Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
«Компьютерлік жүйелер мен желілер» |
Мектеп: №34 ОМ |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Мұханбедиярова Н. |
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
Эргономика ұғымы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.1.1 эргономика міндеттерін ойластыру және шешу (жоғары деңгейде жайлы және тиімді болу үшін) |
Сабақтың мақсаты |
-информатика кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін білу.
– компьютермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіз жұмыс шарттары үшін жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру . |
Бағалау критерийлері |
Білім:
– информатика кабинетінде тәртіп ережелерін білу;
– компьютер құрылғыларын дұрыс орналастыруын білу (жүйелік блок, монитор, пернетақта, тінтуір).
Түсінік:
– құрылғылардың денсаулыққа келтіретін зиянын түсіну
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән бойынша оқу мақсаты:
Оқушылар:
· Компьютер құрылғыларының адам денсаулығына әсерін тұсіндіре алады;
· Өз жұмыс орнын ұйымдастыру ретін түсіндіре алады;
Оқудың тілдік мақсаты:
Оқушылар:
· Компьютер құрылғыларының адам денсаулығына зиян әсер етуіне мысал келтіре алады;
Пәнге тән лексика мен терминология:
· эргономика;
Диалог құруға/жазуға қажетті сөздер:
· жұмыс орнын келесідей ұйымдастыру қажет….
· монитор …… зиян әсер етеді, нәтижесінде …….
· Компьютер құрылғыларын келесідей орналастыру қажет: … өйткені …
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ бірлестік құндылығын дамытуға, топпен жұмыс істеу қабілетін, үлгерімі төмен оқушыларға демеу беру қасиетін дамытуға мүмкіндік береді. |
Пәнаралық байланыстар |
Постерлерді жасау кезінде бейнелеу өнерімен байланысы |
Бастапқы білім |
Информатика кабинетінде өзін қалай ұстау керек, компьютермен жұмыс істеу кезінде қандай ережелерді сақтау қажет. |
Сабақ барысы |
Сабақ кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Ресурстар |
Сабақтың басы
0-2 мин
3-25 мин |
Оқушылармен сәлемдесу.
Сабаққа позитивті дайын болу.
Миға шабуыл: Кестені толтыр
Оқушылардың әрқайсысы жағымсыз әсерімен қорғану әдістерімен байланысты ұғымдарды сәйкестендіреді.
Нәтижені жұпта талдайды, дұрыс нұсқамен салыстырады.
Мұғалім туындаған сұрақтарға жауап береді
Мұғалім барлығын қорытындылап, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады.
|
Презентация. Слайд 2 Қосымша 1.1
Презентация. Слайд 3
Қосымша 1.2
|
Сабақтың ортасы
26-37 мин
|
Топта жұмыс істеу: Кілт сөздерді анықтау
Үш топқа бөлу.
Сабақтың тақырыбы бойынша кілт сөздерді анықтау.
Әр топ кілт сөздерден кроссворд жасайды.
Әр топ нәтижені сыныппен бөліседі. |
Презентация. Слайд 4
Компьютер (ноутбук), қосалқы құрылғылар, басқа жабдықтар |
Сабақтың соңы
38-40 мин
|
Рефлексия
Сабақта мен жұмыс істедім….
Мен сабақтағы жұмысымен….
Сабақта мен үлгердім …..
Менің көңіл күйім….. |
Презентация. Слайд 5
|
Дифференциация – Сіз қандай әдіспен көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Дарынды оқушылар алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды ұғыну деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Бағалау әр оқушының орындаған тапсырмалары бойынша жүргізіледі. |
Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау
ЕТ, эргономика кабинеттерінде ТҚ ескерту
Сабақ барысында оқытудың белсенді әдісін пайдалану. |
Дифференциация тапсырма түрін таңдауда, нақты оқушыдан күтілген нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқыту материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдауда болуы мүмкін (Гаднер бойынша көптеген интеллектер теориясы).
Дифференциация сабақтың кез келген кезеңінде уақытты ұтымды пайдалану есебімен болуы мүмкін. . |
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында үйренгендерін бағалау үшін пайдаланатын әдістерін жазу үшін пайдаланыңыз. |
Денсаулық сақтайтын технология..
Шынықтыру минөттері мен белсенді әрекеттер түрлері.
Сабақ басында қарастырылған оқытудың белсенді әдістері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы Ережесінің бөлімдері .
· Тәртіпті, тазалықты, техника қауіпсіздігі ережесін сақтау;
· Мұғалімнің ұсынысымен жұмыс орнына жайғасу және өз еркімен ауыстырмау;
· Мұғалім айқындап берген қызмет түрімен ғана айналысу;
· Экранның ортасынан оқушының көзіне дейінгі қашықтық 60 см. төмен болмауы керек.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болды ма?
Барлық оқушылар оқыту мақсатына жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақытша кезеңдері көтерілді ме?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
Бұл бөлімді сабақ барысында оқушылардың ойлануы үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы ең қажетті сұрақтарға сол бағанада жауап беріңіз. |
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысы жақсартуға не мүмкіндік берер еді (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып туралы, олардың жетістіктері туралы не анықтадым/келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек, жеке оқушылардың қиыншылықтары? |