Электронды кестеде диаграммалар құру
Нұр-Сұлтан қаласы Сарыарқа ауданы Шәкәрім атындағы №56 мектеп-лицей.
Информатика пәні мұғалімі: Муфтиева Балнұр Өмірбекқызы
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 7.2A-тарау: Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу | Мектеп: №56 мектеп-лицейі | |||||||
Күні: 13.12.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: Муфтиева Б.Ө. | |||||||
Сынып: 7 «А» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру | |||||||
Сабақ мақсаты | Диаграмманың негізгі ұғымын және элементтерін түсіну
Іс жүзінде диаграмманың түрлері мен типтерін қолдану |
|||||||
Сәттілік критерийі | – диаграмманың түрлері мен типтерін білу
– кестелік деректерді графикалық түрде ұсына (диаграммалар құра) алады – графикалық функцияларды құра алады – деректерді талдау үшін диаграмманың дұрыс типін таңдау |
|||||||
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады.
деректерді графикалық берілуі бойынша (диаграммалар) талдай алады Пәнге тән лексика және терминология. кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ, формула, диаграмма, шартты форматтау Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: – Міндетті шешу үшін біз… пайдаландық, себебі … – Деректерді бейнелі көрсеу үшін … болады. – Диаграмма құру үшін алдымен …, содан кейін … |
|||||||
Құндылықтарға баулу
|
Өмір бойы білім алу | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Өнер, математика | |||||||
Алдын ала білім
|
Шартты форматтау | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған қызмет
|
Ресурстар | ||||||
Сабақ басы
0-5 мин Өткенді қайталау 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, оқушыларды түгендеу
Психилогиялық ахуал: «Құпия сыйлық» әдісі
«Миллион кімге бұйырады» ойыны |
Түрлеі түсті стикерлер,
қалам
|
||||||
Жаңа білімді меңгерту
5 мин
2 мнн |
«Сөз тізбе» сөздердің бастапқы әріптерінен сабақтың тақырыбын анықтау
Жетелеме сұрақтары арқылы сабақтың мақсатын анықтайды. Диаграмма сөзі таныс па? Қайда кездестіруге болады? Бүгін сабақта не істейміз деп ойлайсыздар? Сабақтың мақсаты қандай?
Тапырыпқа байланысты bilimland.kz сайтынан видео көрсету Сөздікпен жұмыс |
Диаграмма ұғымымен танысамыз, Excel-де диаграмма құрамыз
Диаграмманы құру тәсілдерімен танысу https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/diagrammalar-men-kestelerdi-zhasau |
||||||
Сабақ ортасы
12 мин
|
Топтық жұмыс
1-топ «Researcher», 2-топ «Travelers» 3-топ «Practitioners» Сергіту сәті : |
Қима қағаздар, қосымша мәліметтер, маркер, плакат, компьютер, проектор, желім, | ||||||
Сабақ соңы
6 мин
Үй тапсырмасы |
Қалыптастырушы бағалау
Жеке жұмыс Бағалау: |
Компьютер
Бағалау парағы |
||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||
Барлық білім алушылар диаграмма құруды үйренеді.
Білім алушылардың көбісі диаграмманың баптау мүмкіндіктерін қолдануға үйренеді. Қабілеті жоғары білім алушылар өз бетімен ақпаратты зерттеп және жиынтық диаграмманы құрастыруды үйренеді |
Мұғалімнің ауызша мақтауы, өзін-өзі бағалау, топтардың бірін бірі бағалау
|
ҚЕ және сабақта тәртіп сақтау ережелері, жаттығу минуттары
|
||||||
Сабақ бойынша рефлексия | https://forms.gle/17BixL9fiHkD8gwYA |