Құрылымы күрделі теңдеулер.Бекіту.

ШҚО Өскемен қаласы №«42 орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Математика 11-сабақ

Бөлім: Кестеден тыс көбейту және бөлу
Мұғалімнің  аты-жөні Cейтмолдинова Камшат Назарбековна
Күні: 25.05.2022жыл
Сынып: 3 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Құрылымы күрделі теңдеулер.Бекіту.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х× (25:5)=60; (24×3):х=6;х: (17×2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: көбейту мен бөлуге берілген құрылымы күрделі теңдеулерді шеше алады.

Көптеген оқушылар: есептерді теңдеудің көмегімен шығара алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа ұқсас тапсырмалар құрастыра алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің  әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

 

3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында  жаттығулар жасайды.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүреді:

– Өткенде қандай тақырып өттік?

-Қандай тапсырмалар орындадық?

– Ендеше бүгінгі сабағымызда құрылымы күрделі теңдеулерді шешуге берілген тапсырмаларды орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топқа бірігеді.

 

Үй тапсырмасын тексертеді.

Сұраққа жауап береді.

-Тақырыпты ашады.

 

 

 

 

 

«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа білім

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бекіту

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1)Музыка өнерінің үлкен мерекесіне бағдарлама құрылды. Өрнектердің мәнін тап. Сонда сен концертте қанша ән орындалып, би биленетінін  және марш болатынын білетін боласың.

25*4-25*3=25 –би

2*(11*30-320)=20-ән

20-11-(99*2+2)=20-марш

2) Есепте.

А) 23*10=230             10*40=400

900:9=100                   20*30=600

4*200=800                  310:10=31

70*10=700                  300:10=30

Ә) 250:10=25             600:30=20

700:100=7                  210:10=21

500:100=5                  1000:50=20

40*20=800                 200*4=800

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

– Ұқсас тапсырмалар құрастыр.

 

Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.

 

(Т)  2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

5) Қалдықпен бөлуге есеп құрастыр. Ол үшін төменде берілген өрнектердің сәйкес келетінін таңдап ал.

Елдоста 49 теңге бар. Ол 5 теңгелік сағыздан  бірнеше сағыз сатып алды. Елдос неше сағыз сатып алды және оның неше теңге ақшасы қалды?

Ш: 49:5=9 (4қалд.)

Ж: 9 сағыз алды. 4 теңге қалды.

6) Теңдеулерді шеш.

45*2*у=900                   45*2+b=900

90*у=900                       90+b=900

y=900:90                       b=900-90

y=10                              b=820

45*2*10=900                45*2+820=900

900=900                        900=900

 

a-45*2=900

a-90=900

a=900+90

a=990

990-45*2=900

900=900

 

(Т)  3- тапсырма дәптермен жұмыс.

5) Есептерді теңдеудің көмегімен шығар.

А) Хорда 127 қатысушы бар. Бірнеше қатысушыға кәстөм тігілгеннен кейін, тігілмеген 42 кәстөм қалды. Неше кәстөм тігілді?

Ш: х+42=127

x=127-42

x=85

Ж:85 кәстөм тігілді.

Ә) Бір орам матадан 14м қиып алғаннан кейін, онда 36м мата қалды. орамда қанша метр мата болған?

Х-орамның ұзындығы дейік.

Ш: х-14=36

х=36+14

х=50

Ж: орамда 50 метр мата болған.

8) Кәмила сауалнама жүргізді. Оған 100 оқушы қатысты. Диаграмманы оқы. Өз сыныбыңда музыкаға байланысты осыған ұқсас зерттеу жүргіз. Алынған мәліметтерді диаграммаға жаз.

Ж:

Танымал әндерді ұнататын-20 оқушы.

Балалар әндерін ұнататын -50 оқушы.

Халық әндерін ұнататын -30 оқушы.

Тапсырмаларды орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Билеп сергиді.

 

 

Тапсырмаларды орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырмаларды орындайды.

 

Дескриптор:

– Өрнектің мәнін  тауып, бағдарлама мазмұнын анықтайды -1 балл.

 

 

 

– Өрнектердің мәнін есептеу тәсілін түсіндіре отырып табады -1балл.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

Қалдықпен бөлуге берілген өрнектердің сәйкес келетінін таңдап, есеп құрастырады -2балл.

 

 

 

 

– Теңдеулердің шешуін табады, тексереді -2балл.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

Есептердің теңдеудің көмегімен шешуін, жауабын табады -1балл.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Диаграмманы оқып, сауалнамаға қатысушылардың жауабын анықтайды -1балл.

Оқулық, дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы»  әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 3,4-тапсырма 26-бет.

Кері байланыс жасайды. ҚБ қойылады.  

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *