Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3А бөлім: Қысқаша көбейту формулалары | Мектеп: №20 ЖОББМ | |||||||
Күні | Мұғалімніңаты-жөні: Салаут Н.С. | |||||||
Сынып:7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; | |||||||
Сабақ мақсаттары | Барлығы: қысқаша көбейту формулаларын біледі, оқиды, ажыратады.
Басым көпшілігі: қысқаша көбейту формулалары арқылы өрнектерді көбейткіштерге жіктейді,; Кейбірі. қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді ықшамдауды түрлендіруде қолданады |
|||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы:
– қысқаша көбейту формулаларын біледі, оқи алады, – формулаларды бір-бірінен ажырата алады; – өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктей алады; – қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді түрлендіре алады. |
|||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдана білу; Интербелсенді тақта оқушылардың тапсырмалардың жауабын тексеру үшін қолданылады. | |||||||
Бастапқы білім
|
Қысқаша көбейту формулаларын, анықтамаларын, ережелерін, қасиеттерін біледі. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы
5 мин
|
Сабақтың эпиграфы: «Маған айтып берсең –ұмытып қаламын, көрсетсең – есте сақтармын, ал өзіме жасатсаң – үйренемін!» Ұйымдастыру кезеңі:
1) Амандасу. Оқушыларды түгендеу 2) Физ минутка 3) Үй жұмысын тексеру. «Маған көрсет»әдісі бойынша бір-бірімен дәптер алмасады. Тақтада берілген дұрыс жауаптар бойынша бір-бірін тексереді. 35.1 2) 4) 35.2 2) 35.3 2) -1458 4) |
Презентация
Дұрыс жауап жазылған слайд
|
||||||
Сабақтың ортасы
8мин
Жұмыс 5 мин
Ширату жаттығу: 2 мин
|
«Миға шабуыл»
Қысқаша көбейту формулаларын айтып Оқулықпен жұмыс: Өрнекті ықшамдаңдар Тарсырма 1: 35.4 1) 3) 35.5 1) 2) Дескриптор: -қажет формуланы қолдана алады; -өрнекті ықшамдайды. Тапсырма 2 “Алгебралық мозайка”. Берілген өрнектерден формула құрастыру. 3х, 5у, 9х2, 225 ху2 , 30ху, 27х3, 15ху, 25у2 , 125у3 ,135 х2у, Жауабы: · (3х +5у)2 = 9х2+30ху+25у2 · (3х -5у)2 = 9х2-30ху+25у2 · 9х2– 25у 2=(3х – 5у)(3х + 5у) · 27х3 +125у3 = (3х+5у)(9х2-15ху+25у2) · 27х3-125у3 = (3х-5у)(9х2 +15ху+25у2) · (3х +5у)3 = 27х3+135х2у+225ху2+125у3 · (3х -5у)3 = 27х3-135х2у+225ху2-125у3 Дескриптор: -қажет формуланы қолдана алады;
|
«Ойлан-топтас-бөліс» әдісі
|
||||||
Жеке жұмыс
8 мин
|
Деңгейлік тапсырмалар
1.Тиімді тәсілмен есептеңіз:
Дескриптор Білім алушы: -түрлендіруді орындайды; -өрнектің мәнін табады. Күтілетін нәтиже: Есептеу барысында қысқаша көбейту формулаларының қолдану тиімділігін біледі.
2.Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз (х – 2)2 – (х + 3)2; Дескриптор Білім алушы -қысқаша көбейту формулаларын қолданады; -өрнектерді көбейткіштерге жіктейді. Күтілетін нәтиже: формуланы қолданып өрнектерді көбейткіштерге жіктейді.
3.Тепе-теңдікті дәлелдеңіз: (х – 1)(х + 1)(х2 + 1)(х4 + 1) = х8 – 1
Дескриптор Білім алушы -қысқаша көбейту формулаларын қолданады; -түрлендіруді орындайды; -тепе-теңдікті дәлелдейді. Күтілетін нәтиже: Оқушылар теңдікті дәлелдеу біледі. Әр тапсырма сайын кері байланыс орнатылады. Оқушылар әр тапсырма сайын бір – бірін смайлик арқылы бағалайды. |
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі
|
||||||
Сабақтың соңы 5 мин
– 1аппСабақтың соңы |
Сабақты пысықтау
«Бос орынды толықтыр» әдісі бойынша қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар. Мақсаты: Оқушының ойлау қабілетін дамыту Толықтырыңдар. 1. (200 – 1)(200 + 1) өрнегінің мәні _________________ 2. ( 11 + d)2 екімүшесінің үшмүше түріндегі жазылуы __________ 3. 27 – 27 d + 9d2 – d3 көпмүшенің екімүшенің кубы түрінде жазылуы __________________ 4. с3 – ( 1 + с)(1 – с + с2) өрнегінің мәні __________________ 5. а3 + а2 + с3 + с2 – ас көпмүшесінің көбейтінді түрінде жазылуы ____________________ Оқушылар тапсырманың дұрыстығын интербелсенді тақтада көрсетілген дұрыс жауабынан тексереді Кері байланыс: өзін-өзі бағалау Сабақта өзіңе қандай баға қояр едің? ……… «Каспий» әдісі |
ҚБ арналған тест тапсырмалары
Үлестірме қағаз |
||||||
Үй жұмысы
1 мин |
№ 35.4 (2,4)
|
|||||||
Бағалау
1мин |
Оқушыларды мадақтау, сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мақтау | |||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі бойынша қабілеті жоғары оқушылар әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындағанда қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдану керек. Оқушыларға көмек қалыптастырушы тапсырмадан болды. | Өзара бағалау,бірін бірі бағалау әдіс тәсілдері.
Сабақ кезінде мұғалімнің қалыптастырушы кері байланысы қолданылып отырады. |
Сабақ барысында және сергіту сәті «Тормоз» ойынында қауіпсіздік ережесі сақталды.
|
||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
|
||||||||
Жалпыбаға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Психологиялық ахуалды жасау
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||