Мен және табиғат. Ү дыбысы мен әрпі
Сауат ашу
Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: №34 орта мектебі
Ғазизова Атлас Қамбарқызы |
||
Сабақтың тақырыбы | Мен және табиғат. Ү дыбысы мен әрпі. | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту 1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту |
||
Сабақтың мақсаттары | Ү дыбысы мен әрпімен таныстыру, сөздерге дыбыстық талдау жасауға жаттықтыру, үйрету. Балалардың сөйлеу мәнерін , сөздік қорларын байыту. Білімге деген қызығушылығын қалыптастыру, сауатты жазуға тәрбиелеу. | ||
Күтілетін нәтижелер | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||
Пәнаралық байланыс | Математика, дүниетану | ||
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. | ||
Тілдік құзыреттілік | Ү дыбысы мен әрпі. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
(7 минут) |
Психологиялық ахуал
Мен мықтымын, Мен күштімін. Жүйрік болар қыранымын Тәуелсіз елдің ұланымын. Топқа бөлу. Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Өткенді пысықтау «Гүл теру» ойыны -Дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегеніміз не? – Дыбыстар нешеге бөлінеді? -Дауысты дыбыстар қалай айтылады? -Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады? -Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? -Жуан дауысты дыбыстарды ата? -Жіңішке дауысты дыбыстарды ата? |
Шаттық шеңбері
гүлдер
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут
|
-Жарайсыңдар, балалар!
«Мозайка» құрастыру
– Суреттерге қарайық. Ненің суреті шықты? – Бұл суреттер қандай дыбыстан басталып айтылып тұр? – Демек біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Мен және табиғат.Үү дыбысы мен әрпі» деп аталады. Ү ү әрпінің баспа, жазба түрін көрсету. Ү дыбысын хормен айтқызамын. «Айна» әдісі дыбыстың айтылу артикуляциясы туралы айтылады. -Ү дыбысы созылып, әндетіліп айтылады. Үдыбысын айтқанда ерніміз алдыға қарай шығып сүйірленіп айтылады. – Ү дыбысы сөздің басында, ортасында кездеседі. Сөздерді буынға бөлгізу. Кү-рек, ү-кі, кү-шік, үш, күй-ші , үл-кен, үз, ү-лес. Үш қандай сан? -Өте жақсы. Енді әр топ алдындағы суреттің атауын буынға бөліп, дыбыстық талдау жасайды. Үлес деген – үлестіру, бүтіннің бөлігі. Сурет бойынша сөйлем құрау . Алманы 4 бөлікке бөлу арқылы үлес сөзін түсіндіремін . №1 Тыңдалым. Қандай жақсы! – Өлең сіздерге ұнады ма? – Неліктен? №2 Оқылым. Дауыстап оқуды ұйымдастыру. Үн үш сүт күшік түлкі Күн күш күт күміс күлкі Тізбектетіп оқыту
Ауада , тақтада бас әрпімен, кіші әрпін жазып көрсетемін. Дәптермен жұмыс. Әр топқа тапсырма беру. 1-топқа суреттерден сөйлем құрау керек. 2- топ сөздерді буынға бөледі. 3- топ дыбыстық талдау жасайды. 4-топ сөздерді, буындарды оқыту.
|
Таныстырылым,
оқулықпен жұмыс
|
|
Сергіту сәті
1 минут |
Үй ішінде үтік бар
Үтіктейміз күнде біз. Үлбіреген жібекті Күйдірмейміз мүлде біз. |
Сергіту сәтіне арналған жинақ | |
Дәптермен жұмыс 7 минут
Қызықты тапсырма 8 минут
|
Дәптерімізге Үү әрпін жазу(элементтерін салу ). «Сөз ойла, тез ойла» ойыны. Ү дыбысы бар суретті тауып атын атау , буынға бөлу , бір сөзіне дыбыстық талдау жасау. Үйрек , үкі, күшік , үйшік.
«Кім шапшаң сөйлем құрайды?» ойыны (суреттерден тез арада сөйлем құраулары керек.) -Сонымен балалар,біз бүгін қандай әріппен таныстық?
№3 Мультфильм не туралы? Шағын әңгіме құрастыр.
Мультфильмді қалай аяқтар едіңдер? |
Оқулық, дәптерлер. |
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
Кері байланыс
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
|
«Жетістік ағашы» |
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
|
Өнер, ағылшын тілі, математика сабағы.
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |