Кремний және оның қосылыстары

Қысқа мерзімді жоспар

 

Сабақтың тақырыбы: Кремний және  оның  қосылыстары.

№9 көрсетілім «Алмаз, кремний,  кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының  модельдері»

Бөлім: 9.3 А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) – топ элементтері және олардың қосылыстары
Педагогтің аты-жөні: Омарова Гүлдана
Күні: 11.03.2021
Сыныбы: 9 «А» Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Кремний және  оның  қосылыстары.

№9 көрсетілім «Алмаз, кремний,  кремний диоксиді мен    кремний карбидінің кристалдық торының  модельдері»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 9.2.1.24-кремнийдің қолданылу аймағын және оның  жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру

9.1.4.8 -кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау

9.2.1.25-кремний мен оның қосылыстарының    негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру

Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар үшін:

Кремнийдің қолданылу аймағын және оның  жартылай өткізгіштігін анықтайды

Көпшілік оқушылар үшін:

Кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін анықтайды

 Кейбір оқушылар үшін:

Кремний мен оның қосылыстарының    негізгі химиялық қасиеттерін сипаттайды

Құндылықтарға баулу:  «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке  деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:“Химиялық тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

 

Топ ережесін еске түсіру.

 

Топтастыру.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

 

 

 

Learning Apps бағдарламасы арқылы құрастырылған тапсырмалар арқылы 3 топтан үй тапсырмасын сұраймын .

 

 

The hat көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру.

I   – Кремний Si

II –  Кремний оксиді SiO2

III – Кремний қышқылы H2SiO3

 

Видеоролик бойынша және слайд арқылы жаңа тақырыпты баяндау.

Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

Жаңа сабаққа кіріспе

 

 
         
 
 
   
 

 

 

 

«Kahoot» әдісі арқылы ;аңа сабақты  бекіту.

 

 

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау  жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

1.       Кремний қай топта орналасқан?

А) 1 топ

Б)  2 топ

В) 3топ

Г) 4 топ

2. Кремнийдің ядро заряды нешеге тең?

А) 12

Б) 14

В) 16

Г) 18

3. Кремнийдің салыстырмалы атомдық массасы?

А) 14

Б) 24

В) 28

Г) 30

4. Кремнийдің электрондық конфигурациясы?

А) 1s2 2s2 2p6 3s2 3p4

Б) 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6

В) 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5

Г) 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3

5. Құмның формуласы қандай?

А) Na2O

Б) SiO2

В) P2O5

Г) SiO3

 

6. Кремний қышқылының қасиеті қандай?

А) Әлсіз

Б) Күшті

В) Концентрлі

Г) Сұйытылған

 

7. Карборундтың  кристалдық торы қандай?

А) атомдық

Б) коваленттік

В) металдық

Г) Иондық

 

8. K2SiO3  осы формуладағы кремнийдің тотығу дәрежесін анықта:

А) +4

Б) +2

В) -2

Г) +6

 

9. Кремнийдің қосылыстарын ата:

А) карборунд

Б) кремний нитриді

В) калий силикаты

Г) барлығы дұрыс

 

10. Табиғатта кездесетін кремний оксидтері:

А) яшма, агат, халцедон, сердолик

Б) кремний нитриді, кремний қышқылы

В) калий силикаты, натрий силикаты

Г) карборунд, кремний нитриді

 

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

Генетикалық тапсырманы жүзеге асыру, 3 топқа:
«Кім жүйрік?»

3  топқа:

  Қорытындылау:
Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

«Mentimeter»  әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

 

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

 

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін,  өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

 

 
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? Бағалау.  Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *