Тапсырмалар

Сабақтың қысқа мезрзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2 – Электронды кестелердегі ақпаратты өндеу Мектеп: №266 мектеп-лицей  
Күні: 06.12.2022.ж.  

 

Мұғалімнің аты-жөні:Тәңірберген Нұрбек  
Сынып:8 Ж  

 

Қатысушылар саны:                       

Қатыспанғандар:

 

Сабақтың тақырыбы Қолда бар ақпараттың негізіндегі болжам
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.2.2.3 электронды кестелерді қолдана отырып, мәселелерді шешуге арналған кіріктірілген функцияларды пайдалану.

 

Сабақ мақсаты ·         Кестенің негізгі элементтерін (баған, жол, ұяшық, диапазон) білу

·         Абсолютты және салыстырмалы сілтемелерді қолдану.

·         Білім алушылар «СУММА», «ЕСЛИ» кіріктірілген функцияларды білу.

Бағалау критерийі ·         Кестенің негізгі элементтерін (баған, жол, ұяшық, диапазон) білу

·         Абсолютты және салыстырмалы сілтемелерді қолдану.

·         Білім алушылар «СУММА», «ЕСЛИ» кіріктірілген функцияларды білу.

Тілдік мақсаттар Пән бойынша оқыту мақсаты

– электронды кестедегі кіріктірілген функцияларды пайдалана;

– графикті құра алады.

Оқытудың тілдік мақсаты:

– берілген мәселені шешу үшін, не себептен бұл кіріктірілген функцияны қолданғанын түсіндіре алады (айту және тыңдау дағдылары);

берілген шартқа сай диаграмма құрастыра алады.

Пәнге тән лексика және терминология:

Кесте, баған, жол, ұяшық, диапазон, мәліметтер форматы, мәліметтер типі, кіріктірілген функциялар (математикалық, статистикалық, логикалық), абсолютті/салыстырмалы дербестендіру (адресация), график, легенда, ось, мәліметтерді белгілеу.

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Кесте бұл …

Ұяшық … қиылысында орналасқан

Абсолютті адресация салыстырмалы адресациядан айырмашылығы…

Кіріктірілген функциялар …қажет

Графикті құру үшін келесі әрекеттерді орындау қажет, яғни…

Құндылықтарды дарыту Еңбек және шығармашылық,өмір бойы білім алу
Пәнаралық байланыстар Математика,ағылшын
Бастапқы білім 7 сыныпта өткен «Электронды кестелер: диаграммаларды құру» тақырыбы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған қызмет Ресурстар
Сабақ басы

0-5 мин

Мәселені анықтау

 

Сәлемдесу, сабақта жоқ білім алушыларды журналға белгілеу

(Ұ) Жадаят: 8 сыныптың оқушысы сіздерден көмек беруді өтінеді: «Мен мектепке барамын. Менің есептеуім бойынша, маған 30 дәптер (28 жұқа, 2 жалпы), 8 қаламсап, 3 сызғыш және 2 компас керек. Менің тәтем маған 14000 теңге ақша беріп және қажетті тауарларды сатып алуға арналған фирмалардың атауларын айтты». Сұрақ: Қажетті канцелярды тауарларды сатып алуға ақша жете ме? (оқушылардың жауаптарын жазып аламыз, сабақтың соныңда оралып олардың болжамдарын тексереміз)

Тақырыпты, сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін хабарлау. Әр білім алушыға өзін өзі бағалау парағын үлестіру.

Журнал,өзін өзі бағалау парақтары

 

 

 

 

Сабақ ортасы

5-24 мин

(Ж) Білім алушылар берілген жағдаятты құрылымдау түріне әкеледі (кестені құру).

 

Бағалау критерийі Тапсырма

      №

Дескриптор
Кестенің негізгі элементтерін (баған, жол, ұяшық, диапазон) білу         1 – қажетті ұяшықты дұрыс таңдап және оған сәйкес ақпаратты енгізді;

 

-мәтіндер кескінің дұрыс қолдана алды;

 

– кесте үлгіге сәйкес етіп құрылды (1 қосымша).
 

 

 

 

 

1 тапсырма.

(i) Төмендегі мәліметтерге сүйене отырып кесте құрыңыз:

Қай ұяшық Қандай мәлімет жазу
А1 Тауар атауы
В1 Өндіріс
С1 Саны
D1 Бағасы
Е1 Барлығы
А2 Қаламсап
В2 Abdi Company
С2 8
D2 100
А3 Жұқа дәптер
В3 “Хатбер-Казахстан” ЖШС
С3 28
D3 350
А4 Жалпы дәптер
В4 Abdi Company
С4 2
D4 800
А5 Сызғыш
В5 Abdi Company
С5 3
D5 200
А6 Компас
В6 “Хатбер-Казахстан” ЖШС
С6 2
D6 500
D7 Қосындысы
А9 Қолда бар ақша
С9 14000

(ii) А1:Е1 диапазонды ерекшелеп және мәтіндер кескінің жартылай қарайтылған (Ж) етіп жасаңыз.

 

Өзін өзі бағалау парақтары

 

24-34 мин (Ж) Білім алушылар нәтижелерді есептейтін формулаларды жазады және логикалық формуланы қолдана отырып, «Қажетті канцелярды тауарларды сатып алуға ақша жете ме?» деген сұраққа жауап береді.

Бағалау критерийі Тапсырма

      №

Дескриптор
Кіріктірілген функцияларды (СУММА, ЕСЛИ) қолдану

 

       2 – нәтижені есептейтін формуланы дұрыс қолдана алды;

 

 

 

– кестеде логикалық формуланы қолдана алды;

 

– логикалық формула дұрыс жұмыс жасайды;

 

– тапсырмада көрсетілген ұяшыққа мәліметтерді енгізіп көрді және өз бақылауын/ұсыныстарын жазды;

 

– құрылған жұмысты сақтады.

 

2 тапсырма.

(i) E7, F7 ұяшықтарда нәтижелерді есептейтін қажетті формулаларды қолдана отырып, кестені толтырыңыз.

(ii) D9 ұяшыққа логикалық формуланы қолдана отырып, «Қажетті канцелярды тауарларды сатып алуға ақша жете ме?» деген сұраққа жауап беретін формуланы жазыңыз (=ЕСЛИ(E7<=C9;”жетеді”;”жетпейді”))

(iii) С4 ұяшықтағы мәліметтерді өзгертіп көріңіз және нәжені есептейтін формула мен логикалық формалада қандай өзгерістерді байқадыңыз? Оған қандай тауарларды аз көлемде сатып алуға кеңес бере аласыз?

 

Тапсырма парақтары
35-36 мин (Ұ) Сабақтың басында болжаған жазбаларға орала отырып, орындалған жұмыспен салыстырамыз.

Сабаққа қойылған мақсатқа қол жеткізгеніміз туралы сұраймыз және оқушыларға кері байланыс береміз.

Көрсетілім (презентация), өзін өзі бағалау парақтары
Сабақ соңы

37-40 мин

 

Рефлексия «БББ»

Өзін өзі бағалау парағы бойынша рефлексия жасау

өзін өзі бағалау парақтары
СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Өзіндік тапсырмаларды орындау кезіңдегі қиындықтарды туындайтын тапсырмаларды орындауға мұғалім көмек береді. Интерактивті оқыту. Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің кері байланысы Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі және сергіту сәті
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-на жетті мен?

Егер жетпесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен?

Осы бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға сол бағанда жауап беріңіз.
 
Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *