Қан физиологиясы. Қан топтары. Қан құю
Калкенова Бейбитгул Женисбековна
Сабақ мақсаттары | Барлық білім алушылар: Қанның 4 топқа бөлінетінін, донор, реципиент кім екенін, ВИЧ вирусының қан арқылы берілетінін
Көптеген білім алушылар: Қан құю кестесін, қан арқылы берілетін ауруларды, резус факторды білудің практикалық маңызын айқындайды Кейбір білім алушылар: Қан топтарының тұқым қуалауына есеп шығарып, резус фактор сәйкессіздігінің салдарына қорытынды жасайды |
Жетістік критерийлері | Қанның 4 тобының ерекшеліктерін, резус фактордың әсерін |
Тілдік мақсаттар: | Донор, рецепиент, резус фактор, агглютинин, агглютиноген |
Құндылықтарды дарыту | Ақиқат, дұрыс әрекет |
Пәнаралық байланыс | Валеология, биология, математика |
АКТ қолдану дағдылары | Жоғары. bilimland.kz, Quizlet.com сайттарымен жұмыс |
Бастапқы білім | Қан құрамы: плазма, эритроцит, лейкоцит, тромбоцит |
Сабақ типі | Аралас |
Сабақ түрі | Зерттеу, жарыс, талқылау, демонстрация, иллюстрация |
Сабақта қолданылатын әдебиеттер | Набидоллина Ш.С. “Бастауыш мектеп жасындағы балалардың
анатомиясы, физиологиясы жәнегигиенасы”. Тель Л.З., Даленов Е.Д. Валеология. 1-кітап.Астана-2002. Калкенова Б.Ж. Адам анатомиясы, жас ерекшелігіне қатысты физиология және гигиена. Астана, Фолиант, 2015.
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Психологиялық ахуал: «Менің бойымдағы ерекше белгі не қасиет:
Стикердің екінші жағына қан туралы мәліметтер жазылады, соларды топтастыру арқылы «Бинго» ойнап, топтасады. Эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер, плазма топтары. Әр топ өз тақырыптарын қорғайды. |
Түрлі-түсті стикерлер, маркерлер
Микроскоп, электронды оқулық
|
Сабақтың ортасы | 4 топ қан туралы қызықты ақпараттармен бөліседі, жарысады. Ең қызықты ақпрат не туралы болды? Осылай тақырып ашылады. Сабақтың мақсаты айтылады, дәптерлеріне білемін, білгім келеді, білдім кестесі сызылып, толтырылады.
Қан топтары туралы фильм көрсетіледі, тақтадағы кестені толтырады. Қан беру сызбасы дәптерлеріне орындалады. «Қан топтарының тұқым қуалауы” топшалардың есеп шығаруы. Сергіту сәті. «Жұбыңды тап» Донор, реципиент бойынша жұптасады
«Резус-фактор» туралы фильм көрсетіледі. Талданады. Тәжірибе жасау арқылы дәлелденеді «Суреттер сөйлейді» СПИД ауруы туралы суреттер таратылады, үш тілде түсіндіріледі |
Интерактивті тақта
Дәптер, қарындаш
Шар Сканер
Стақан, су, бояулы су Кесте, есептер шарты ВИЧ вирусының берілу жолдары туралы суреттер
|
Сабақтың соңы | Қорытынды. Сабақ басындағы білгім келеді, білдім бөлімі толтырылып, не білгені туралы сұралады. Тірек сызбалар, кестелер толтырылады.
Бекіту. Quizlet.com сайдтына кіріп топшалардың тесті шешуі bilimland.kz сайтына кіріп жеке-жеке тапсырмалар орындау, тест шешу
Бағалау. Бағалау екі түрде жүреді, топшалар жұмысын бағалау және дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау. Үй жұмысы. Иммунитет, оның түрлері, СПИД ауруының белгілері, алдын алу жолдары, қан арқылы берілетін аурулар |
Quizlet.com сайты
bilimland.kz сайты
Бағалау парағы, дескриптор |