Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
Пән: алгебра
Класы: 9 |
Мұғалімнің аты-жөні: Төленияз Г.І. | |||||
Күні: | Қатысқаны: | Қатыспағаны: | ||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 9.2А бөлім: Тригонометрия | |||||
Сабақтың тақырыбы | Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері | |||||
Бастапқы білім | «Функция», «аргумент» ұғымдарын біледі. Функцияның графигін және оның қасиеттерін біледі. Геометрия курсынан сүйір бұрыштың тригонометриялық функцияларының анықтамаларын біледі. | |||||
Оқу мақсаттары | 9.1.1.2 бірлік шеңбердің бойында сандарын белгілеу; | |||||
Сабақтың мақсаттары | -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді;
-бірлік шеңбердегі нүктенің координаталары (cosα; α) екенін біледі; |
|||||
Бағалау критерийлері | – бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі
-Бұрышты радиандық өлшемнен градустық өлшемге көшіреді; -Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдырады; -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді; -Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табады |
|||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология
кері / қарапайым / квадраттық / тригонометриялық оң / теріс функциялар функция мәндерінің кестесі, функцияныі графигі, X / Y остерінің графиктік орналасуы , жақшалар Жарты жазықтық / ширек, симметрия / симметриялы Вертикаль/ горизонталь асимптоталары секанс, косеканс, котангенс гипербола, анықталу облысы Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Сіз бұны қайта түсіндіре аласыз ба? Маған тағы да көрсетіңізші? Неге осылай жасап жатырсыз/жасадыңыз? Қалай / жасап жатырсыз/жасадыңыз? Бұл жауап қалай шықты? Мен түсіндіргеніңізді естімедім/ түсінбедім. Х дегеніміз не? Алғашқы / келесі / соңғы қадам қандай? Нәтижие қандай болуы мүмкін?? Х пен у арасында қандай айырмашылық бар? |
|||||
Құндылықтарды
дарыту |
Адалдық, серіктестік (жұптық және топтық жұмыс), үштілділік (презентация және жұптық топтық тапсырмаларды орындауда), құрмет (бір бірінің жауабын тыңдау)
|
|||||
Пәнаралық байланыстар | Пән | Кезең | ||||
Физика | Сабақ ортасы | |||||
Дифференциация | – – тапсырма таңдау барысында: жеке оқушыға, топқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар дайындау;
– оқушының жеке күтілетін нәтижесін белгілеу; – оқушыға жеке көмек көрсету; – оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдау. |
|||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | ||||
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
5 минут
10 минут
5 мин
10 мин
|
Сабаққа дайындығын қадағалау.
Актуальдау. Оқушылардан sina, cosa, tga, ctga анықтамаларын сұрап, еске түсіру. 00, 300, 450, 600, 900 мәндерін қайталау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын қайталап айтып еске салу. Бір жерде орналасқан нүктелерді таңдаңыз және осы нүктелерге сәйкес келетін басқа да бұрыштарды анықтаңыз. Қорытынды жасаңыз. Т Оқушыларды деңгейі бойынша топтарға біріктіру. Сараланған тапсырмалар беру: Бірлік шеңбердегі бұрыштарға сәйкес келетін нүктелерді белгілеңіз: А деңгейі: . В деңгейі: . Бағалау критерийі: – бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді;
М Бірлік шеңберде кез келген нүктені белгілеп бұрышты анықтау және координатасын жазу.
Ұ Сурет бойынша бірлік шеңбердегі Р нүктесінің координатасын табыңыз.
Ө Өзіндік жұмыс Бірлік шеңберде салып көрсетіңіз: А деңгейі: В деңгейі: С деңгейі:
Бағалау критерийлері: Градустық өлшемде берілген бұрышты радианға айналдырады және керісінше. -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді; -Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табады
|
Бірлік шеңбер: https://www.mathsisfun.com/geometry/unit-circle.html
http://bilimland.kz/ru/content/structure/887-trigonometriya#lesson=11449 |
||||
Сабақтың соңы
3 минут |
Рефлексия БҮҮ кестесі
Уй жұмысы сайт арқылы жаңа тақырыпты меңгеру |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
|