Металдық

 

 

Бейметалдық

 

 

Оттекпен  қосылғандағы валенттілігі

 

 

Сутекпен  қосылғандағы валенттілігі

 

 

 

3 тапсырма

 

Бір негізгі , бір қосымша топша  элементтерінің  атом құрылыстарына  мысал жазыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұзақ мерзімді сабақ  жоспары:

8.3 Химиялық  элементтердің  периодтық  жүйесі.

      Мектеп:№263 орта  мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ж.Қаражанова

Сынып:8

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

 

Химиялық  элемент  атомдарының  қасиеттері мен  кейбір  сипаттамаларының  периодты  түрде  өзгеруі.

Сабақ негізделген оқу мақсаты

8.2.1.3топтар мен периодтарда элементтер  қасиеттерінің  заңдылықпен  өзгеретінін  түсіндіру

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

 

          топтар мен периодтарда элементтер  қасиеттерінің  заңдылықпен  өзгеретінін  біледі.

          Период және топ  бойынша салыстырмалы атомдық масса, ядро заряды, атом радиусының өгеретінін түсінеді .

Оқушылардың  басым көпшілігі:

·         Металдық, бейметалдық қасиеттердің  период және топ бойынша өзгеру қасиеттерін біледі.

·         Оттекті, сутекті қосылыстар валенттілігінің топ және период бойынша өзгерісін ажыратады.

Кейбір оқушылар: :

·         Электрондық деңгейлерде орналасқан деңгейшелер саны бойынша элементтің периодтық жүйедегі орнынсипаттайды.

Бағалау критерийлері

– Химиялық  элементтер қасиеттерінің   период және топ бойынша  өзгеру заңдылығын  анықтайды.

–  Периодты өзгеретін заңдылыққа сәйкес элементке ХЭПЖ бойынша толық сипаттайды.

 

Пәнаралық байланыс

 

Физика 7.3 В Атомдар  мен молекулалар

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық,  бір-біріне  құрметпен   қарау ,өз бетінше жұмыс жасауға үйрету, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту, рефлексия жасауда өзіне деген сенімдікке баулу.

 

 

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Лантаноидтар, актиноидтар.ядро заряды, атом радиусы

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Сұрақтар:

Период  дегеніміз ………………..

 Период  қатар  санына байланысты үлкен және кіші периодқа бөліне ме? Неліктен…………………….

Қасиеттері  ұқсас элементтер  біріктірілген  тік баған топ деп  аталады ма?

Себебі ………………………..

Химиялық элемент қандай екі үлкен топқа бөлінеді? Сіз неліктен …………. екенін айта аласыз?

Периодтық кестедегі  элементтер неше топқа бөлінген?

Сіз неліктен … екенін айта аласыз ба?

Алдыңғы оқу

7.2.1.2 -периодтық кестенің құрылымын  білу және сипаттау: топтар мен периодтар

 

 

                                    Сабақ  жоспары

Жоспарланған уақыт

               Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1,Ұйымдастыру кезеңі 

(оқушыларды түгендеу,оқушылардың көңілін сабаққа аудару, бір-біріне жылы сөздер айту арқылы  жағымды  ахуал тудыру)

Сынып оқушыларын  тақырыпқа  байланысты  сөз тіркестері арқылы  үш  топқа  біріктіремін.

Iтоп Период,

II- топ Қатар,

III-топТопша

 

2.Үй тапсырмасын сұрау : «Кім  жылдам?» әдісі арқылы сұралады

1.Период  дегеніміз  не?

2.Периодтар   қалай  жіктеледі?

3.Металдармен бейметалдар арасындағы айырмашылықтар?

4.Химиялық элементтерді  жіктеңдер.

 5.Д.И.Менделеев  химиялық элементтерді жіктеуде нені негізге алды?

  Қ.Б. Оқушылардың дұрыс жауаптарын  смайликтер арқылы бағалау.

Жаңа  сабақтың  тақырыбы мен оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен  таныстырамын.

 

Ой қозғау .   «Миға  шабуыл »әдісі (түрткі сұрақтар)

Период дегеніміз не?

-Периодта химиялық элементтерді жіктеу қажеттілігі неден туындайды.?

Топ  дегеніміз не? Топтар  нешеге  бөлінеді?

Бағалау:  Бағдаршам әдісі арқылы бағалау

 

 

Ортасы

30мин

Топтық жұмыс.

Мәтінді  бірлесе  талқылау.  «Оқы ,ойлан,талқыла»әдісі  арқылы  (оқушылар мәтінді оқып,топта талқылайды)

 I-топ Элементтердің жоғары  оксидтері 

II-топ Ұшқыш сутекті  қосылыстар

ІII-топ Лантаноидтар, актиноидтар

Топтық жұмыста оқушылар өз топтарында берілген тапсырмаларды орындап,жоба қорғайды .

 

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағаланады.

 

 

 

 

 

 

2 .Жеке жұмыс (сараланған тапсырмалар)

1.      Тапсырма .Сызбаны  аяқтау.

 

 

  

                        Периодтық кесте

 

 

 

               Топ                         Период                   Қатар

 

 

 

    негізгі       қосымша     үлкен        кіші             1-10

 

 

                                                  

2-тапсырмаКестені  толтыр

 

 

Қасиеттері

Периодтарда

Негізгі топшаларда

Салыстырмалы атомдық массасы

 

 

Ядро заряды

 

 

Атом радиусы

 

 

Металдық

 

 

Бейметалдық

 

 

Оттекпен  қосылғандағы валенттілігі

 

 

Сутекпен  қосылғандағы валенттілігі

 

 

 

3 тапсырма

 

Бір негізгі , бір қосымша топша  элементтерінің  атом құрылыстарына  мысал жазыңдар.

 

Дескрипторлар:

1.Химиялық элементтердегі  кестенің  құрылымын  біледі.

2.Топтардағы химиялық элементтердің өзгеру  заңдылықтарын ажырата  алады.

3.Химиялық  элементтердің  периодтық  жүйедегі  орны бойынша элементтің  атом құрылысын сипаттайды.

Сабақты  бекіту «Серпілген сауал»

 (сабақты қорыту мақсатында оқушылар  бір-біріне сұрақ қойып , сұраққа жауап береді)

Бағалау:мадақтау арқылы

Кері байланыс: мұғалім –оқушы

Уйге тапсырма:Атомдық  нөмерлері  6,18,22,35 элементтердің  периодтық жүйедегі орнындарын  анықтап, атом құрылыстарын  жазыңдар.

 

 

Соңы

5мин

 

3мин

 

 

 

2мин

Рефлексия: Табыс сатысы

1 –ші баспалдағы «Мен … білемін»

2 – ші баспалдағы «Мен … түсінемін»

3- баспалдағы «Мен … жасай аламын»

 

 

 

 

 

 

Стикерлер

Қосымша  ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс.

 

 

 

 

 

1.Топтық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға  көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушыларға периодтық кестенің құрлымын  кестеге түсіру тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне таблица ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға период кесте бойынша химиялық элементтербойынша алған білімдерін кеңейту көзделді.

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 1. Оқушылардың қажетті білімдерін үй тапсырмасын  білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі.

 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін өзарабақылау.

2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау.

 

3. Жеке оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар арқылы бағаланады.

– Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

– Бүгін оқушылар не білді?

– Сыныптағы ахуал қандай болды?

– Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

– Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

– Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

-Сабақ оқу мақсаттары шынайы  , қол жетімді  нақты .

– Оқушылар  химиялық элементтерінің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын біледі.

-сыныптағы ахуал жақсы денгейде , оқушылар ұйымшылдықпен жұмыс жасауға сабаққа жауапкершілікпен қарауға дағдыланады.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

 

1.

 

2.

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

 

1.

 

2.

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

 

2 .Жеке жұмыс (сараланған тапсырмалар)

1.      Тапсырма .Сызбаны  аяқтау.

 

 

  

                        Периодтық кесте

 

 

 

               Топ                         Период                   Қатар

 

 

 

    негізгі       қосымша     үлкен        кіші             1-10

 

 

                                                  

2-тапсырмаКестені  толтыр

 

 

Қасиеттері

Периодтарда

Негізгі топшаларда

Салыстырмалы атомдық массасы

 

 

Ядро заряды

 

 

Атом радиусы

 

 

Металдық

 

 

Бейметалдық

 

 

Оттекпен  қосылғандағы валенттілігі

 

 

Сутекпен  қосылғандағы валенттілігі

 

 

 

3 тапсырма

 

Бір негізгі , бір қосымша топша  элементтерінің  атом құрылыстарына  мысал жазыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *