Орындаушылар және олардың командалар жүйесі
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
«Біздің өміріміздегі алгоритмдер» |
№1 Красный Яр орта мектебінің
Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова А.Д |
|||||||||||||||||||||
Күні: 16.01.2020 |
Сынып: 5А |
|||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Орындаушылар және олардың командалар жүйесі |
|||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.2.3 орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін: Алгоритм түсінігі мен оны орындаушылар туралы негізгі түсініктері қалыптасады.
Көптеген оқушылар :Орындаушылар және олардың командалар жүйесін ажырата алады. Кейбір оқушылар: Алгоритм құру үшін командаларды қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
1. Орындаушы мен командалар жүйесін ажыратады.
2. Командалар жүйесі көмегімен алгоритмдер құрады. 3. Орындаушылар мен командалар жүйесіне мысалдар келтіре алады. |
|||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология: Алгоритм, команда, орындаушы Орындаушы-исполнитель-executor Команда-команда-command Алгоритм-алгоритм-algorithm |
|||||||||||||||||||||
Орындаушыларды және олардың командалар жүйесін ажыратады. | -Орындаушыларды және олардың командалар жүйесін ажырата алады
-Алгоритмді сөз түріндегі командаларды пайдаланып құрастыра алады. -Өмірден мысал келтіре алады. |
|||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Алгоритмге байланысты түйінді сөздерді біледі және үш тілде айта алады.(алгоритм-алгоритм-algoritm, орындаушы-испольнител-peformer, команда-команда-team)
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Алгоритм, алгоритм түрлері,алгоритм орындаушылары |
|||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
–ынтымақтастық
-шығармалышық және сын тұрғысынан ойлау -жауапкершілік -өмір бойы оқуға дайын болу. |
|||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын, математика, музыка, денешыңықтыру | |||||||||||||||||||||
Алдынғы білім
|
Алгоритм анықтамасын біледі. Алгоритм түрлерін біледі. | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақ басы
3 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
– Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Good afternoon, students! – Отырыңдар! Seat down! – Кім кезекші? Who is on duty today? – Кім жоқ? Who is absent? Thank you! Оқушылар бәрі бірге хормен ағылшын тілінде «Goodness – Сәттілік», «Income – Табыс», «Success – Жетістік» деп айтады. Рахмет! Thank you! Бағалау парағына тарату түсіндірі looking at the screen Тактаға назар аударайык Сабақ барысында біз өз озімізді әділ бағалауға тырсамыз әр тапсырма орындаған сон үнсіз бағалау жүріп отырады check your homework Тапсырма 1 Ұжымдық жұмыс Үй тапсырмасын тексеру «Аукцион» әдісі. Түрлі заттарды сатып алу үшін сұрақтарға жауап береді. Оқушылар ұтымды жауап беруге талпынады. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді. Сұрақтары: «Ашық сұрақтар» әдісі 1. Алгоритм дегеніміз не? 2. Алгоритм атауы кімнің атымен байланысты аталған? 3. Алгоритмнің неше түрі бар? Каңдай түрлері ол? 4. Сызықтық алгоритм дегеніміз не? 5. Тармақталған алгоритм дегеніміз не? 6. Циклдік алгоритм дегеніміз не? 7. Алгоритм ұсынудың жалпы түрлерін ата? 8. Блок – схемада бір – бірімен қосатын сызықтарды қалай атаймыз?
Бағалау ( әр сүрақ 1 балл) Топқа бөлу:2 топқа Абай Кунанбаевтың өлені арқылы топқа бөлу Жаңа сабақтың термин сөздерін стикерлерге жазу арқылы сыныпты 2 топқа бөлу. Сіздер жаңа кандай алгоритм турин колдандындар 1-топ: Алгоритм 2-топ: Орындаушылар «Миға шабуыл» әдісі 1.Осы топ аттарыңның бүгінгі сабақпен қандай байланысы бар деп ойлайсыңдар? 2.Сабағымыз не туралы болуы мүмкін? 3. Алгоритм, орындаушы дегендерді қалай түсінесіңдер? – Сонымен бүгін біздің сабағымыздың тақырыбы не туралы деп болжайсыздар? Деген сұрақтарға жауаптар айтқызу арқылы жаңа сабаққа шығу, мақсатпен таныстыру Проблемалық жағдай тудыру |
Стикерлер
Бағалау бетшесі
Сатып алатын заттар:
|
||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы
12мин
5 мин
5 мин
2 мин 5 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру
Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтарға тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі. Топ оқушыларының оқулықтағы мысалдарды дұрыс түсініп талдауларын бақылап, бағыт-бағдар беремін. Тапсырма 2 . Топтық жұмыс Оқулықпен жұмыс. Бұл тапсырманы оқушылар топпен жұмыс жасау арқылы орындайды. Оқулықтан берілген тақырыпты оқып шығып, оқушылар графикалық органайзердің 1-топ «Постер қорғау. » әдісі бойынша жұмыс жүргізеді
2-топ «Венн диаграммасы» бойынша жұмыс Бағалау ( 4 балл)
– Постер жасаймыз. Create a poster – Уақыт бітті. Time is over. – Кім дайын? Who is ready? – Постер қорғаймыз. Protecting the poster Бағалау 1. Very good- өте жақсы 2. Good –жақсы 3. Bad –нашар Тапсырма 3 жұптық жұмыс Бұл тапсырманы оқушылар берілген таратпа қағаздағы кестені сәйкестендіру арқылы толтырады.
Бағалау ( 4 балл) Тапсырма 4 жеке жұмыс Саралап оқытудың тәсілдерін қолдана отырып тапсырмалар орындату. Тапсырмалар
Бағалау таңдаған тапсырмаға байланысты А деңгейіне 2 балл В деңгейіне 3 балл С деңгейіне 4 балл
Шаңырақ сергіту сәті алгоритм құру Сабақты бекіту Тапсырма 6 «Kahoot» ойын |
(таратпа қағаз , оқулық)
Плакат, маркер
А4 Оқулық Қағаз қиындылары маркерлар
Таратпа қағаздар
Карточкалар
Деңгейлік тапсырмалар АВС
Ноудбук Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||
Сабақ соңы
3 мин
|
Кері байланыс
Үйге тапсырма: «Шай демдеу» алгоритмін құрып келу |
Стикер
|
||||||||||||||||||||
№1 Красный Яр орта мектеп
МИФ апталығы аясында
5 «А» сыныбында ашық сабақ өтті
|
Сабақ тақырыбы:
Орындаушылар және олардың командалар жүйесі
Өткізген: информатика пәні мұғалімі
Оспанова А.Д
2019-2020 оқу жылы
Бағалау парағы оқушының аты жөні
____________________________________________ |
||||||
№ | Тапсырма
|
Дескриптор | Балл | Өз
бағасы |
Мұғалім бағасы | |
Білім алушы | ||||||
1 | Үй тапсырма
«Аукцион» әдісі. |
Алгоритм орындаушысы және командалар жүйесі не екенін біледі. | 1 | |||
2 | Постер қорғау | Алгоритм орындаушыларының екі топқа бөлінетінін түсінеді. | 3
|
|
||
3 | Сәйкестендіру | Орындаушы және командаларды ажыраталады | 4 | |||
4 |
Деңгейлік тапсырмалар
|
Алгоритм құрғанда «Басы», «Соңы» командаларының қажеттілігін түсінеді | А | 2
|
|
|
Алгоритмге сәйкес есептің жауабын шығаралады | В | 3 | ||||
Берілген тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын есептеу командасын орындаңдар орындайалады | С | 4 | ||||
5 | Тест орындау
Kohoot-та |
Алгоритм орындаушысы және командалар жүйесі не екенін біледі. | 3 | |||
Барлығы | 20 | |||||
15–20 балл – «5»
10-14 балл – «4» 8 -13 балл – «3» |