Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы
Арал қаласы №83 орта мектеп | ||||||
ПедагогтіңТ.А.Ә. | Абдибекова Гулнар Тукеновна | |||||
Күні: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сынып: | 11 | |||||
Бөлім | Қоғамдық-саяси ойдың дамуы | |||||
Сабақ тақырыбы | Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы (1-сабақ) | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 11.3.1.1 Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
|
|||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси бағыттағы ойларын түсінеді
Көпшілігі: Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын талдайды Кейбірі: Ортағасырлық тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларының бүгінгі күнгі өміршендігі туралы тұжырымдайды |
|||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу, түсіну, қолдану.жоғары деңгей | |||||
Бағалау критериі | Тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси бағыттағы ойларын анықтайды | |||||
Тілдік мақсат | Оқушыларортағасырлық тарихи тұлғалардың шығармаларының идеологиялық құндылықтарының сабақтасты-ғын анықтау мақсатында кестемен жұмыс жасайды (жазылым)
Негізгі ұғымдар мен лексикология:идеология,идея, утопия,мінсіз қоғам,ізгілік қаласы,тәңіршілдік, мінсіз билеуші, гуманистік философия. Талқылауға арналған сұрақтар: Ортағасырлық тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларының бүгінгі күнгі өміршендігі неде? Диалогқа/жазылымға арналған сөзтіркестері: Ортағасырлық тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларының ерекшеліктері… Орта ғасырлық ғалымдардың қоғамдық-саяси ойларының бүгінгі күнгі маңыздылығы…деп ойлаймын Жазылымға арналған тапсырмалар: «Қазақстан тарихындағы ұлы тұлғалар» графикалық органайзер |
|||||
Тарихи концепт | маңыздылық | |||||
Құндылықтарға баулу | ұлттық сана-сезім, патриотизм,төзімділік,азаматтық жауапкершілік. | |||||
Пәнаралық байланыс | Дүниежүзі тарихы, Әдебиет | |||||
Алдыңғы білім | этникалық және әлеуметтік-саяси процестер, қазақ халқының шығу тегі, дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы туралы біледі. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басталуы
2 минут
2 минут
1 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Топтастыру-«ПАЗЛ» әдісімен: 1-топ «Құтты білік»; 2-топ ««Қайырымды қала»; 3-топ «Диуани лұғат ат түрік» (Ұ) БЫМ «Тұлғаны таны» әдісі Ортағасырлық тарихи тұлғаларды атаңыз: -Бұл адамдарды ортақ не байланыстырады?
(М)Сабақтың оқу мақсаты және критерийлері-мен таныстыру |
Қиындылар арқылы 3топқа топтасады
Суреттерге қарап, бұл адамдарды ортақ не байланыстыратыны туралы ой-бөлісудің негізінде сабақ тақырыбына болжам жасайды. |
«Ең қызықты жауап» |
Қағаз қиындылары
Слайд 2 |
||
Ортасы
15 минут
7 минут
8 минут
|
(Т)«Ойлан. Жұптас. Бөліс»әдісі – мәтінмен жұмыс
Тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси ойларын төменде берілген сұрақтар төңірегінде талдаңыз: 1-топ: –«Құтты білік»поэмасы үзінділерінен Ж.Баласұғұнның негізгі қоғамдық-саяси идеяларына жататын жерлерді табыңдар. 2-топ: -Әль Фараби ілімі бойынша мінсіз мемлекеттің билеушісі қандай қасиеттерді меңгеруі тиіс. 3-топ: Махмұд әл-Қашғаридің тұжырымдамасындағы өмірдің мағнасы мен адамның міндеті қандай? (Т)«Кейс-стади» әдісі 1-топ:«Орнын тап» әдісі Қарахан мемлекетіне Қазақстанның қандай облыстары кіргенін, бүгінгі Қазақстан Республикасы картасында белгілеңіздер. ІІ-топ: «Болжау» әдісі Картадан Әл-фарабидің Отырардан Дамаскіге дейін маршрутын қарап,білім іздеген әл -Фараби осы аралықта қандай қиыншылықтарға кездесуі мүмкін, болжаңыз ІІІ-топ.«Ашық микрофон»әдісі Махмуд Қашқари дүниеқоңыздық пен пайда-күнемдікке қалай қарады? – мақала жазыңыз (Ж) Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Берілген деректерді қолданып, «Қазақстан тарихындағы ұлы тұлғалар» графикалық органайзерін толтырыңыз
|
Әр топ өзіне белгіленген тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын, олардың маңыздылығын берілген сұрақтар арқылы талдайды:
1-қадам – мәтінмен жұмыс 2-қадам – жұптық талқылау 3-қадам – топтық әзірлеме 4-қадам – топтық шешімді қорғау
Бағалауға 2 жабық сұрақ, 1 ашық сұрақ дайындайды
ҚР саяси картасынан тапсырма шартына сай аймақтарды белгілейді
Нақты болған немесе ойдан шығарған жағдаятты талдап,болжайды.
150-200 сөзден тұратын мақала дайындайды
Дескриптор: -Ғалымдардың қоғам туралы көзқарастарын сипаттайды -Ғалымдардың адамгершілік құндылықтарын түсіндіреді -Тұлғалардың басқару туралы ойларын жазады –Ғалымдардың еңбектеріндегі ортақ идеяны анықтайды |
«Интервью» әдісі
«Аукцион» әдісі
«Өзін-өзі бағалау» |
http://topreferat.com.kz/referattar/sayasattanu/11806-abu-nasy r-al-farabiding-sayasi-oy-pikirleri.html
Оқулық, 168-171 беттер
Хрестоматия
ҚР саяси картасы
Дүниежүзінің саяси картасы
А4 қағаз
ҚБ парағы |
||
Аяқталуы
3 минут
1 минут
1 минут
|
(Ж)Кері байланыс–«Сыныптан шығу билеті» әдісі
Үйге тапсырма: «Орта ғасырлық ғалымдардың қоғамдық-саяси ойларының бүгінгі күнгі маңыздылығы?» эссе жазу Сабақты қорыту:Ортағасырлық тарихи тұлға-лардың қоғамдық-саяси идеяларының бүгінгі күні өміршендігі неде? |
Сенімді, түсінген екі ұғымды,сенімсіз болған екі ұғымды және тақырып бойынша бір сұрақ жазады.
120-150 сөз жазады
Кейбірі жауап береді |
«Өзін-өзі бағалау» | Таратпа – «Шығу билеті» |
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718