Географияда графикалық әдістерді қолдану
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Географиялық зерттеулердің әдістері
Күні: Сынып: 7
|
Мектеп № 19
Мұғалімнің аты-жөні:Жумахметова Гаухар Қатысқындар: 25 Қатыспағандар:0
|
||||
Сабақтың тақырыбы: Географияда графикалық әдістерді қолдану | |||||
Оқу мақсаттары: | 7.1.1.6.Географиялық нысандардың,құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады:диограмма,профиль,жел өрнегі,график | ||||
Сабақтың мақсаты:
|
|||||
Барлық оқушылар:
· Графика,олардың түрлерін суреттер арқылы талдау |
|||||
Оқушылардың басым бөлігі:
Географияда графикалық әдістерді қолданып,сызып,бір-бірінен ажыратады |
|||||
Кейбір оқушылар:
· Графикаларға талдау жасап оқи алады |
|||||
Ойлау дағдылары: | Білу ,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,синтез, бағалау | ||||
Бағалау критериі | · 1.Географияда графикалық әдістерді қолдану сипаттарын,суреттелуін талқылайды
· 2.Графикалық әдістерді сызба түрінде сызып, сандық шамаларын арналастыра алады. |
||||
Тілдік мақсаттар | |||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: График,профиль,сызба,шама,жел өрнегі,диограмма.
Графика-(грек. graphike; grapho-жазамын) |
|||||
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: | |||||
-Графиканы не үшін қолданамыз? | |||||
Құндылықтарға баулу | Белсенді оқуда өзіндік рефлексия жасау дағдыларының дамуына қарым-қатынас дағдылары,жеке және топтық жұмыс істей білу қабілемі мен еңбек ,шығармашылық ,ынтымақтастық өмір бойы білім алу дағдысын қалыптастыру | ||||
Пәнаралық байланыс | Математика,физика | ||||
Алдыңғы білім | 6 сынып Ауа райы | ||||
Жоспар | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері | Дереккөздер
Ресурстар
|
|||
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
1.а)сәлемдесу,сабаққа дайындығын тексеру б)ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Түстерді таңдау арқылы топқа бөлінеді І топ- Профиль ІІ топ- Сызба ІІІ топ – Суреттер Үй тапсырмасына шолу Кесінді құралдар арқылы атауларын табу.Табылған сөзге түсінік беру І топ. Флюгер- ,Жел- , Барометр- .
Әр дұрыс жауап 1 ұпай Смайлик беру арқылы мадақтап отыру |
Таратпа қағаздар |
|||
Сабақтың ортасы
|
Мәтінмен жұмыс (ТЖ) Мәтінді әр топ оқиды топ ішінде талқылайды келесі топқа түсіндіреді.Бір-бірін бағалайды.
Қалыптастырушы тапсырмалар 1.тапсырма: Мына мәліметтер бойынша орташа жылдық температураны есептеп,графигін сызу.
2 тапсырма Мына мәліметтерді пайдаланып жел өрнегін сызыңыздар Ш-6 күн 1 күн- 0,5 см О-7 күн ОШ-4 күн ОБ- 3күн Б- 4күн С-8 күн СШ- 7 күн СБ-9 күн
3 тапсырма Тянь-Шань тауының профильін түсіріп, биіктігін анықтандар
4.Шығармашылық тапсырма Климатографиялық сызбаны оқып талдау жасау
|
Таратпа Кағаздар
Таратпа қағаздар
суреттер |
Сабақтың соңы
|
|
||||
Саралау
Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз |
Бағалау
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Пәнаралық байланыстар
Денсаулық және қаіпсіздік техникасын сақтау Ақпараттық коммуникациялық коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||
1.Тапсырмаларға бағыт бағдар беру арқылы бір-біріне көмек беру арқылы
2.Климатографиялық суреттер беру арқылы |
· Бағалау критерийі
· «Кері байланыс»
|
· Топтық , жұптық жұмыстарға кабинет ыңғайланған,интербелсенді тақтамен жабдықталған, | |||
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз
Сол бағанды өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
Сабақтың оқу мақсаты сараланған сабақ мақсатына негізей отырып жасалды.Оқушылар оқу мақсатына қол жеткізілді тапсырмалар жас ерекшеліктері мен қабілеттері ескерілді.Саралау тапсырмалар сараланған мақсатқа негіздей отырып жасалды.Сабақтың уақыты тиімді,сабақ жоспарында ауытқулар болған жоқ.
|
|||||
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? Белсенді оқытудағы топтық жұмыстар мен сараланған тапсырмалар
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Сыныптағы парталардың топтасу деңгейде қойылуы
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? Топқа бөлуді дұрыс ұйымдастыруды жақсарту керек.Тапсырмалар жүйелі нақты берілуі тиіс.
|
|||||
1.тапсырма:
Мына мәліметтер бойынша орташа жылдық температураны есептеп,графигін сызу.
Айлар | Жылдық орташа | |||||||||||
І | ІІ | ІІІ | ІV | V | VІ | VІІ | VIII | XIX | X | XI | XII | |
-20 | -18 | -9 | 4 | 11 | 17 | 18 | 17 | 12 | 5 | -6 | -13 |
Дескриптор |
Жылдық орташа температураны таба алады |
Графигін сыза алады |
Температураларды орналастыра алады |
Изосызықтарды қоса алады |
2 тапсырма
Мына мәліметтерді пайдаланып жел өрнегін сызыңыздар
Ш-6 күн 1 күн- 0,5 см
О-7 күн
ОШ-4 күн
ОБ- 3күн
Б- 4күн
С-8 күн
СШ- 7 күн
СБ-9 күн
Дескриптор |
Күндерді есептей алады |
Желдің бағытын орналастыра алады |
Жел өрнегін сыза алады |
3 тапсырма
Тянь-Шань тауының профильін түсіріп, биіктігін анықтандар
Дескриптор |
Таудың профилін сыза алады |
Ең биік нүктесін анықтай алады |
4.Шығармашылық тапсырма
Климатографиялық сызбаны оқып талдау жасау