Ондық бөлшектерге амалдар қолдану.
Сабақ жоспары.№167
Пән атауы : Математика
Күні : 13.04.2016 ж
Сынып : 5
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: « Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану» арқылы алған білімдерін қайталау, терең меңгеруге ықпал ету.
Дамытушылық: Ойын элементтері арқылы оқушылардың ойлауын, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, өз ойын сауатты түрде жеткізе білуді қалыптастыру;
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге, тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Қорытындылау сабағы.
Көрнекіліктері: 1. Слайд-презентация
2.Деңгейлік тапсырмалар
3. Бағалау парағы.
Оқыту әдістері: Түсіндірмелі сұрақ – жауап, деңгейлеп дамыта оқыту, ойын технологиясы элементтері.
Оқытудың формасы : Бірлескен ұжымдық іс-әрекет.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.Сәлемдесу
2.Сабаққа келмеген оқушыларды анықтау
3.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
4. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Берілген суреттердің ішінен сабақтың басындағы сенің көңіл – күйіңді көрсететінін белгілі
Менің көңіл- күйім жақсы , сабаққа дайынмын
Көңіл күім онша емес
Мен қобалжып отырмын
II. Үй тапсырмасын тексеру. №1677.(амалдарды орындау)
Жұмбақ : Бүтін менен бөлшекті
Үтірменен айырған.
Әп-әдемі жазылар,
Айтыңдаршы қандай сан ? ( ондық бөлшек)
ІІІ. Сабақ жоспарымен таныстыру
ΙV. « Ой толғау» бөлімі ( сұрақ – жауап)
V. « Білімін тексеру» бөлімі.
VI. «Кім жылдам ? » бөлімі.
VII.«Кім ойшыл ?» бөлімі.
Қорытынды
« Ой толғау» бөлімі.
1. Ондық бөлшек дегеніміз не ?(мысал)
2. Ондық бөлшектерді салыстыру дегеніміз не ? (мысал)
3. Ондық бөлшектерді координаталық түзуде салу.
4. Ондық бөлшектерді қосу және азайту.
5. Ондық бөлшектерді көбейту және бөлу.
V. « Білімін тексеру» бөлімі. (деңгейлік тапсырмалар беріледі)
А деңгейі. 1) (2,6 + 3,7 ) · 5 = 6,3 · 5 = 31,5
2) ( 14,7 + 23 45 ) : 11 = 14,7 + 1195 = 14,7 + 23,8 = 38,5
38,5 : 11 = 3,5
3) жұлдызшаның орнына тиісті санды қою.
1 * 3 , *
2 * , 3 *
* 9 * , 8 1
4) Салыстыру : 1,91 <19,1 5,99 <6
В деңгейі. Берілген теңдеулерді шешіп, жауаптарын сәйкестендіріңіз:
( 3,557 + х ) : 2 = 4 204
( 12,392 + х ) : 5 = 2,365 + 2,635 4,443
х – 712 = 85 12,608
( 3,557 + х ) : 2 = 4 ( 12,392 + х ) : 5 = 2,365 + 2,635 х – 712 = 85
3,557 + х = 4 · 2 ( 12,392 + х ) : 5 = 5 12х-7х12 =85
3,557 + х = 8 ( 12,392 + х ) = 5 · 5 512
х =85
х = 8 – 3,557 х = 25 – 12,392 5х = 1020
х = 4,443 х = 12,608 х = 204
С деңгейі. VI. «Кім жылдам ?» бөлімі.
Берілген сұрақтарға жауап беріп , жауаптың жанындағы әріптерді құрастырып оқитын болсақ , ондық бөлшектерге алғаш үтір қолданған математиктің есімі шығады.
22,3 |
434100 |
45,23 |
0,07 |
0,55 |
3,4 |
К |
Е |
П |
Л |
Е |
Р |
1. Л. 2,45 : 35 = 0,07
2. Р. Ондық бөлшек түрінде жазу : 21410 = 3,4
3. П. Өрнектің мәнін табу : 4,3х + 81у , мұндағы х = 1,1 у = 0,5 = 45,23
4. Е. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу : 4,34 = 434100
5. К. 19,07 + 3,23 = 22,3
6. Е. 4 – 3,45 = 0,55
Сергіту сәті : Оң қолымда 5 саусақ
Сол қолымда 5 саусақ
5 –ке 5- ті қосқанда
Болып қалды 10 саусақ. Және көзге арналған жаттығу.
VII . «Кім ойшыл ?» бөлімі. Мәтіндік есептерді амалдар қолдану арқылы шығару.
1. Меншікті жылдамдығы 19,5 км/сағ моторлы қайық ағыс жылдамдығы 2,8 км/ сағ өзенде ағыспен 2 сағ , ағысқа қарсы 3 сағ жүзді. Моторлы қайық барлығы қанша қашықтықты жүзіп өтті ?
Берілгені: V(мен. жылд.) = 19,5 км/сағ Шешуі :
V(ағыс.қарсы. жылд.) = 2,8 км/сағ S = Vt
t ( ағыспен) = 2 сағ S = 2 (19,5 + 2,8) + 3(19,5 – 2,8) =
t ( ағыс.қарсы) = 3 сағ 2 · 22,3 + 3 · 16,7 = 44,6 + 51,1 = 94,7
Табу керек : S ( қашықтық) – ? Жауабы : 94,7
2. Жолаушылар пойезында 15 вагон бар. Оның 0,6- сы купелі , қалғандары пласкарт вагондар. Жолаушылар пойезында неше пласкарт вагон бар ?
Берілгені: Барлық пойыз = 15 Шешуі :
Купелі = 0,6-сы 15 · 0,6 = 9 (купелі)
Табу керек : Пласкарт вагон – ? 15 – 9 = 6 (пласкарт)
Жауабы : 6 (пласкарт)
Қосымша тапсырмалар:
Семантикалық карта. Есептеп жауаптарын тауып , кестедегі сәйкес келетін әріпті белгілеген кезде Қазақстан бойынша 9 қорықтың біреуінің аты шығады.
№ |
Тапсырма |
7,75 |
6,2 |
1,6 |
4,65 |
0,024 |
216,7 |
1 |
18,6: 3 |
И |
Ү |
С |
А |
Б |
В |
2 |
8,13 · 5 |
Д |
Л |
А |
С |
К |
Р |
3 |
19,7 · 11 |
Р |
П |
Ө |
Б |
Қ |
Т |
4 |
0,6 : 25 |
Ж |
А |
Қ |
Л |
І |
З |
5 |
2,5 · 3,1 |
Р |
К |
Д |
Р |
О |
И |
6 |
3,68 : 2,3 |
П |
О |
Т |
Т |
Н |
У |
Жауабы : ҮСТІРТ ҚОРЫҒЫ
Орналасқан жері – Маңғыстау обылысы
Құрылған мерзімі – 1984 жыл
Жер көлемі – 223,3 мың гектер
Үстірт қорығында кездесетін мына жануарларды қайсысы жойылып кеткен түр санатына жатқызылады және халықаралық деңгейде қорғауға алынған ?
1. Қабылан 2. Қарқұйрық 3. Қарақал 4. Үстірт арқары
8 |
0,6 |
1,8 |
– 6,2 : 3
·
0,3 |
4
2,4 |
1
|
+ 0,7 : 8
Жауабы : 1 , яғни Қабылан.
Сабақты қорытындылау
Венн диаграмма
Рефлекция
! |
Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым
! ?
|
Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым
? |
Тарау бойынша әлі жұмыс жасау керек
Үйге тапсырма: № 1127 амалдарды орындау.
Бағалау
Қорытынды
– Деңгейлік тапсырмалардың А және В деңгейін орындағандар : « 3 »
– А , В , С деңгейін орындағандар : « 4 »
– А , В , С және қосымша тапсырмаларды орындағандар : « 5 »
Аты – жөні |
А деңгейі |
В деңгейі |
С деңгейі |
Қосымша тапсырма |
Сабаққа қатысуы |
Рейтинг |
Бағасы |
Асан Меруерт |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
Өте жақсы |
5 |
Аубашева Мөлдір |
+ |
+ |
– |
± |
± |
Орташа
|
4 |
Дюсенбек Бектас |
+ |
+ |
– |
– |
± |
Орташа |
4 |
Дудник Айнагүл |
+ |
+ |
+ |
+ |
± |
Жақсы |
5 |
Жеңісбек Аяулым |
+ |
+ |
+ |
+ |
± |
Жақсы |
5 |
Тлеулесова Диляра |
+ |
+ |
– |
± |
– |
Жақсы |
4 |