Әке-отбасы тірегі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлімнің атауы:
Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер |
Мектеп:
«№34 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
||||||
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Чушекова Айман Ахметовна |
||||||
Сынып: 5 Пәні: қазақ тілі
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|||||
Сабақтың тақырыбы
|
Әке-отбасы тірегі | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Т/А2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау.
Отбасындағы әкенің рөлі. Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі көтерілген мәселені анықтау,(хабарлама, мәтін, жарнама жазу) ӘТН3. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
мәтіндегі мәселені анықтай алады, өз ойын білдіреді; |
||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
әр түрлі жанрдағы мәтіндерде көтерілген мәселені анықтай алады; ауыспалы, көп мағыналы сөздерді,синоним сөздерді орынды қолданады; |
|||||||
Кейбір оқушылар орындай алады:
негізгі мәселеге қатысты дәлелді пікір айтады;
|
|||||||
Бағалау критерийі
1.Мәтіндегі көтерілген мәселелерді анықтайды |
· көтерілген мәселені анықтай алады, өз ойын білдіреді; | ||||||
2.Анықталған мәселеге өз ойын білдіреді | мәселеге қатысты дәлелді пікір айтады, жарнама,
хабарлама жазады;
|
||||||
3. ӘТН3. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним,антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады | · тура және ауыспалы мағыналы сөздерді ажырата алады;
· көп мағыналы сөздерді,синоним сөздерді орынды қолдана отырып мәтін құрайды;
|
||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады:
мәтіндегі мәселені анықтай алады, өз ойын білдіреді; |
||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
құдірет, перзент, тірек |
|||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
асқар тау, жанымның шамы, қарайып жүрсе |
|||||||
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Әкенің сөзі оқ деген» сөйлемін қалай түсінесіз? |
|||||||
Не себепті әкені асқар тауға теңейміз? | |||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарындағы «Тарих, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» тармағындағы негізгі идеялар сабақты оқыту барысында ішінара іске асырылады | ||||||
Пәнаралық байланыс | Өзін-өзі тану, әдебиет, музыка | ||||||
Алдыңғы оқу
3 мин |
С.
«Шеңберге жиналу уақыты» әдісі арқылы «Отбасы – шағын мемлекет» тақырыбын пысықтауға арналған сұрақтарға жауап береді. |
||||||
Жоспар | |||||||
Жоспарланған
уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||
Сабақтың
басы 7 мин
|
«Пазл» әдісі арқылы топқа бөлінеді.
Қиылған сөздерден әке туралы мақал-мәтелдер құрайды. Мақалдың мағынасын түсінеді. |
Пазлдар | |||||
Сабақтың ортасы
12 мин
13 мин
5 мин
|
Тыңдалым тапсырмасы
Оқушылар монологті тыңдайды.
Т. І топ «Ромбтық жіктелім» әдісі бойынша маңызды және маңызды емес элементтерді анықтайды. ІІ топ «Әкенің отбасындағы рөлі» тақырыбында ауыспалы, көп мағыналы сөздерді,синоним сөздерді орынды қолдана отырып мәтін құрайды. ІІІ топ «Зуылдақ» ойыны арқылы мәтінді мазмұндайды.
С. Бейнематериалдан «Әке мен бала» мультфильмін көріп, тыңдайды. «Төрт сөйлем» әдісі арқылы өз ойларын дәлелді пікірмен айтады.
Ж. «Мерейлі отбасы» бағдарламасының жарнамасын үлгі ретінде көрсетіп, «Менің отбасым» тақырыбында жарнама құрастырады.
Ж. Көп мағыналы сөздерді, синоним сөздерді орынды қолдана отырып «Менің әкем» туралы хабарлама мәтінін жазады. |
«Әке туралы» монолог
be/RYJgc 1o9X4 плакат, маркер
«Әке мен бала» мультфильмі https://youtu. be/Lxqud WHXZe4
жарнама үлгісі, қағаз, маркер |
|||||
Сабақтың
соңы 5 мин |
ҚБ
«Екі түрлі түсініктеме күнделігі» әдісі арқылы кері байланыс |
плакат,
маркер |
|||||
Қосымша мәлімет | |||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||||
Диалог пен монологтегі көтерілген мәселені анықтап, өз ойын дәлелді айта білген оқушыларға хабарлама, жарнама жаздыру арқылы тапсырмаларды түрлендіремін.
|
«Екі түрлі түсініктеме күнделігі» әдісі арқылы бағалау жүзеге асырылады.
|
Өзін-өзі тану, әдебиет пәнімен байланысады. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарындағы «Тарих, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» тармағындағы негізгі идеялар сабақты оқыту барысында ішінара іске асырылады | |||||
Сабақ бойынша рефлексия
· Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? · Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? · Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? · Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) · Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? · Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? · Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? |
|||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718