Ұшқан ұя.
Жарасова Ақмарал
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ұлттық және отбасылық құндылықтар |
Мектеп: Қ.Аманжолов атындағы жалпы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:01.10.2019 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Жарасова Ақмарал |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Ұшқан ұя. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.2.2.1- ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 6.3.2.1-жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мінездеме, құттықтау құрастырып жазу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: тілдік құралдар арқылы мәттіннің стилін ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Мәтіндерді өзара салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Құттықтау хатты емлеге сай жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
· Мәтіннің стилін ажыратады. · Диалогке екпін қойып оқиды. · Құттықтау хат жазады. · Тіркестердің екпінін ажыратады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Отбасы,әже,немере Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Меніңше, болуы мүмкін, өзгелердің пайымдауынша, тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні. Талқылауға арналған сұрақтар Отбасы мүшелері деп кімдерді айтамыз? Ұшқан ұя дегенді қалай түсінесің? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар |
Оқушыларды азаматтық жауапкершілік арқылы достыққа баулу, үлкенге құрмет көрсететін саналы ұрпақ тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Өзін – өзі тану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым,интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Туған елдің тарихын және оның құндылықтарын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||
Басы
3мин
4мин
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Шаттық шеңберін құрып, «тамаша тілек» білдіреді. Сурет қиындылары арқылы топқа бөлу. 1-топ: «Ұя» 2-тот «Отбасы» «Зымыран сұрақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. 1. «Адамдық борышың» кімнің өлеңі? 2. Екпіннің түрлерін ата 3. Қандай салт-дәстүрлерді білеміз? 4. Өркенім өссін десең, Кекшіл болма: Кесапаты тиер еліңе. Елім өссін десең,Өршіл болма: Өскеніңді өшірерсің.толғауды кім жазды? Бағалау: «Бағдаршам»әдісі Мұғалімнің кері байланысы (ауызша)
Сабақ тақырыбымен,оқу мақсаттары мен бағалау критериймен таныстыру |
суреттер
А 4 парағы, . |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
25 минут
5мин
|
Қызығушылықты ояту. Оқылым алды тапсырма: (Сыныппен жұмыс) 1.Сендер ата-әжелеріңді құрметтейсіңдер ме? 2.Ата-әжелерің сендерді қалай еркелетеді? 3.Ата-әжелеріңе қандай тілек білдірер едіңдер? 4.Алдағы күндерде қандай мерекелерді атап өтеміз? Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.
Топтық жұмыс. 1-тапсырмаБерілген мәтіндерді дескриптор арқылы талдайды
Мәтіндерді салыстыру
2-тапсырма. “Сұхбат” айдарымен берілген тапсырманы орындайды. 1. Мәтіндерде қандай туыстық атаулар бар? 2. Алғашқы мітінде кездесетін “екпін” сөзі мен тіл біліміндегі “екпіннің” қандай ерешелігі бар? 3. “Үлде мен бүлдеге орау” дегенді қалай түсінесіңдер?
Топтық жұмыс.
3-тапсырма. Мәтіндердегі әжесі мен немересінің диалогін екпін қойып оқиды. Топтар бір-бірін бағалайды
Жеке жұмыс.
4-тапсырма Қарттар, ұстаздар мерекесіне орай арнап құттықтау жазады.
Постер қорғау.
І топ «Ұшқан ұя»
ІІтоп «Отбасындағы байлық»
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы
|
Ойтүрткі сұрақтар жазылған кеспе қағаздар
Дәптерге жазу
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия: «Табыс баспалдағы» әдісімен сабақты бағалайды
Үйге тапсырма: Қазақ тіліндегі екпінге бағынбайтын қосымшаларды қатыстырып 4-5 сөйлем құрайды.
|
Табыс баспалдағының суреті смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||
.
|
Қол шапалақтау Бас бармақ арқылы Жұптық бағалау Өзара бағалау |
Өзін-өзі тану Денсаулық және қауіпсіздік сақталады. Интербелсенді тақта Оқушыларды азаматтық жауапкершілік арқылы достыққа баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|