Өткізгіш кедергісінің материал тегіне тәуелділігі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы            Мектеп: №34 орта мектеп

Күні: 24.01.2019 ж                                                                               Мұғалімнің аты – жөні: Утебаева Б.Р

Сынып: 8 А                         Қатысқандар:                        Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Өткізгіш кедергісінің материал тегіне тәуелділігі.  Пр№17
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.4.2.8- есеп шығарғанда өткізгіштің меншікті кедергісінің формуласын қолдану
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын білу

Басым көпшілігі: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдана отырып , есептер шығара алу.Ток күші мен кернеудің вольт-амперлік сипаттамасын түсініп, графигін сала алу

Кейбір оқушылар: Тізбек бөлігі үшін Ом заңының тақырыбы бойынша алған білімдерін өмірде қолдана отырып,қорытынды жасай алып, шығармашылық жұмыспен айналысу.

Бағалау критерийі –          Ом заңын біледі, өлшем бірліктерін ХБЖ де жаза алады.

–          Тізбек бөлігі үшін Ом заңының формуласын пайдаланып, есептер шығарады, вольт амперлік сипаттамасын жасайды.

–          Тәжірибе жасап, дәлелдеп өмі рмен байланыстыра алады

Тілдік мақсаттар Ток                           ток                               current

Амперметр              амперметр                  ampermeter
кернеу                      напряжение                voltage
вольтметр                вольтметр                   voltmeter

қыздыру шамы        лампа                            lamp

резистор                   резистор                      resistor

Кілт                          ключ                             key
өткізгіш сымдар      проводник                   wire

Кедергі                     сопротивление          resistance

Құндылықтарға баулу Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
Пәнаралық байланыс Математика, ағылшын
Тақырып бойынша алдыңғы білім Алдыңғы тақырыптан элекрт тогы, ток күші , кернеу , кедергі анықтамалары мен формулаларын біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жарияланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар
Сабақтың басы

(9 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру/ сыныпты түгендеу, амандасу. Сыныптың сабаққа дайындығына көңіл аудару

« Менің көңіл күйім»

2. Топқа бөлу ( амперметр, вольтметр, реостат суреттері бойынша үш топқа бөлінеді)

3. Үй тапсырмасын тексеру (ағылшын тілінде формулаларды айтқызу)

« Ашық микрафон» әдісі

Сұрақтар:

Ток күші дегеніміз не?

Ток күшін қалай өрнектейді? ( формуласы) және ток күшінің өлшем бірілігі қандай?

Ток күшін қандай құралмен өлшейді, ол тізбекке қалай жалғанады?

Электр кернеуі деп нені айтады? Өлшем бірлігін ата.

Электр кернеуін қандай құралмен өлшейді, ол тізбекке қалай жалғанады?

Электр кедергісі дегеніміз не? Оны кім ашқан?

Ом заңын тұжырымдамасы?

Кедергі қандай өлшем бірлікпен өлшенеді?

Кедергінің үлкен , кіші өлшем бірліктері қадай аталады?

 

Формуласы?

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.

суреттер

 

 

    

Қалған оқушылар «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

(5 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(7 минут)

 

 

 

(15 минут)

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларға өткен тақырып бойынша есептер шығартпас бұрын білімдерін тексеру мақсатында  суретке қаратып электр тізбегінің сызба нұсқасында қолданылатын шартты белгілерді сұрау, яғни суреттер беріледі балалар құрылғылардың атауын ағылшын тілінде айтады.

Тапсырма 1

Электр құралдары. Elecrical appliances

 

 

ҚБ “Үш шапалақ” әдісі

– өте жақсы

– жақсы

– толықтыру қажет

 

Тапсырма 2.

Fill in the parenthesis with true or false

 

 

Тапсырма 3.

Деңгейлік есептер шығару

А деңгейі

  1. Ток күші 250 A және 1000Кл-ға тең электр заряды мәшине стартерінен өтсе, ол қанша уақыт жұмыс істейді?
  2. 220 B кернеудегі шам қылының көлденең қимасы арқылы 300Кл заряд өткен. Электр өрісінің жұмысын анықтаңдар.
  3. What charge does pass through 0.2Ampere blub in 200seconds?

Б деңгейі

  1. Телеграфтың ұзындығы 1км, көлденең қимасы 0,5мм2 бөлігінен 8мА ток өтсе, оның кернеуі қандай? ( 12*10-8

 

С деңгейі

Дескриптор:

– Есептің шартын жаза алады;

– ХБЖ-не айналдыра алады;

– Формуланы біледі;

– мәнін таба алады.

 

Суреттердің атауларын дұрыс жазу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер, кеспе қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

4 мин

Кері байланыс

Аяқталмаған сөйлем

1. Бүгінгі сабақ  ……………..

2. Сабақта маған  ……………

3. Мен бұл сабақта  ………….

 

Үнады             Қызықты болды              Қиын болды

Тақтада  ілінген плакатқа  сөйлемдерді аяқтап, есімдерін жазып,  жабыстырады .

Үйге тапсырма

§7. жаттығудың есептері

Стикерлер
Саралау сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Қарым -қатынас формалары негізінде саралау (топтық жұмыс)

Сыныптағы қабілеті орта оқушылар жоғары қабілетті сыныптастарынан көмек алады, топтық жұмыстарға белсене араласады.

Мақсат бойынша саралауда топтарға эксперимент жасау арқылы өлшеу жұмыстарын жүргізе отырып, формулаларды қолданып есептеу жұмыстарын жасайды.

Үй тапсырмасын “Серпілген сауал” әдісі арқылы тексеремін және оқушылардың берген жауабының дұрыстығына байланысты “үш шапалақ” әдісі бойынша қалған оқушылар бағалайды.

Бірінші тапсырма “ассоциация” әдісінде бас бармақ бойынша бағалау қолданылады.

Екінші және үшінші тапсырмаларда оқушылар дескриптор бойынша бағаланады.

 

 

Сабақтың басында оқушылар бір біріне мақтау сөздер айту арқылы жағымды психалогиялық ақуал тудыру; Физика кабинетінің қауіпсіздік ережесін сақтау
Сабақ бойынша рефлексия  

 

 

 

 

 

Bilimger.kz Республикалық білім порталы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.

Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *