Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
Тексерілді:
Пән: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2A Жай бөлшектерге амалдар қолдану Мектеп: “Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі” КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 5 Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақтың тақырыбы Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
Осы сабақта күтілетін нәтижелер Көпшілігі: Жай бөлшектерді бөлудің ережелерін және аралас сандарды бөлуді біледі, қолдана алады
Кейбіреулері: Бөлігі бойынша санды таба алады
Оқу бағдарламасына сілтеме 5.1.2.23
жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;
Сабақтың мақсаты Оқушылар:
– жай бөлшектермен және аралас сандармен арифметикалық амалдар(бөлу) орындай алады;
Жетістік критерийлері Дағдылар Бағалау критерийлері
Білу және түсіну ….алымдары мен бөлімдерін көбейтіп алып, бірінші көбейтіндіні алым етіп, ал екінші көбейтіндіні бөлім етіп жазу керек.
Білімін қолдану оларды бұрыс бөлшекке айналдырып, содан соң бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керек.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
– жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
– толықтауыш көбейткішті табу үшін ,… керек;
– бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші … болады;
– бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ,… керек;
– бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін ,… керек;
– екі бөлшекті көбейту үшін,… керек;
Пәнаралық байланыс Информатика
АКТ қолдану дағдылары Презентация, ғаламтордан қолдану
Бастапқы білім
Жай бөлшектерді қосу және азайту,Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту, Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту. Өзара кері сандар
Сабақ түрі Жаңа сабақ
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Жоспарланған іс-шаралар Дереккөздер
Басы
9 мин
Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылармен амандасып, үй жұмысын тексереді.
2. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады.
3. Алдыңғы өткен материалдарды қайталау
4. Оқушыларды топқа бөлу
(Тақтаға үш оқушы шығып өз тобына оқушылар таңдайды, сол таңдалған оқушылар бір топ болып партаға отырады)
«Сәйкестердіріңіз»
Алдамұратова А.Т.
«Математика»
5 сынып
Алдамұратова А.Т.
«Математика»
5 сынып
Ортасы
15 мин
10 мин
2 сабақ
10 мин
15 мин
10 мин
10 мин
Соңы
3 мин
2 мин
Жаттығу орындау сабақты бекіту мақсатында
Мысал 1
Берілген сандардың кер сандарын табыңдар:
234
16
Мысал 2
Есептеңдер:
Семантикалық карта толтыру
a b c d
3 4 7 2
16 3 4 5
25 1 5 11
16 5 4 15
4 3 8 4
5 6 4 3
7 9 14 6
Әр топқа тапсырмалар беріліп, бір топ келесі бір топтың есептерін тексереді
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7. Шолпан алма, Айман . Барлығы 48 алма. Шолпанда алма қанша?
Сабақты бекіту «Математикалық дамино»
Бір бөлшекті басқа бөлшекке бөлу үшін бөлінгішті бөлгішке кері бөлшекке көбейту керек.
Бөлшекті натурал санға бөлу үшін Натурал санды бөлімі 1 болатын бұрыс бөлшек түріне келтіріп, бөлшектерді бөлу ережесін пайдалану керек.
Өзара кері бөлшектердің көбейтіндісі бірге тең.
Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін олардың алымдары мен бөлімдерін көбейтіп алып, бірінші көбейтіндіні алым етіп, ал екінші көбейтіндіні бөлім етіп жазу керек.
Аралас сандарды бөлу үшін алдымен оларды бұрыс бөлшекке айналдырып, содан соң бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керек.
Дағдылар Бағалау критерийлері
Білу және түсіну ….алымдары мен бөлімдерін көбейтіп алып, бірінші көбейтіндіні алым етіп, ал екінші көбейтіндіні бөлім етіп жазу керек.
Білімін қолдану
оларды бұрыс бөлшекке айналдырып, содан соң бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керек.
Үйге тапсырма. Қосымша 1
Қосымша 1
Есаптеңіз:
1.
2.
3.
Амалдарды орындаңдар:
1.
2.
3.
4.
5.
Теңдеуді шешіңіз:
1.
2.
Қосымша ақпарат