Түс датчигі.Түсті анықтау. «Бағдаршам» жобасы және берілген тапсырмалар бойынша командалық жұмыс.
Пәні: робототехника
Сабақ: |
Мектеп: К.Төгісов орта мектебі
Тексерген : |
||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Қалибекова Аяулым | ||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны:
|
|||
Сабақ тақырыбы: | Түс датчигі.Түсті анықтау. «Бағдаршам» жобасы және берілген тапсырмалар бойынша командалық жұмыс. | ||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Оқушылардың түс датчигі,оның баптаулары және жұмыс істеу принциптері жайлы білімдерін арттыру және тәжірибелік жұмыстар арқылы объектінің түсін анықтау үшін бағдарлама құру жолдарын меңгерту; | ||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | ||||
· Түс датчигі жайлы мағлұмат алады;
· Оның баптаулары және жұмыс істеу принциптері жайлы білімдері қалыптасады; · Объектінің түсін анықтай алатын тәжірибелік бағдарламаларды өз беттерінше құра алады; |
|||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||
· Алған білімдерін қажетті жерде қолдануға болатынын тұжырымдауға дағдыланады.
· Тәжірибелік жұмыстар арқылы шығармашылық қабілеттерін кеңейтеді; |
|||||
Кейбір оқушылар: | |||||
· Түс датчигі жайлы мағлұмат алады;
· Оның баптаулары және жұмыс істеу принциптері жайлы білімдері қалыптасады; |
|||||
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: | ||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | |||||
EV3 модулі. Датчиктер. Моторлар. Байланыстырушы кабельдер. | |||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | |||||
Талқылауға арналған тармақтар:
· Тегершіктер, дөңгелектер мен белдіктер · Байланыстырушы элементтер
|
|||||
ЕV3 модулі туралы қалыптасқан өз ойларымен пікірлерін ортаға салу. | |||||
Сіз неліктен … екенін айта аласыз ба?
Бағдарламалық блогтар қалай жіктеледі. Олардың қызметтері туралы |
|||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: | |||||
Жазу үшін ойға салу: Бағдарламаны орнату және прошивка жасау жолдары
Блогтардың орналасу тәртібі бойынша |
|||||
Робот техникасы негіздерін, техникасының түрлерін оның ішіндегі LEGO MINDSTORMS EV3Education топтамасы туралы дәптерге түртіп алу. | |||||
Алдыңғы оқу | Өткен тақырыпты қайталау:
1. Роботтарға арналған қандай мотор түрлері бар? 2. Үлкен мотордың блогы қандай? 3. Үлкен моторды қалай іске қосамыз? |
||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | |||
Басталуы
Кіріспе бөлім: 1 мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
|
ЖОО-да интербелсенді әдістерді қолдану
Алм-2013 |
|||
Үй тапсырмасын тексеру
«Өтірік әңгіме» стратегиясы 3 мин |
«Өтірік әңгіме» стратегиясы арқылы өткен анықтамаларға шолу жасау, қайталау. | Белгілермен бағалау | |||
Ортасы
Негізгі бөлім: 15 мин
Таныстырылым көрсету
«Зымыран» әдісі
|
Мұғалім әрекеті
Жаңа сабақ бойынша екі топқа тапсырмалар бөліп береді. Оқушылар үшін жаңа ақпарат – түс датчигі. Түс датчигі 7 түрлі түсті және жарықтың интенсивтілігін анықтай алады. Негізгі қызметтері:
Мақсат: Түсті анықтау. 1. Түс датчигін роботқа орнатыңыз.
«Зымыран» әдісі арқылы жаңа тақырыпты шолу жасап айтып өтеді. |
Оқушы әрекеті
Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. Мәтінмен жұмыс жасайды, оқып шығып талдау жасайды. |
LEGO MINDSTORMS
EV3 Education Топтамасы
Өзара бағалау |
||
«Қатесін тап»
7 мин
|
Екі топқа жеке-жеке «Қатесін тап» және «Программаны толықтыр» тәсілі арқылы тапсырмалар беріледі. Топ мүшелері ақылдаса отырып өздеріне берілген программалардағы қатені табады, тағы бір программаның толық жазылмаған тұстарын толықтырады. | Берілген программалардың қатесін тауып немесе толықтырады. | Компьютер, EV3 конструкторы
Өзара топтық бағалау |
||
Тәжірибелік жұмыс
10 мин |
Үлестірмеде берілген тапсырмаларды орындайды. | Тапсырмаларды орындайды. | Өзін-өзі бағалау | ||
Қорытынды бөлім
Аяқталуы (6 минут)
«55» әдісі |
Өтілген тақырып бойынша оқушылардан терминдерге пысықтау жүргізу. | Әр оқушы 5 минут ішінде 5 терминді анықтамасымен жазып береді. Уақытқа байланысты 2-3 оқушының жазғанын оқытуға да болады. |
Өзара бағалау |
||
Кері байланыс
2 мин |
Кері байланыс пікірлерін жинап алу. | Оқушылар тақырыпты түсінген, түсінбеген сұрақтарын кері байланыс парағына жазып кетеді. | үлестірмелер | ||
Үйге тапсырма
1 мин |
«Робозауыт» роботын құрастыру. | ||||
Қосымша ақпарат | |||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
А –деңгейіндегі оқушыларға жетелеу сұрақтарын қолдану.
Күрделі тапсырмалар қосымша беріледі. С-деңгейдегі оқушыларға бағдарлама құру жобасын құрастыру үшін қызығушылығын арттыратын тапсырмалар беру |
Бағалау.
Топбасшыларынан критерий арқылы бағалау қорытындысын сұраймын. 1.Белсенділік танытқаны үшін 2.Маңызды пікір айтқаны үшін 3.Сұраққа жауап бергені үшін 4. Бағдарлама құру жобасын құрастыруда белсенділік танытқаны үшін. |
Топ басшылары өз топ мүшелерінің жинаған балдарын әдістер бойынша арнайы жасалған бағалау парақшасы арқылы есептеп, бағалайды. Қорытынды бағаны жариялайды. |
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |
Сабақ мақсаты SMART-қа сай құрылды.
Оқушылар бағдарлама құрастыруға белсене атсалысып тиімді шараларды қолдана алады.
Берілген уақыт ішінде үлгердім, сабақтың мақсатына сай нәтижеге жеттім. |