Ашық сабақ. Тақырыбы: Ойын арқылы қиындықты шешу жолдарына оқыту
6-бөлім: Бірлескен іс-әрекетті қажет ететін қызықты ойындар |
Мектеп: Каменка орта мектебі |
|||
Күні: 27.01.2021. ж | Мұғалімнің аты-жөні: А.У.Елеусизов | |||
Сынып: 5 –« A» | ||||
Сабақ тақырыбы: | Ойын арқылы қиындықты шешу жолдарына оқыту | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.2.8.1 – түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді анықтай білу
5.1.4.1 – қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын білу және анықтау |
|||
Сабақ мақсаттары | Түрлі қимыл-қозғалыс ойындары арқылы физикалық қабілеттерін жетілдіру.
Өзінің және өзгенің қозғалыс қабілеттерін біліп, анықтай алады. |
|||
Жетістік критериялары | Түрлі қимыл-қозғалыс әрекеттері арқылы өзінің және өзгелердің физикалық қабілеттерін анықтай алады.
Топтық ойындарда бірлесе жұмыс жасай отырып, қиындықты шешу жолдарын табады. |
|||
Тілдік мақсаттар
|
· Ойындағы түрлі қимыл-қозғалыстарға негізделген рөлдерді анықтайды және көрсете алады
Пәнге тән лексика мен үш тілдегі терминология: -преодолевать препятствия-overcome obstacles; -динамика- dynamics; -координация- coordination; -тапқырлық- находчивость- resourcefulness; -тәуекел- риск- risk Диалог пен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: · Ойын кеңістігі деген не? · Ойын ойнау кезінде қандай тапқырлық көрсетіп, тәуекелге барасыз? |
|||
Құндылықтарды дарыту | Өз бетімен және топта жұмыс жасай білу. Патриотизм. Өзін-өзі жетілдіру мен дамыту қажеттілігін сезіну. | |||
Пәнаралық байланыстар | Дене бұлшық еттердің дамуы ж/е жүрек соғысының өзгерісі туралы биология пәнімен байланыстырып, сабақтастыру | |||
Бастапқы білім | Қимыл-қозғалыс ойындарын түсініп, орындай білу. Спорттық жабдықтарды қолданудағы қауіпсіздік және өз-өзін сақтандыру. | |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | ||
Сабақтың басы
12мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі:
– сапқа тұру,сәлемдесу; – сабақтың оқу мақсатын, сабақтың мақсатын және жетістік критерийін түсіндіріп мәлімдеу;
2. Ынталандыру, сергіту ойыны: «Ұшты-ұшты» Ойын бастаушы айнала отырған ойыншыларды жаңылыстыру үшін тез-тез ұшатын заттарды араластыра айтып отырады, Шарт бойынша,тез ұшатын зат аталғанда ғана,ойнаушылар қолдарын көтеру керек,Ал егер кімде-кім ұшпайтын зат аталғанда ғана қолын көтеріп қойса,айыбын тартады,яғни бір өнерін көрсетеді,Ойын осылай жалғаса береді. 3.Арнайы жүгіру, секіру дайындық жаттығуларын орындау: а) оң ж/е сол қапталмен аяқты алшақ қойып секіре-жүгіру; ә) қолды белге қойып, тізені бүкпей аяқты алға сермей жүгіру; б) қолды желкеге қойып, тізені бүгіп өкшені артқа сермей жүгіру; в) тізені алға бүгіп жоғары көтере жүгіру; г) оң ж/е сол қапталмен аяқты қиғаш айқастыра сала жүгіру; ғ) оң ж/е сол аяқты ауыстыра отырып алға секіре жүгіру. Әрбір дайындық жаттығуы спортзалдың жарты айналымына дейін ғана орындалады. |
Әрбір әрекет үшін кең, таза кеңістік
Гимнастикалық таяқша
|
||
Сабақтың ортасы
25мин. |
Тапсырма1.
«Ойлан- бөліс» әдісі – идеялар мен ойларды дамытудың құрылымдалған әдісі,тапсырма карточка арқылы орындалады. 1 тапсырма. Төмендегі спорттық құралдардың (секіртпелер, обручтар, төсеніштер, кегли, доптар, гимнастикалық орындықтар, мешок, ) көмегімен эстафеталық ойындар құрастырып, оны көрсетіңіздер және ойындағы қиындықты анықтаңыздар. |
Әрбір әрекет үшін кең, таза кеңістік
|
||
Сабақтың соңы
3 минут
|
Рефлексия
1. Бүгінгі сабақтан не түсіндің? -не білдің? -не білгің келеді? -не үйрендің? 2. Үйге тапсырма: Әр балаға (кем дегенде бір) кез келген бір ұлттық қимыл-қозғалыс ойындарын дайындап әкелу. |
Сұрақ-жауап |
||
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер менсөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Бұл сабақта өзін-өзі тану пәнімен өзара пәнаралық байланыс орнату. |