Сынып: 9В
|
Күні: 07.11.17
|
Мектеп: Ю.А. Гагарин атындағы мектеп-лицейі
|
Сабақ тақырыбы:
|
Екі айнымалысы бар теңсіздік. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі
|
Мақсаты
|
Екі айнымалысы бар теңсіздік пен теңсіздіктер жүйесі туралы түсінікпен танысады, қалыптастырады және есеп шығаруда қолданады
|
Күтілетін нәтиже
|
Сызықтық және сызықтық емес теңсіздіктер мен теңсіздіктер жүйесін ажырата алады және шығару алгоритмін біледі
|
Бағалау критерийлері
|
1. Екі айнымалысы бао теңсіздікті шеше біледі.
2. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шеше біледі.
3. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу алгоритмін біледі.
|
Қажетті құралдар, ресурстар
|
Оқулық, дидактикалық материалдар
|
Іс-әрекеттер
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Уақыты
|
Ұйымдастыру кезеңі.
|
Оқушылармен амандасу, сыныпты түгендеу, үй жұмысы дәптерін тарату.
|
Амандасады, үй жұмысы дәптерлерін жинайды.
|
2 мин
|
Теориялық бөлім
|
1. Теңсіздіктің түрлері (бір айнымалысы бар және екі айнымалысы бар)
Бір айнымалысы бар теңсіздік:
;
Екі айнымалысы бар теңсіздік:
.
1 мысал.
Екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу алгоритмі:
1 Теңсіздікке сәйкес функцияның түрін анықтаймыз;
2 Функцияның графигін координаталар жазықтығына саламыз және жазықтықты бөліктерге бөлеміз;
3 Жазықтықтың қай бөлігі шешімі болатынын анықтаймыз.
Шешімі сандар жұбы:
|
Оқушылар теориялық мәліметтерді дәптерлеріне жазады
|
15 мин
|
Тәжірибелік бөлім
|
Тақтаға тікбұрышты координаталар жүйесі ілінеді.
Есеп №1
Есеп №2
Есеп №3
Есеп №4
А (4;-2), B (9;0), C (-10;1), D (11;-11) нүктелері координаталарының қайсылары
|
Оқушылар тақтаға есеп шығарады
|
23 мин
|
1 сабақ аяқталды
|
Теориялық бөлім
|
2. Теңсіздіктер жүйесінің түрлері (бір айнымалысы бар (сызықтық және сызықтық емес), екі айнымалысы бар (сызықтық және сызықтық емес))
Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесі:
сызықтық
сызықтық емес
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесі:
сызықтық
cызықтық емес
Анықтама. Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешуі деп жүйенің әр теңсіздігін дұрыс теңсіздікке айналдыратын айнымалылыардың мәндерін айтамыз.
1 мысал.
|
Оқушылар теориялық мәліметтерді дәптерлеріне жазады
|
10 мин
|
Тәжірибелік бөлім
|
Есеп №1
Есеп №2
Есеп №3
Есеп №4
Суретте кескінделген нүктелер жиыны қандай теңсіздіктер жүйесін береді?
|
Оқушылар тақтаға есеп шығарады
|
25 мин
|
Бағалау
|
Тақтаға шыққан оқушылар бағаланады, сабаққа қатысып отырған оқушылар да ескеріледі
|
Күнделікке баға қойғызады
|
2 мин
|
Үй жұмысы
|
Таратпаларды оқушыларға беру
|
Таратпаларды алады, үй жұмысына қатысты сұрақтар болса қояды.
|
3 мин
|
|
|
|
|
|