Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар  бөлімі:

Тригонометрия элементтері

Мектеп:  «Қызылтаң» жоббм
Педагогтің аты-жөні: Қаражанова Алуа
Күні: 24.11.21ж
Сыныбы: 9 Қатысушылар саны:  20              Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 9.2.3.5 арифметикалық  прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
Сабақтың мақсаты: 1) Арифметикалық прогрессия ,арифметикалық прогрессияның айырымының анықтамаларын білу;

2) Арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы  мен қасиеттерін білу;

3) Ариф.прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын қолданып есептер  шеше білу іскерлігін қалыптастыру

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы

 

Оқушыларды ортаға шығарып, «Тобыңды тап» әдісімен топқа бөлемін. Формула таңдау арқылы өз топтарын табады.І топ,ІІ топ, тақырып бойынша топтарын қорғайды. «Топтар  өзара бағалау»

 

 

1.стратегия бойынша үй жұмысын тексеріледі.

 

 

 

2.Қайталау сұрақ-жауап ретінде «Біз нені білеміз?»                                                              Сан тізбегі деген не?                                                                                                          Қандай тізбекті арифметикалық прогрессия деп атайды?                                      Арифметикалық прогрессияның айырмасы деп қандай санды атайды?

Арифметикалық прогрессияның алғашқы  N мүшесінің формуласы?

Арифметикалық прогрессияның алғашқы  N мүшесінің қосындысының формуласы?

1-2-3 балдармен бір-бірін бағалау

 

Жұптар өзара дәптерлерін ауыстырып алады. Үй жұмысын дұрыс жауабы интербелсенді тақтада көрсетіледі. Бір-бірінің есептерін тексеріп, түзетеді.Дұрыс төрт  жауабы бар оқушыларға, 2 жауабы дұрыс оқушыларға смайлик арқылы бағалаймын.

 

 

Әрбір жауап Сыр шертеді. Ы.Алтынсарин атамыз туралы  түрлі мәліметтермен танысады.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде  белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-1-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-2-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-3-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

 

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

 

Түрлі түсті қима қағаздар

 

 

Плакаттар, сызба суреттер.

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті: «Мүшелер жылуы»  

Әрбір оқушы өз сыныбының мүшесі болып саналады. Сыныпта барлығы 20 мүше бар. әр топта

10-10 нан мүшелер тізбектей орналасып бір-біріне жылы сөз айтып жылу жібереміз.

 

 

№1 Оқулықпен жұмыс

«Бір есеп менен, бір есеп сенен» әдісі арқылы оқулықпен жұмыс жасаймыз.

 

 

 

 

 

 

3; 6;9; 12… арифметикалық прогрессияның жиырмасыншы  мүшесін табыңдар.

 

3; 6;9; 12… арифметикалық прогрессияның алғашқы жиырмасыншы  мүшесінің қосындысын  табыңдар.

 

 

 

d=3;  аn=60;   Sn=630.

 

Әрбір дұрыс жауап үшін ұяшықтар ашылып, 60-БІР 630- АЛЛАҒА  а1=3, n=20 – СИЫНЫП

№14.7 есеп

 

 

Табу керек: а20 =?

 

Шешуі:

 

Табу керек: S20=?

 

Шешуі:

 

Табу керек: a1=? n =?

Шешуі:

-29 –КЕЛ  -200-БАЛАЛАР   а1=9, n=20 -ОҚЫЛЫҚ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-формулаға салады.

1-балл

-айырманы табады

1-балл

 

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-формулаға салып, есепті шығарады.

1-балл

 

 

 

 

 

-айырманы табады

-формулаға салып, шешімін табады

2-балл

 

 

 

 

-белгісіз мүшені табады

-n нің мәнін табады

– формулаға салып, шешімін табады.

3 балл

 

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

 

 

ДК экраны

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтар топтамасы.

 

Оқулық

9-сынып.

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

8 мин.

 

 

Жеке жұмыс.

 

 

 

Үйге тапсырма беру

«Бір АЛЛАҒА сиынып, Кел, балалар ОҚЫЛЫҚ» деп әр топтың балдарын, жеке оқушылардың балдарын қосып жеңімпаз топты анықтау. Жеңген топты «Қызыл кітапқа» енгізіледі.

 

Сұраққа жауап беріп, алған білімдерін қорытындылайды.

Рефлексия

 

 

 

ДК экраны

9 сынып,

Алгебра

А.Әбілқасымова,

В.Корчевский,

З.Жұмағұлова

Алматы «Мектеп» 2013

Кесте

 

 

 

Bilimger.kz Республикалық білім порталы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.

Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *