Үйсіндер туралы жазба деректер
Білім беру ұйымының атауы | Б.Қаратаев атындағы ЖОББМ | |||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||
Бөлім: | 5.3 Үйсіндер мен Қаңлылар | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Табынғалиев Қайыржан | |||||||||||||
Күні: | 10.02.2023ж | |||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үйсіндер туралы жазба деректер | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру;
|
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Үйсін мемлекетінің қалай құрылғанын түсіндіру;
Үйсін қоғамын сипаттаймыз; |
|||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру 8 мин |
Оқушылармен амандасу, оқушыларды түгендеу.
Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар үй тапсырмасы. 1.Сақ патшайымы кім? 2.Патшалардың патшасы атанған тұлға? 3.Парсы патшасы Кирдің массагеттерге соғыс жорығы басталған жыл? 4.1Дари өз жеңістерін қайда жазып қалдырды? 5.Шырақ туралы не білесіз? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
Мадақтау
Әр дұрыс жауап 1 балл |
https://youtu.be/Io7AUIlF00k
spinnerweal.com https://spinnerwheel.com/wheels/d1Ia4lRReiGNMITAEL3zcz0xJmU9MA==
|
||||||||||
Жаңа сабақ
28мин |
«Үйсіндер туралы жазба деректер»
Салайд Видеоролик.
ЖЖ. 1-тапсырма. Бос орындарға керекті сөздерді орналастыр. Үйсіндер … мекендеді Үйсіндер бірлестігі … қалыптасты Үйсіндер кейін 6 ғасырда құрылған … құрамына енді. Дескриптор: Үйсіндердің мекендеген аймағын анықтайды; Үсіндер қай ғасырда құрылғанын анықтайды; Кейін кімдердің құрамына еніп кеткенін біледі;
Ж.2-тапсырма. «Көкбөрі» ойыны. Көкбөрінің бойындағы қасиеттерді біріктір. Қорқақ, ақылды, өжет, қайсар, ұйқышыл, рухты, шыдамды, жалқау. Дескриптор: -Көкбөрінің бойындағы жақсы қасиеттерді анықтайды;
3-тапсырма. «Сандар сөйлейді» кестені сәйкестендір.
Дескриптор: –Үйсіндердің халқының санын біледі; -Әскер санын анықтайды -Қанша мың үй болғанын анықтайды; -Мемлекет қанша бөлікке бөлінгенін анықтайды;
ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету
|
Мәтінмен жұмыс
Үйсіндер туралы ақпараттар тындайды
Дескриптор арқылы кері байланыс: Тапсырма орындау барысында мен не анықтадым.
Қорымдардың айырмашылығын жазады
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап» 1тапсырма Әр дұрыс жауап үшін 1балл
2тапсырма бойынша. Барлығы дұрыс болса 2балл 1 қате жауап 1балл
3тапсырма. 4балл |
Ақпараттық мәтін
https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Ftelegra.ph%2Ffile%
Таратпа материал дар
https://yandex.kz/images/search?pos=5&img_url=https%3A%2F%2Fupload.wikimedia.org%
Кілт сөздер
|
||||||||||
Бекіту
2мин
|
Сабақты қорытындылау
Терминдерге түсініктеме беру Гуньмо- мемлекеттің ең жоғарғы билеушісі. Бектер, ру басылар, ауқатты адамдар- әскербасылар мен шонжарлар. Қарапайым бұқара – малшылар, егіншілер және қолөнершілер. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка
|
||||||||||
Кері байланыс
7мин |
Кері байланыс: Тапсырмалар орындағанннан кейін оқушылар «Білім почтасы».
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Үйсіндер туралы жазба деректер (1сабақ) «Аққу әні» шығу тарихы, үйсіндер жайында қандай мәлімет береді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||