Оқуға шақыру
Бастауыш сыныптар жөніндегі орынбасар: А.Есқали
Пән: Әдебиеттік оқу | Мектеп:Миялы орта мектебі | |
Күні:03.09.2019ж | Мұғалімнің аты-жөні:Г.Салықова | |
Сынып: 3а | Қатысқандар саны:16 | Қатыспағандар саны:0 |
Бөлім | Жанды табиғат | |
1-сабақтың тақырыбы | Оқуға шақыру | |
Оқу бағдарла- масына сілтеме | 2.2 Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру. | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) |
3.2.2.1 – қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру. | |
Күтілетін нәтиже | Барлық оқушылар: мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады.
Көптеген оқушылар: шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды. Кейбір оқушылар: берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. |
|
Құндылық | Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.
Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. |
|
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану. Қазақ тілі | |
АКТ-ны қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | |
Алдыңғы білім | Екінші сыныпта өтілген тақырыптар |
Жоспар
Уақыт | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | Қызығушылықты ояту. Сыныпты қалыпқа келтіру. Ойсергек.
Күн нұрын төгіп көгімнен, Іргесі мұздың сөгілген. Құйқылжып құстар ән салып, Мың түрлі әуен төгілген.
«Мына менің қолымдағы Күнді сабағыңды жақсы оқуға шақырамын деген тілекпен Дарынға беремін» деп оң жағында тұрған оқушыға береді. Күнді алған оқушы өз тілегін айтып, қасындағы оқушыға береді. Шеңбер бойымен жалғасады. Топқа бөлу. «Оқу», «Даналық», «Іздену» |
Күн формасын- дағы кішкене жастық немесе қағаз қиындысы |
Сабақтың ортасы | Ойқозғау.
– Топқа қандай сөздер арқылы бөліндік? – … . |
Суреттер
қиындылары немесе |
|
– Оқуға қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар? | интербелсенді |
– … . | тақта | |
– Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екен? | ||
– … . | ||
– Оқу бізге не үшін керек? | ||
– … . | ||
– Сабағымыздың мақсаты не болмақ? | ||
– … . | ||
Сабақтың тақырыбын айту. Бағалау критерийімен таныстыру. | ||
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты – шығарма мазмұны бойынша | ||
қолдануға, бағалауға және шығармашылыққа негізделген сұрақтар | ||
қою және жауап беру. | ||
Бағалау критерийі | ||
Слайд | ||
Бағалау |
||
Жұптық жұмыс. 1-тапсырма. |
||
Бұл суреттерде тәуліктің қай кезі деп ойлайсыңдар?
Ортақ тақырып қойып, оны түсіндіріңдер. |
Оқулық | |
Оқылым. | ||
А. Байтұрсынұлы. «Оқуға шақыру» | ||
Шығарманың авторы туралы не білеміз? Кестеге қарап, | ||
А. Байтұрсынұлы туралы әңгімелеп, сұрақтар қойып, жауап | ||
беріңдер. |
|
|
|
Ахмет Байтұрсынұлы (1872–1937) қазіргі Қостанай облысы Жангелдин ауданы Сарытүбек ауылында туған. Қазақтың ғұлама ғалымы, дарынды ақыны. «Әдебиет танытқыш», «Қырық мысал», «Тіл – құрал» атты еңбектері бар. «Қазақ әліппесі» мен «Қазақ тілі» оқулықтарын жазған.
Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. Сұрақтарды жалғастыр. 1) А. Байтұрсынұлы кім? 2) …? 3) …? Ахмет Байтұрсынұлы
Топтық жұмыс. 5-тапсырма. Әр топтың атына сәйкес өлең шумақтарын оқып, тапсырманы орындайды.
Өлеңді шумақтарға бөліп оқыту. Тірек сөздердің көмегімен әр шумаққа тақырып қой. Оқулықта бұл сөздер қара түспен берілген. Оқу Жұмыссыз Даналық – өшпес жарық, кетпес байлық Сергіту сәті. «333 жаттығуы» 3 минутта сабаққа қатысты 3 сөз, 3 сөйлем айту. Қалыптастырушы бағалау «Ду қол шапалақ»әдісі Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Әр топ берілген сөздерден бастала- тын сұрақтар құрастырады. Оқу Іздену Үйрену Даналық |
А3 қағазы, балық сұлбасы
«2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы бағалау
Стикер
«Үш шапалақ» арқылы бағалау
Үлестірме қағаздар
Бағалау парағы |
2-тапсырма.
«Су құбыры» әдісі арқылы орындату. – «Балалар, оқуға бар, жатпа қарап» деп айтқан автор туралы не білесің?
– «Даналық – өшпес жарық, кетпес байлық» дегенді қалай түсінетініңді үш сөйлеммен айт.
– Не үшін оқу оқып, білім алу керек екен? Өз ойыңмен жауап бер.
– Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттік пе (оқушылардан сұрау)? – Қалай жеттік? Не істедік? Оқушылардың жауабы шамамен мынадай болады: «Оқуға шақыру» өлеңін оқып, сұрақтар қойдық, жауап бердік т.б. |
||
Сабақтың соңы | Үй тапсырмасы. Оқу-білімге байланысты мақал-мәтелдер жаттау.
Рефлексия. Мен бүгін … білдім. Мен … үйрендім. Менің көңіл күйім қазір қандай? Бүгінгі мақсатымызға жеттік пе? Жетсек, қалай жеттік, не істедік? |
Стикерлер |
Қосымша мағлұматтар
Дифференциация –
Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін
қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен
байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ
бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты): 1. 2.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|