«Программалау тілі және жүйелері».
№3 Красный Яр көпсалалы орта мектеп-гимназиясы
Информатика пәні мұғалімі:Бердалина Асель Сериковна
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары: | Мектеп: №3 ККОМГ |
7.3А Жобалық жұмыс | Мұғалімнің аты -жөні: Бердалина А.С. |
Күні/сынып:7 «А»
15.01.2020 |
Қатысушылар саны/қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: «Программалау тілі және жүйелері». | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.2.1 «программалау тілі» және «программалау жүйелері» түсініктерін айыра білу |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар білетін болады:
Бағдарламау тілдерініңі жүйеленуін, бағдарламау тілдерінің айырмашылық ерекшеліктерін, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін; жоба бойынша қалай есеп жазу керектігін Оқушылар істей алады: Әртүрлі бағдарламау тілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; бағдарламау тілінде кодтар жазады |
Жетістік критерийлері | ü Бағдарламалардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын және программа жүйелерін айыра алады;
ü Программалау жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстыра алады; |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар біледі:
Жоба бойынша қалай есеп жазу керектігін; бағдарламау жүйелері мен тілдерін классификациялай алады және оларды жобаны жазу үшін қолданады. Оқушылар істей алады: Бағдарламау тілінен бағдарламау жүйесін айыра алады; әртүрлі бағдарламау тілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтай алады; жоба бойынша есеп жаза алады. |
Құндылықтарға баулу | ü Өмір бойы оқу;
ü Құрметтеу; ü Ынтымақтастық. |
Пәнаралық байланыс | Тарих. |
АКТ қолдану дағдылары | ЖК – да жұмыс істеу дағдысы. |
Алдын ала білімдері | Бағдарламау тілдері туралы алдында алған білімдер |
Сабақ барысы
Сабақты жоспарлаған кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет
|
Ресурстар | ||||
Сабақтың басы
0 – 5 мин.
|
-Ұйымдастырушылық сәт: Журнал бойынша сабаққа қатысушыларды тексеру.
-Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оның мақсаттары және критерийлерімен таныстыру.
AnswerGarden-сайтымен жұмыс (К) «Бағдарламау тілдері туралы не білесің?» сабақтың басында оқушылардың білімін анықтау. |
Презентация
AnswerGarden
|
||||
Сабақтың ортасы
6 – 9 мин
|
(К) Бағдарламау тілінде жазылған алгоритм қандай негізгі қасиеттерге ие болуы керек?
(W) Төмен және жоғары деңгейдегі тілдер туралы видео фрагмент қарау |
Видео 1:
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/7-cynyp/lesson/programmalau-tili-turaly-tusinik
|
||||
10 -20 мин
Постер қорғау Топтық жұмыс
|
(W) Бағдарламау тілдерінің классификациясын қарастырамыз: жоғары және төмен деңгейдегі тілдер. Оқушылар келесілер бойынша бағдарламау тілдерінің классификациясына класстерлер құру үшін Ғаламтор желісінің материалдарын қолданады:
Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа бөледі 1) Программалау тілдерінің буындары 2) Программалық жасақтаманың классифкациясы 3) Программалау тілдерінің түрлері Оқушылар өздерінің зерттеулерінде жүргізілген зерттеулерін сипаттау үшін плакаттар, дисплей, презентация немесе жазбаша жұмыс тұрінде көрсетеді.
Мұғалім әрбір тілдің типіне мысал көрсетеді. (P) Оқушылар бағдарламау жүйелері мен тілдерді осыған дейін қолданғандарымен салыстырады. (W) Оқушылар өздеріңнің зерттеулерін қорғайды. |
Popplet.com (кластер жасау)
|
||||
21 – 23 мин | Бағдарламау тілдерінің классификациясын қарастырамыз.
Тақтада берілген суреттерге қарап атауларын анықтайды |
презентация | ||||
23 – 27 мин
Жеке |
Оқушылар жекеше тапсырманы орындап қасында отырған оқушы мен бір-бірінің жұмысын тексереді | |||||
28 – 33 мин
Практикалық, жеке жұмыс
|
Электрондық оқулықтағы тапсырманы орындау
-оқушы өз білімін оқулықтағы тілтімен тексере алады |
|||||
34 – 37 мин | Жаңа материалды қорытындылаймыз.
Оқушылардың жауабын тест соңында бағалау |
|||||
Сабақтың соңы
38 – 40 мин. |
Рефлексия жүргіземіз
Оқушыларды өз – өздерін бағалау үшін, «AnswerGarden»-жаңа сабақта алған білімдерін қорытындылайды
|
|||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||
Оқушылар топпен, жұппен және жеке жұмыс істеді. | Бақылау, өз- өзін бағалау, мұғаліммен тексеру әдістері қолданылды. | Қауіпсіздік техника ережелері толығымен сақталды. | ||||
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на жетті мен? Егер жетпесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен? |
||||||
О Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? 1:
2: |
||||||
№3 Красный Яр көпсалалы орта –мектеп гимназиясы
Ашық сабақ |
Тақырыбы: «Программалау тілі және жүйелері».
7 «А» сынып
Информатика пәні
мұғалімі: Бердалина А.С
2019-2020 оқу жылы