Санды бірнеше бірлікке арттыруға және кемітуге арналған есептер
Муханбетова Гульзада Габдушевна
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.5.1.4 сандарды бірнеше бірлікке арттыру, азайту, есептерді талдау және шешу. | ||
Сабақтың мақсаттары | дұрыс айту санды бірнеше бірлікке арттырады және кемітеді; айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдайды және шығарады; кері есептер құрастырады және шығарады;
есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдейді; есепті шығару үшін тірек сызбаны таңдайды. |
||
Жетістік критерийлері |
|
||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||
Пәнаралық байланыс | Дүниетану | ||
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | |||
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
Ширату
“топтасу” ойыны. Мұғалім сандардың қосындысын айтады,ал балалар топтасып тұра қалады 1мен 3 қосындысы; 4 пен 1 қосындысы т.с.с Ал балалар енді мұқият тыңдаңдар 3санын екіге арттырсам неше болады?-5 болады Өте дұрыс Қалай таптық? – 3 санына 2 саның қостық Ал 4 саның 2-ге кемітсем ше? Яғни 4-2 тең болады -2 Сабағымыздың мақсаты сандарды бірнеше бірлікке арттыру және кеміту -Орындарына отырады |
Ресурстар | |
|
Жаңа сабақ
Тақтаға алдын ала бірінші ережедегі есепті шыға ру сызбасын көрсетіп қойыңыз. Оқушыларды есептің шартымен таныстырыңыз. Есептің шартын сызбамен сәйкестендіріңіз. Ол үшін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойыңыз:— Есепте кімдер туралы айтылып тұр? (Үлкендер мен балалар.) — Бұл сызбада қалай көрсетілген? — Үлкендер мен балалардың саны ненің көмегі мен көрсетілген? — Саябаққа неше үлкен адам барды? (Үш.) — Бұл сызбада қай жерде көрсетілген? — Балалар туралы не айтылған? (2-ге артық.) — Бұл сызбада қалай көрсетілген? — Есепте нені сұрап тұр? (Саябаққа неше бала барды?). — Сызбада есептің сұрағы қайда жазылған? — Балалар санының артық екенін көрсететін кесінді үлкендер санын көрсететін кесіндіден неге артық? (Өйткені есепте 2 бала артық деп айтылған.) Есептің міндетті түрде Ұжымдық жұмыс “Бірлескен жазу” әдісі (Мұғаліммен бірге орындайды) Оқушылар дан есепте не туралы айтылатынын сұраңыз. Саябақта 6 бала велосипед тепті, ал скейтборд тепкен балалар саны 4-ке кем. Қанша бала скейтборд тепті? сызбаны сызамыз Өз бетінше тауып көр. Слайдтан тексеру жұмысын |
|
|
Сергіту сәті
1 минут |
Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады)
Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды) Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды) |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
|
|
Жеке жұмыс.
Теңдеуді шеш Қб: Плюс ,минус әдісі арқылы тексеру
Белсенді әдіс.Топтық жұмыс Есептер беріледі.Шығарады.Қорғайды ҚБ; “Үш шапалақ”әдісі топтар бірін-бірі бағалайды |
Теңдеу беремін
|
||
Аяқталуы
16 минут
Қызықты тапсырма 8 минут |
Дәптермен жұмыс
Қалыптастырушы бағалау арналған тапсырма |
Дәптер 68 бет | |
Сабақтың соңы 2 минут
|
“Серпілденген сауал”
Біз не үйрендік? -сандарды бірнеше бірлікке арттыруға ,кемітуге -шартын жауабын … жаздық 3санын 5-ке арттыр 2 санын 2-ге арттыр
Рефлексия Жетістік баспалдағына балау
|
Оқулық, дәптерлер.
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Доп |
|
. |
“Серпілденген сауал” арқылы сабақты меңгергенің анықтау
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718