Менің ауылым. Менің қалам.
Пәні: дүниетану | Мектеп: №35 жалпы орта білім беретін мектеп КММ | ||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің туған өлкем | |||||||
Күні: 12.12.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: | Касенова А.А. | |||||
Сынып: 2 «Ә» | Қатысқандар: 18 | Қатыспағандар:0 | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Менің ауылым. Менің қалам. | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.3.1 Өз зерттеулеріне сүйене отырып, аймағының көрнекі жерлерін сипаттау және бейнелеу | ||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: Оқушылардың барлығы ауыл мен қаланы ажырата алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||
Тілдік мақсат: | Пəндік лексика жəне терминология: ауыл, қала, экскурсия
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланатын сөйлемдер. Менің қаламды (ауылымды) әңгімелейтін мәдени орындар бар ма? Менің қаламның (ауылымның) атын шығарған адамдарды білесің бе? Менің қаламның (ауылымның) үлкен көшелерін ата? Қаламыздың (ауылымыздың) тарихи атауы қандай? |
||||||
Бағалау критерийі | 1. Ауыл мен қаланы ажырата біледі. 2. Ауыл мен қаланы салыстырады 3. Ауыл мен қалаға арнап шағын төрт жолды өлең құрастырады |
||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйреті, бірін-бірі сыйлау. Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет. Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу. | ||||||
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. | ||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиеттік оқу, жаратылыстану | ||||||
Бастапқы білім | Туған жерім | ||||||
Сабақ барысы: | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: | Сабақта жоспарланған іс-әрекет: | Ресурстар | |||||
Басталуы | Қайырлы күн, балалар! Көңіл-күйлерің қалай? -Қазір бізде қандай сабақ? -Дүнетану -Рахмет, балалар. Менің бүгінгі сабақта сендерге тілерім ұшқыр ой, ойларыңа – саналы сөз тілеймін. 1.Оқушыларды смайлдар арқылы топқа бөлу. 1. Ынталандыру
– Қандай суреттерді көріп тұрсыңдар? ҚБ: ауызша қолдау көрсету Үй тапсырмасына шолу жасау. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жүргізу. Сабақтың тақырыбын, мақсатын айту Барлық оқушылар орындай алады:Оқушылардың барлығы ауыл мен қаланы ажырата алады. Оқушылардың көбшілігі орындай алады:Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Түрлі түсті жапсырма қағаз. |
|||||
Жаңа білім
|
Білу және түсіну ТЖ: 1-Тапсырма: Топтастыру. 1-топ: Өзің тұратын ауылың туралы айтып бер. Дескриптор: Кері байланыс ТЖ: 2- тапсырма:«Сақина салмақ ойыны» Дескриптор: Ауыл мен қаланы салыстырады. |
Оқулық, Мәтін
смайликтер
Сақина суреттер Жұлдызшалар |
|||||
Ортасы
|
ЖЖ. 3- тапсырма Қолдану Дәптермен жұмыс. Талдау «Ыстық орындық» орындық әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады. Жаттығудың сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады. ТЖ. 4-тапсырма: Дескриптор: Ауыл мен қаланы салыстырады. Кері байланыс
Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. Дескриптор: |
Оқулық,
қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер «Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық. |
|||||
Сергіту сәті | Сергіту сәтті | ||||||
Аяқталуы
Сабақты бекіту |
Синтез
«Бес жолдық өлен» әдісі Рефлексия Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді. – Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? Кері байланыс |
Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы |
|||||
Бағалау
5 минут
Кері байланыс 3 минут |
«Бас бармақ» тәсілі
Білім ағашына стикерлар ілу Маған бәрі де түсінікті Сұрақтар пайда болды Мен есте сақтадым Түсінбедім |
Бағалау терезесі |
|||||
Үйге тапсырма: 38-39 бет мазмұндау. | |||||||
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырасыз?
Дарынды және талантты оқушыларға «Ойлан,тап» ойыныі арқылы жылдамдыққа сұрақтар қойып жауап аламын және «Ауыл мен қаланы болашақта қалай елестетуге болады?» деген сұрақтар беру арқылы оқушыларды сыни ойлауға, өздігінен шешім қабылдай алу дағдысын дамытамын. Үлгерімі төмен оқушыларға жеңіл сұрақ-жауаптар мен терминмен жұмыс берілді. |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Басбармақ, жұлдызша, Смайликтер арқылы бағаланады. |
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы Партада дұрыс отыруы. Интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда абай болу. |
|||||
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы. – Ауыл мен қаланың айырмашылығын біледі. – Өзінің туып өскен жеріне еш нәрсе жетпейтінін түсінеді. – Ауыл мен қалаға арнап төр жолды өлеңдер шығара білді. – Сыныптағы ахуал ауыз біршілікте болды. – Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды деп ойлаймын. – Берілген уақытты оқушылар тиімді пайдаланып, тапсырмалардың бәрін орындап үлгерді. – Мен өз жоспарыма мынандай түзетулер енгіздім: уақытты тиімді қолдану, сабақта әдіс- тәсілдерді түрлендіруді, тақырып бойынша берілген сұрақтардың маңыздылығына назар аудардым. |
||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Көрсетілім аспектісі 2: Бала өз ойын жеткізуі Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Қызығушылығын арттыру 2: АКТ |