Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

 

Күні:12.12.2019ж Мұғалімнің аты-жөні: Ажибаева Гүльмира Смайыловна
Сынып:5«А» Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақтың тақырыбы Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
Осы сабақта күтілетін нәтижелер Жай бөлшектерді бөлудің ережелерін пайдаланып, оларды есеп шығаруда қолдана алуы
Оқу бағдарламасына сілтеме 5.1.2.23 Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

5.1.2.21 Жай бөлшектерді,аралас сандарды көбейтуді орындау

5.1.1.12 Өзара кері сандар анықтамасын білу

5.1.2.22 Берілген санға кері санды табу

 

Сабақтың мақсаты Оқушылар:

– жай бөлшектермен және аралас сандармен  арифметикалық амалдар(бөлу) орындай алады;

Бағалау критерийлері
Дағдылар Бағалаукритерийлері
Білу және түсіну Көбейтудің негізгі компоненті ретінде қарастырады
Білімін қолдану

 

Теңдеудің екі жағын белгілі көбейткіштерге кері санға көбейте алады
Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

– жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

– толықтауыш көбейткішті табу үшін ,… керек;

– бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші … болады;

– бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ,… керек;

– бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін ,… керек;

– екі бөлшекті көбейту үшін,… керек;

Пәнаралық байланыс Информатика
АКТ қолдану дағдылары Презентация, ғаламтордан қолдану
Алдыңғы білім

 

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту

Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту. Өзара кері сандар

Сабақ түрі Жаңа сабақ
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Жоспарланған ісшаралар Дереккөздер
Басы

3 мин

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

1.      Оқушылармен амандасып, үй жұмысын тексереді.

2.      Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады.«Жай бөлшектер  және оларға амалдар қолдану» тақырыбын қайталау ұсынылады.

 

 

 

 

 

 

«Еске түсіру» сұрақ-жауап

Келесі сұрақтар қойылады:

1.      . Жай бөлшек, жай бөлшекке қалай көбейтіледі?

2.      2. Натурал санды бөлшекке қалай көбейтеді?

3.      3. Аралассандардыжайбөлшеккеқалайкөбейтеміз?

4.      4. Өзаракерісандардепқандайсандардыайтамыз

 

Компьютер;

Презентация;

Таймер;

Таратпалар

http://interneturok.ru/ru/school/matematika/6-klass/umnozhenie-i-delenie-obyknovennyh-drobej/delenie-obyknovennyh-drobey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алдамұратова А.Т.

«Математика»

5 сынып

Алматы «Атамұра»

2015 ж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алдамуратова кітабын басшылыққа алып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

2 сабақ

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

3 мин

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

Оқушыларды топқа бөлу

(Оқушылардың жеке заттары сұралынып, оқушылардың сыныптан 1 минутқа шығу сұралады, және әр оқушылар мұғалімнің кез келген ретпен қойған өз жеке заттары қойылған партаға отырады.)

«Ой салу» (сөзжұмбақ шешу)

 

 

 

    Б ұ р ы с  
 

 

  т ө р т  
а

 

р а л а с    
н а т

 

у р а л    

1.      Алымыбөлімінетеңнемесеоданүлкенбөлшек?

2.      2*2 неге тең?

3.      Бүтінжәнебөлшекбөліктентұратын сан?

4.      Санауда қолданылатын сандар?

Жаңа сабақ

Мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді және видеоролик көрсетіледі

Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.

Ережені әріптермен жазсақ:

Мұндағы – натурал сан немесе саны, – нтурал сандар.

Мысалдар:

1.

2.

3.

Санды нөлге бөлуге болмайды. Себебі кез келген санды нөлге көбейткенде көбейтінді нөлге тең болады.

 

Оқулықпен жұмыс

 

Топтық тапсырма. Мұғалім әр топқа бір-бір есептен береді.Оқушылар берілген уақытта тапсырманы орындаулары қажет.

 

 

 

 

Бағалау критерийлері Дескрипторлар
 

Айнымалының екі мәнін табу

Көбейтудің негізгі компоненті ретінде қарастырады
Теңдеудің екі жағын белгілі көбейткіштерге кері санға көбейте алады
   

 

 

Жеке жұмыс

Оқушыларға тест тапсырмалары таратылады. Интерактивті тақтада дұрыс жауаптары көрсетіледі.«Мені тексер» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің тесттерін тексереді.

Шаршының  қабырғасы  дм. Шаршының ауданын тап.

А                    В)                        С)                     Д)

2) Есепте:  

А)                       В)                  С)                    Д)

3) Есепте: 

А)  1                     В)                    С)                    Д)

4)    саныныңкері  санынжаз

А)  1                     В)                        С)                         Д) 

5) Теңдеуді шеш:

А) 2                    В)                    С)                       Д)  2

 

 

 

Рефлексия.Оқушылар таратылып берілген стикерлерге келесі сөйлемдерді толықтырады:

•      Мен бүгінгі сабақтан білдім…

•      Қызықты болды

•      Қиындық болды

•      Мен тапсырманы орындағанда

•      Мен енді не білгім келеді

 

Үйге тапсырма. Жай бөлшектерді бөлуге 5 есеп құрастырып келу.

 

Қосымша ақпарат
 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *