Өзен аңғарының құрылымы

Сабақтың қысқа-мерзімді жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:7.3.2.5 Ш.Уәлиханов атындағы Торғай орта мектебі КММ
Күні:21.11.2018 Мұғалімнің аты-жөні: Мақсұт Гүлнұр Сағындыққызы
Сынып: 8 сынып Қатысқандар- Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы: Өзен аңғарының құрылымы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.3.3.3. – Өзен аңғарының құрылымын түсінеді

-өзен суының ағысы өзіне жолды қалай қалыптастырады?

-өзен суы ағысының нәтижесінде жер бедерінің қандай пішіні түзіледі?

-Өзен аңғарларының қандай түрлері бар?

Сабақ мақсаттары Барлығы: Өзен жүйесі және өзен бассейнін атап көрсетеді;

Басым бөлігі: Қазақстанның негізгі өзен бассейндерін біледі;

Кейбіреулері: Өзен эрозиясы туралы біледі

Ойлау дағдыларының деңгейлері Түсіну, талдау
Бағалау критерийлері  – өзен суының ағысы өзіне жолды қалай қалыптастырады?

-өзен суы ағысының нәтижесінде жер бедерінің қандай пішіні түзіледі?

-Өзен аңғарларының қандай түрлері бар?

Тілдік  мақсаттар

 

1. Берілген тапсырмаларды оқиды, қорғайды (айтылым дағдысы).

2. Суреттерді көріп, өз ойларын білдіреді.

3.Өздерінің алдына берілген тапсырмаларды оқулықтан оқып, түсінгендерін постермен қорғайды (тыңдалым)

4. Өз ойларнын хабарлама түрінде жазады (жазылым дағдысы).

Негізгі ұғымдар: басааейн, терасса, еңістік

Құндылықтарға баулу Қоғамымыздағы ұлттық бірлік пен бейбітшілік келісім
Пәнаралық байланыстар География, дүниежүзі тарихы
АКТ қолдану дағдылары  Интернет ресурсын тиімді қолдану дағдысы
Бастапқы білім Құрлық суларының шаруашылық маңызы

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

 

5 мин

1)Ұйымдастыру кезеңі: (сәлемдесу, түгендеу)

А) Психологиялық ахуал тудыру

Сергіту сәті: «Ақ тілек» (Оқушылар бір-біріне өз тілектерін айтады)

Б) үй тапсырмасын тексеру.

Сабақ тақырыбын ашу, мақсатымен таныстыру  үшін  баяндау:

 

С) Топқа бөлу;  санау арқылы топқа бөлемін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

26 минут

 

(8 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

Т. 2-тапсырма: «Кластер» Үлестірме қағаздарды таратып беріп, екі топқа беремін, мәтінді жекелей оқып, қорғайды

1-топ:Өзен бассейні

2-топ:Өзен аңғары

3-топ:Өзен жүйесі

Бағалау критерийі Дескриптор
– Өзен аңғарының құрылымын түсінеді

-өзен суының ағысы өзіне жолды қалай қалыптастыратынын түсінеді

-өзен суы ағысының нәтижесінде жер бедерінің пішінін біледі

-Өзен аңғарларының қандай түрлерін ажыратады

– Өзен аңғарының құрылымын түсіне алады

-өзен суының ағысы өзіне жолды қалай қалыптастыратынын біле алады

-өзен суы ағысының нәтижесінде жер бедерінің пішінін біле алады

-Өзен аңғарларының қандай түрлерін ажырата алады

Білім алушылар постерге тірек сөздерін қолданады

ҚБ: Бағдаршам

 

С. 3-тапсырма: «Кесте құрау» әдісі

 

 

Бағалау критерийі Дескриптор Балл
  -аңғар құрылымын анықтай алады; 1
– өзен суы ағысы жолының қалыптасуын біле алады 1
– өзен суы ағысының жер бедерін атап көрсете алады 1
– Өзен аңғарларының түрлерін анықтай алады 1

ҚБ: Шапалақ арқылы

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі Дескриптор Балл
Тұман және бұлт                    Булану және буланушылық

ұқсастықтарын анықтайды

 

Тұман және бұлт                    Булану және буланушылық

ұқсастықтарын анықтай алады

 

1

ҚБ «Бас бармақ»

 

 

 

Дәптермен жұмыс

Интернет ресурстар, карта, кубик
Сабақтың соңы 7 мин

Үйге тапсырма

Т. 6-тапсырма: Шеңбер арқылы тақырыпты қорытындылау

Рефлексия: «Білім ағашы»

 

Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»

Үйге тапсырма беру, Өзен аңғарының құрылымы

Реферат жазу

 

 

 

 

 

 

 

 

Yandex.kz|images

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *