Қкзақстандағы “Кіші қазан”саясаты 1925-1933ж
Қысқа мерзімді жоспар
Күні: 20 .01.2020 ж
Сынып: 9а Қазақстан тарихы
Мекте Ақпан батыр атындағы №10 ЖОББМ
Мүғалім
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы: Қазақстанда «Кіші қазан» саясаты
Оқу мақсаттары: 31.1.2.3 Оушыларға Қазақстанды 1925-1933 жылы жазда республика басшылығына Орталық Филипп Исаевич Голощекинді жіберуі қазақ ауылын кеңестендіруге республика өмірінде коммунистердің үлес салмағын күрт
арттыру туралы түсіндіру
31.1.2 Қазақ халқының басына түскен нәубат жылдардың айырмашылықтарын түсіндіру
Сабақ мақсаты Барлық оқушы: Голощекин саясаты қаталдығын ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі:Сталин бұл саясат дұрыс екенін ажыратып сипаттайды.
Кейбір оқушы: Қазақстанда бұл саясат озбырлығының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдайды.
Бағалау критерийі – Қазақстандағы кеңестік мемлекеттік автономия қызметіне ұлттық сипаты, мазмұнын ерекшеліктерін сипаттай алады
Тілдік мақсаты Терминология:
АКСР,Тәркілеу,Кеңестендіру,Кулактар
Талқылауға арналған тармақтар:
Мәтінмен жұмыс жасайды
Топтық жұмыс арқылы өз ойларын жеткізе алады
Оқулықтан түйінді сөздерді дәптеріне жазады Қазақстан халқының тұрғылықты жерін картадан түсіндіре алады
Құндылыққа баулу Бір –бірімен қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту,шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға баулу.
Пән аралық байланыс География,, Қазақстан тарихы
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
5 минут
Ұйымдастыру кезеңі:
-Сәлемдесу, оқушылардың зейінін сабаққа топтастыру
Топқа біріктіру: «Қима қағаз» әдісі арқылы топқа бөлу
1 топ: Болашақ тобы
2 топ: Қазақ тобы
3 топ: Айқап тобы
Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдысын қалыптастыру, жылдам қимылға үйрету
1. Рухани жаңғыру
2. 2.Мәңгілік ел
3. Тәуелсіздік Қима қағаздар арқылы топқа бөлу
Интербелсенді тақта
Сабақтың ортасы
10 мин
Жаңа тақырып
Қазақстанды 1925-1933 жылы жазда республика басшылығына Орталық Филипп И саевич Голощекинді жіберді. Жергілікті жағдаймен таныған соң Ф.Гол ощекин И.Сталинге арнайы хат жолдап, онда ендігі уақытта басымдылық жалпыұлттық міндеттерге емес, қазақ ауылын кеңестендіруге , , қазақша қызмет жасауға, сондай-ақ «үлкен саясатқа» емес, калың қазақ бұқарасаның күнделікті мұқтаждықтарын қанағаттандыруға берілмек екендігін айтты. Ф.Голощекин ұсынған «Кіші Қазан» концепциясы осындай тұжырымдардан тұрды және ол И.Сталиннің толық қолдауын алдыҚазақстандағы кеңестік мемлекеттік автономия қызметіне ұлттық сипаты, мазмұнын беруге күш салған саяси топ (С.Қожанов, С.Сәдуақасов, Ж.Мыңбаев, Н.Нұрмақов, т.б.) Голощекин ұсынған «Кіші Қазан» бағдарламасын қазақ ауылында «азамат соғысын» тудыру әрекеті есебінде қабылдады
1-топ Кіші қазан саясатының мазмұны жүзеге асырылуы
2-топ Ауылды кеңестендіру бағыты
3-топ 1926-1928ж зиялы қауымға қарсы репрессия
Дискриптор
Оқулықтан оқып сипаттайды
«Кіші қазан» саясатының мақсатын біледі
Реформаның ешқандай нәтижеге жетпегенін біледі
Зиялы қауымдардың репрессияғаа ұшырағанын түсінеді
Тақырып бойынша мәтінмен , суреттермен карта арқылы
таныстыру
Оқулық ,маркер,қаламсап , дәптер,стикер, смайлик
Оқулықпен жұмыс жасайды
10 мин
Кім тапқыр -20сұрақ
1. Бүкіл әлемдік тартылыс заңын ашқан ағылшынның ұлы физигі әрі математигі (И.Ньютон)
2. “Жеті жарғы” заңдар жинағы қай ханның тұсында жазылған? (Тәуке хан)
3. «Еспембет» дастаының авторы (Дулат Бабатайұлы)
4. Адамдар қауымдастығының рудан жоғары сатысы (тайпа)
5. Зар заман ақындары кім?(Шортанбай Мұрат Дулат)
6. Тілдердің жиынтығын зерттейтін сала (лексика)
7. Қазақстан Республикасы Президенті кашан сайланды? (1991 жылы 1 желтоқсанда)
8. Үнемі солтүстік бағытты көрсетіп тұратын жұлдыз (Темірқазық)
9. Бұқаралық ақпарат құралдары дегеніміз не? газет, журнал, телевидение
10. «Жасымнан жетік білдім түрік тілін» өлеңінің авторы? (Шәкәрім)
11. О Ақтан жас, Ақтан жас кімнің шығармасы? (Д.Бабатайұлы)
12. «Қырық мысал», «Маса»жинақтарының авторы? (А.Байтұрсынұлы)
13. Қазақстанның алғашқы астанасы (Қызылорда )
14. Астана қаласының бейресми символына айналған ғимарат (Бәйтерек)
15. Бастауышы жоқ жай сөйлем (Жақсыз)
16. Пәлеқор сөзі буын үндестігіне бағына ма? (жоқ)?
17. «Фразеология» сөзінің баламасын табыңыз. (тұрақты тіркес)
18. .«Жаны зәр түбіне жету» мағынасы не? (қорқу)
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы теңгенің
Сабақтың соңы Кері байланыс: Б.Б.Б кестесі -Мен бүгін білдім -Мен бүгін сезіндім -Мен бүгін білгім келеді
Сабақ бойынша рефлексия
3 мин Сабақта ұнаған 2 нәрсені атаңыз 1. 2. Сабақтың бұданда қызық өтуіне не өзгеріс қосар едіңіз? 1. 2.
Үйге тапсырма
2 мин Туркияның , дамуы мен жетістіктерін салыстырып сипаттайды
-Туркия халқы өзгерістер ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын салыстырады тест құрап келу
Саралау
Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдану көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау
Сіз оқушылар материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және техика қауіпсізді к сақтау
Қабілетті оқушыларға қосымша күрделі тапсырмалар Тест тапсырмалары, суретті салыстыру сөздіктер (картчкалар) беріледі. Бағдаршам арқылы бағалау
-Жақсы түсіндім (жасыл түсті)
-Түсіндім (сары түсті)
-Түсінбедім (қызыл түсті) Денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтау.Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
Тексерілді———————————————–