Металдардың жалпы сипаттамасы. Химиялық қасиеттері.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Металдардың жалпы сипаттамасы. Химиялық қасиеттері.
Бөлім: | 9.2ВМеталдар мен құймалар |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 9А | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | §21.Металдардың жалпы сипаттамасы. Химиялық қасиеттері. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.1.4.2 -металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар:
Металдарға тән химиялық қасиеттерді сипаттайды. Металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін анықтайды. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгендеу. Сабақтың тақырыбымен, мақсатын айқындау. |
Оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып, сабақтың тақырыбын ашып, сабаққа мақсат қояды. | Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау | Оқулық,
Жұмыс дәптерлері |
||
Жаңа сабаққа кіріспе
3 мин
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. | 1.Металдық байланыс дегеніміз?
2.Металдарға тән ортақ химиялық қасиеттер?
3 Металдарға тән ортақ физикалық қасиеттер?
|
талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Презентация
слаид |
||
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу. 15 мин. |
«Төңкерілген сынып» әдісімен оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма алдын ала берілген. | 3 топтағы оқушылар төмендегідей жауап береді:
1 топ -Бейметалдармен әрекеттесуі. 2-топ-Сумен әрекеттесуі. 3-топ-Тұз және қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл
1. Металдарға тән химиялық қасиеттерді сипаттайды |
16-кесте | ||
Жеке оқушымен жұмыс
15 мин |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады. 84-беттегі 8,9, 10-жаттығулар.
Мұғалім бақылайды, үлгі көрсетеді. |
1.Тапсырма 8-жаттығу.
Реакция теңдеулерін құрыңдар: А) мырыштың күкірт қышқылымен; Ә) алюминийдің хлормен; Б) магнийдің оттекпен; В) алюминийдің мыс сульфатымен.
|
Дескриптор: Жалпы – 3 балл.
1.Талдау жасап,өз ойларын білдіреді |
ДК экраны
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады,
84-беттегі 9, 10-жаттығулар. бақылайды, үлгі көрсетеді. |
2. Тапсырма
Металдық кристалдық тордың құрылысы |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл
1.Суретті талқылайды. |
ДК экраны
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||
Сабақтың соңы
Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үй тапсырмасы: §21.Оқу. 85-беттегі 3,4,5- есептер. |
Рефлексия
бүгінгі сабақта мен….түсіндім, …білдім, ….көзімді жеткіздім. – бүгін сабақта қуантқаны….. – мен өзімді…..үшін мақтар едім. – маған ерекше ұнағаны….. – сабақтан соң маған……..келді – бүгін маған……….сәті түсті. – қызықты болғаны….. – ……қиындық тудырды. – менің түсінгенім….. – енді мен……аламын. |
Мұғалім оқушыларды
1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды. |
Kundelik.kz |
||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөзі» әдісі | Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||