Өсімдіктердің қозғалысы.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | Қозғалыс | |||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп
Мұғалімнің аты – жөні |
Ақтау қалалық № 3 орта мектебі
Турегулова Багдагул Уринбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сынып 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы
|
Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері( тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері.
Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі. Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
7.1.6.1 – өсімдіктердің қозғалыс себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау (тропизмдер, таксистер); |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар білу керек: – Өсімдіктердің қозғалысы туралы білім қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Көптеген оқушылар білу керек: – Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері турасында өз ойларын күнделікті өмірмен байланыстырып әнгімелей алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар білу керек:
– Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі туралы түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді,егер
– Өсімдіктерде болатын қозғалыс түрлерін айта алады. – Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызын біледі. – Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарық әсерінің маңызын біледі. – Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі туралы білім қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
тропизмдер, таксистер,фотопериодизм |
|||||||||||||||||||||||||||||
Оқытудың тілдік мақсаты:
Сабақ барысында сұрақ – жауап арқылы диалог арқылы сабақтың мәнін ашады. Постер қорғап сөйлеу мәдениеті дамып, биологиялық термин сөздіктермен жұмыстанады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған тіркестер:
– Сабақ барысында қозғалысына қандай себептер болады? – Қозғалыстың маңызы дегеніміз не? – Жарықтың әсерінің маңызы қандай? – Осы сұрақтар төңірегінде диалог дамиды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулыту.
|
– Қоғамымызда ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылықтары негізінде құрымет, достық пен келісім.
– Оқу, шешім қабылдау,жұпта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу, ашықтық пен ынтымақтастық құндылықтарына баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, химия | |||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Жануарларда бөліп шығару жүйесі туралы түсінігі бар. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі. | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар:
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы:
Ұйымдастыру кезеңі. 3-минут |
Психологиялық көңіл – күйді реттеу:
Мақсаты: Жағымды эмоция орнату. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, білім алуына ықпал ету, белсенділігін арттыру. Бір – бірімізге ауа- райы құбылыстарына бір мысал айту. Жаңбыр, жел, бұршақ, шық, қылау, қырау, найзағай, кемпірқосақ, тұман, бұлт, шарбы бұлт, құйын, нөсер,бриз т,б Оқушыларды суреттер (пазлы) арқылы топқа бөлу. |
Бейне көрсетілім, АКТ
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы:
25 минут |
Жаңа сабақты ашу:Өсімдіктің өсіп дамуына табиғатта қандай күштер тікелей әсер етеді?
Ұйымдастыру бөлімінде сыныпты пазлалар арқылы топқа бөлдіп: 1- Топ. Жарық 2- Топ. Жылу 3- Топ. Ылғал |
7-сынып оқулығы, маркер, флипчарт, слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||
Мағынаны тану бейне көрсетілім:(топтық жұмыс ) | ||||||||||||||||||||||||||||||
|
1-тапсырма топтық жұмыс:«Джиксо әдісін» пайдаланамын
Сұрақтар арқылы тақырыпты ашқан соң Бейнекөрсетілім карайды. Оқулықпен жұмыс, постер толтырады. 1-топ:Өсімдіктер болатын қозғалыс түрлері 2-топ: Өсімдіктің өсуіне жарықтың әсері 3-топ:Жарықтың өсімдік үшін маңызы
Осы құбылыстысипаттаңыз. (b) Осы құбылыстыңөсімдіктертіршілігіндегімаңызынтүсіндіріңіз.
|
Е. А. Очкур, Ж. Ж. Құрманғалиева 7-сынып оқулығы Алматы “Мектеп” 2017, маркер, флипчарт, слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||
Тест жұмысы: 3 минут
|
3-тапсырма тест жұмысы: «Кім алғыр» әдісіжұптық жұмыс
1. Жарықтың тіршілік үшін маңызы А. Тіршілік жалғасуы үшін Б. Фотосинтез процесі жүреді В. Қозғалыс үшін Г. Барлық жауаптар дұрыс 2. Таксист А. Күнбағыстың күн көзін бағытына қарай өзгеруі Б. Қозғалыс В. Тасымал сөзі Г. Барлық жауаптар дұрыс
|
А.Р.СОЛОВЬЕВА, Б.Т.ИБРАИМОВА, Ж.Ә. АЛИНА
7-сынып оқулығы Алматы «Атамұра» 2017, маркер, флипчарт, слайд |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
Рефлексия 3 – минут
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақта Мен білдім Мен үйрендім Маған ұнады Мен үшін қиын болды |
Тірек ағашы бойынша, әр оқушы өз ойын білдіреді |
||||||||||||||||||||||||||||
Қорытындылау: | Оқушылардың білімін бағалап, қорытынды жасау
Оқушылардың топта, жеке жұмыс барысында бірін – бірі бағалауы, өзін – өзі бағалауын ескере отырып қорыта келе мұғалім өз бағасын береді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Критериалды бағалау 5 минут |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалдыма ? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске астыма? Уақытты қалай пайдаландың? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Бүгінгі сабақта оқушылар
|
Тірек ағашы парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||