Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты?
ҰМЖ 9-бөлім Қайта өрлеу дәуірі Мектеп: №83 орта мектеп | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты?
|
||||||||||||||||||||||||||
Күні | Мұғалімнің есімі Мухашева Дамира
|
|||||||||||||||||||||||||
Сынып 6 | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны
|
||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
6.2.3.2 – гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау;
6.2.2.4 – Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтайды,Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттайды
Оқушылардың басым бөлігі: Орта ғасырлардағы Шығыстың өркениетін көрсетеді Кейбірі: гуманистік идеялардың ортағасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын түсінеді |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері:
|
· Гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын түсіндіреді
· Ортағасырлық Шығыс мәдениетінің дәстүрлерін анықтайды · Шығыс Ренессансының өкілдерінің еңбектерін сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқылым-тарихи дерек және мәтінмен жұмыс істеу және тәжірибелік тапсырмалармен орындау барысында | |||||||||||||||||||||||||
Жазылым-тәжірибелік тапсырмаларды шешу барысында жазбаша жұмыстарды орындау барысында | ||||||||||||||||||||||||||
Айтылым-топтық ,жұптық талқылау және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру барысында | ||||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт | Ұқсастық пен айырмашылығы ,маңыздылық | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жалпыұлттық идеяның миссиясы мен құндылықтары оқу –тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы кешенді түрде жүзеге асырылады.Білім беру үдерісін ұйымдастырудың басты ерекшелігі білім беру мен тәрбиесі болып табылады.Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау,жауапкершілік | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы 6сынып §27 Әл-Фараби әлемнің ұлы ойшылы,§28.Қазақ жеріндегі ортағасырлық ғылымның дамуы.§29.Оғыз-қыпшақ жазба ескертіштері | |||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | 5-сынып. Ежелгі философтардың көзқарастары. Ежелгі дүние өнері туралы түсінік бар | |||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Басталуы 5-7 мин | Ұйымдастыру. Сәлемдесу, түгелдеу.”Жүрек жылуы”тренингі арқылы оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін айтып сыныпта жағымды ахуал тудырады.
Топтарға біріктіру. “Мозайка” әдісімен
(І топ Шығыс елдері ІІ топ Қытай ІІІ топ Үндістан ІVтоп Түркия) “Зымыран сұрақтар” арқылы сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстырамын. 1. Ежелгі замандағы қандай философтарды білесіңдер? 2. Ежелгі заманда өнердің қандай түрлері болды? 3. “Қайта өрлеу” дегеніміз не және ол алғаш қайда пайда болды? 4. Ортағасырлық Еуропада қандай ұлы суретшілер болды? 5. Гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалы қандай? ҚБ Басбармақ |
Презентация
1- слайд
|
||||||||||||||||||||||||
Ортасы
11 мин
10мин
8мин |
“Ойлан, жұптас, бөліс” әдісі арқылы мәтінмен жұмыс. Топтар өздеріне берілген тақырыпшалар бойынша постер қорғайды.
І топ Шығыс елдері «Ортағасырлық Шығыс елдері», ІІ топ Қытай «Қытай мәдениеті», ІІІ топ Үндістан «Үндістан мәдениеті», ІVтоп Түркия«Түркия мәдениеті» Кері байланыс: 1. Топ атауларының себебін түсіндіңіз бе? 2. Топтық жұмыс тақырыптың мәнін түсінуде көмектесті ме? 3. Қандай қиындықтар кездесті? ҚБ: “Екі жұлдыз, бір ұсыныс” “Түртіп алу” әдісі. Оқушылар негізгі ұғымдарды дәптерлеріне жазады.Шығыс Ренессанс,мұсылмандық ренессанс (Жұптық) Тапсырма «Венн диаграммасы» , Картамен жұмыс · Ортағасырлық Батыс және Шығыс мәдениеттерінің ірі ошақтарын кескін картаға белгілеңіз. · Ортағасырлық Батыс және Шығыс мәдениеттерінің ерекшеліктерін салыстырыңыз
Батыс мәдениетінің Ұқсастықтары Шығыс мәдениетінің ерекшеліктері ерекшеліктері
Дескриптор Білім алушы – ортағасырлық Батыс мәдениетінің ірі ошақтарын кескін картада қызыл түспен белгілейді; – ортағасырлық Шығыс мәдениетінің ірі ошақтарын кескін картада жасыл түспен белгілейді; – ортағасырлық Батыс мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетеді – ортағасырлық Шығыс мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетеді – ортағасырлық Батыс және Шығыс мәдениеттерінің ұқсастықтарын табады. ҚБ Өзара жұптық бағалау “Кластер” әдісі. Жеке тапсырма Ортағасырлық Шығыс ғұламаларының еңбектерін және оның маңызын көрсетіңіз.
Дескриптор Білім алушы – Ғұламалардың атын жазады; – Ғұламалардың еңбектерін атайды; – Еңбектерінің маңызын атайды ҚБ Дұрыс жауап арқылы өзін-өзі бағалайды |
2- слайд
плакат
3- слайд
Кескін карта
4 – слайд
|
||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы
4мин
|
Сабақтың мақсатын еске түсіру
– Бүгінгі оқу мақсаты қандай еді? – Біз оқу мақсатына жете алдық па? Рефлексия: “Чемодан,ет тартқыш,қоқыс жәшігі” Ч-болашақта өзіме қажетті білім,Е-әлі де білімді игеруді қажет етеді,Қж-қажет емес Стикерге қажетті тұжырымды жазып, тиісті суреттің қасына жапсырады Үй тапсырмасы. «Шығыстың ортағасырлық мәдениеті» тақырыбында хабарлама дайындау (дәптерге жазу) |
Кері байланыс | ||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
|
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | Оқушылардың материалды меңгергендігін тексеру үшін «зымыран сұрақтар»,венн диаграммасын,картамен жұмыс,кластер әдісі (кесте толтыру) арқылы тексеруді жоспарлаймын. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсаттары шынайы.Бұл оқу мақсаттары жаңартылған бағдарлама негізінде 6 сыныпқа арналған күнтізбелік-тақырыптық жоспардан алынған.
Орта ғасырлық гуманистік идеялары мен Шығыс мәдениетінің ерекшеліктерін біледі. Сыныпта жағымды ахуал болды.Оқушылар толығымен сабаққа белсенді қатысты. Саралау шаралары тиімді.Сабақ жоспарланған уақыт ішінде орындауға үлгірдім.Себебі сабақ мақсаттары айқын,тапсырмалар нақты.СМАРТ мақсатқа негізделген. |
|||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау | ||||||||||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1.Келесі сабағымда топ ішіндегі кейбір оқушыларға көңіл бөліу керек 2. |