жай бөлшектерді көбейту
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.2А «Жай бөлшектер және аралас сандарды көбейту»
Мектеп: №127 жалпы орта білім беретін мектеп
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Бүркітбаева Аякөз Төреханқызы
Сынып: 5 «А» Қатысқандар: Қатыспағаны:
Сабақ тақырыбы: Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту/2 сабақ/
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 5.1.2.21 Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар:
Жай бөлшектерді натурал санға көбейту, бөлшекті бөлшекке көбейту әдісімен танысады;
Аралас сандарды көбейту тәсілін үйренеді;
Көбейту қасиеттерін пайдаланады.
Көбейту алгоритмін тұжырымдай алады
Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейте алады және оны көбейту формуласын тұжырымдайды, оларды әріппен өрнектей алады
Бағалау критерийі: Жай бөлшектерді натурал санға көбейтеді;
Бөлшекті бөлшекке көбейтеді ;
Аралас сандарды көбейтеді;
Көбейтудің қасиеттерін біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы:
Сабақтың ортасы
1. Ұйымдастыру кезеңі
Мұғалім оқушылармен амандасады. Сабақтың мақсатын және күтілетін нәтижелерін талқылайды.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Презентация бойынша тексеру
№364 30 сағ №365 40 км
3. Топқа
«Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек»,
« Аралас сандар»
бөліну
4. Топтық жұмыс.
Проблемалық сұрақ: Мәтіндік есепті талқылау
Бөлшекті бөлшекке көбейту( Диалогтық тәсіл)
Сабақтың соңы:
Рефлексия және кері байланыс .
Оқушылар шеңбер бойы орналасады.Мұғалім оқушыға допты лақтырып, қысқартылатын бір бөлшекті атайды. Ал оқушы допты келесі оқушыға лақтырып, қысқартылған бөлшекті атайды. Егер бөлшек қысқартылмайтын болса, онда оқушы өзінің қысқартылатын бөлшегін атайды. Осылайынан ойын жалғаса береді. Дұрыс жауап бермеген оқушылар ойыннан шығады.
Оқушылар үй жұмысымен алмасады және дайын сызба бойынша тексереді.
Оқушылар топқа таратпа қағаздары бойынша бөлінеді
1топ: 5/7 *4; 11/5 *2
2 топ: 7/9 *5; 32/7 *3
3топ: 6/13 *2; 5 3/8 *2
Қабырғасының ұзындығы 3/25 м болатын квадраттың периметрін табыңдар.
Бөлшекті натурал санға көбейту үшін… керек.
Аралас санды натурал санға көбейту үшін … керек
Дескриптор
Білім алушы Есептің шарты бойынша формула құрастырады және жазады. 1
Көбейтуді орындайды 1
Жай бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымдайды 1
Әріппен өрнектейді 2
ABCD тік төртбұрышының ұзындығы 7/8 дм, ал ені 3/5 дм. ABCD тік төртбұрышының боялған бөлігінің) ауданын табыңдар
.
Квадраттың ұзындығы тең қанша бөлік? ( 7/8 дм)
Көлденеңінен тең неше бөлікке бөлінген? (3/5дм)
Боялған бөліктің ауданын табу үшін қандай формула қолданамыз?
( S= a*b)
«Шағын – тест»
1-топ: а) 4/9 * 1/2 в) 13/4 *2 с) 43/7 *22/11
2-топ: а) 5/12 * 8/9в) 23/8 *6 с) 21/3 *1 1/5
3- топ : а)15/16 * 8/25 в) 51/6 *4 с) 74/15 *7 1/2
Оқушыларға келесі табыс ағашын бояу ұсынылады
Мадақтау
Бағдаршам әдісі
Оқушы өзін смайлик арқылы бағалайды
Әр топ бірін – бірі «басбармақ арқылы бағалайды, ал әр оқушы өздерін «бағдаршам» тәсілімен бағалайды
топ «бас бармақ» әдісімен, ал оқушылар өз ара «өзін-өзі» бағалау әдісімен баға береді.
Доп
Оқулық
Таратпа қағаздары
Слайд №2
Математика 5-сынып. Алдамұратова
Байшоланов
Тест кілті интерактивті тақтада көрсетіледі,