ҚМЖ “Негізгі және туынды зат есім” 3 сынып
САБАҚ: Қазақ тілі | МЕКТЕП: | |||||||||||||||||
ТАҚЫРЫБЫ: 74-сабақ. | ||||||||||||||||||
Негізгі және туынды зат | ||||||||||||||||||
есім | ||||||||||||||||||
КҮНІ: | МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ: РамазановаТ.А. | |||||||||||||||||
СЫНЫП:
3 «Г» |
қатысқандар саны: | қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
ОҚУ | 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар | |||||||||||||||||
МАҚСАТЫ: | құрастыру және жауап беру; | |||||||||||||||||
3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау; | ||||||||||||||||||
3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық | ||||||||||||||||||
және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. | ||||||||||||||||||
САБАҚТЫҢ | Барлық оқушылар жасай алады: | |||||||||||||||||
МАҚСАТЫ: | Негізгі және туынды зат есімді ажыратады. Жаңа білімді меңгереді. | |||||||||||||||||
Сауатты, көркем жазады. | ||||||||||||||||||
Оқушылардың көбі жасай алады: | ||||||||||||||||||
Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады. | ||||||||||||||||||
Оқушылардың кейбірі жасай алады: | ||||||||||||||||||
Берілген тапсырмалар бойынша ой қорыту жасай алады. | ||||||||||||||||||
Алдыңғы | Негізгі және туынды зат есім тақырыбынан игерген білімдеріне | |||||||||||||||||
білімдер | негізделіп меңгертіледі. | |||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||
Жоспарлан- | Жоспарланған іс-әрекет | Дереккөздер | ||||||||||||||||
ған уақыт | ||||||||||||||||||
І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут) | ||||||||||||||||||
2 минут | Психологиялық ахуал.
Қайырлы күн,достарым! Қайырлы күн, ұстазым! Шеңберге тұрайық, Жылулық сыйлайық. -Балалар,көңіл күйлеріңіз қалай -Тамаша! -Сабаққа дайындықтарың ше?? -Керемет! -Олай болса,бәріміз күндей жарқырап, көтеріңкі көңіл күймен сабағымызды бастайық. (бас бармақтарын көрсету)
|
3 тілде айтылады. | ||||||||||||||||
3 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың зейінін сабаққа | Қар кесектері | ||||||||||||||||
аудару. | Топқа бөлу | |||||||||||||||||
.
Үй тапсырмасы |
( түрлі-түсті суреттерді тарату арқылы ) Түстер ассоцациясы
1-топ: көк түсті көргенде (мөлдір су 2-топ:ақ түс (тазалық,адалдық) 3-топ:жасыл түс (табиғат,тынығу) бойынша ережелерді қайталау. |
|
||||||||||||||||
ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең (30 минут) | ||||||||||||||||||
6 минут | 3.2.3.1 (МК; Т) Мәтінді түсініп оқу. | Оқулық | ||||||||||||||||
31-жаттығу. Мәтінді рөлге бөліп оқиды. Мәтін не | ||||||||||||||||||
туралы екенін әңгімелейді. | ||||||||||||||||||
80
4 минут | (Т; Қ) Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастыру. | Сұрақ-жауап әдісі | ||||||||||||||||||||||
Сұрақтарға жауап беру. | ||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың оқу рефлексиясын дамытуға | ||||||||||||||||||||||||
бағытталған «Аквариум» стратегиясы бойынша | ||||||||||||||||||||||||
сынып екі топқа біріктіріледі. Сұраққа жауап беретін | ||||||||||||||||||||||||
топ шеңбердің ішінде отырады. Сұрақ қоятын топ | ||||||||||||||||||||||||
оларды қоршап тұрады. Ол үшін алдымен бірінші топ | ||||||||||||||||||||||||
мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. | ||||||||||||||||||||||||
Екінші топ мәтін мазмұнымен жұмыс жасайды. Ары | ||||||||||||||||||||||||
қарай шеңбер ішіндегі екінші топ оқушылары бірінші | ||||||||||||||||||||||||
топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап | ||||||||||||||||||||||||
береді. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, | ||||||||||||||||||||||||
бағыт беріп тұрады.
3-топ: «Венн диаграммасын толтырады.
|
||||||||||||||||||||||||
2 минут | (Ө; Ұ; Қ) Бір-бірінің жұмысын бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы рефлесия жасау. | |||||||||||||||||||||||
Орындаған | ||||||||||||||||||||||||
жұмыстарының екі жақсы жағы мен бір кемшілігіне | ||||||||||||||||||||||||
ұсыныс білдіру арқылы өз іс-әрекеттеріне кері | ||||||||||||||||||||||||
байланыс жасайды. | ||||||||||||||||||||||||
3 минут | (Ұ) «Венн диаграммасын» толтыру. Үлгі: | Интерактивті | ||||||||||||||||||||||
тақтаның | ||||||||||||||||||||||||
Киіз үй | ортақ қасиеті | Ағаш үй | көмегімен | |||||||||||||||||||||
«Венн | ||||||||||||||||||||||||
диаграмма- | ||||||||||||||||||||||||
сын» толтыру |
Венн диаграммасын интерактивті тақтада толтырып, | ||
ой қорыту. | ||
2 минут | 3.4.2.4 (Ө; Ұ; Қ) Қарамен берілген сөздерден | |
туынды зат есімдер жасау. | ||
Мәтіндегі қарамен берілген сөздерді тауып, туынды | ||
зат есімдер жасайды. | ||
6 минут | 3.4.2.4 (Ө; Ұ; Қ) Өлеңді көркем жазу. Өлеңдегі | Оқулық |
негізгі ойды анықтау. | №3 | |
32-жаттығу. Өлеңді көркем жазу. Өлеңдегі негізгі | дәптермен | |
ойды анықтайды. Өздері білетін киіз үйдің | жұмыс | |
жабдықтарын айтады. Өлеңнен туынды зат есімдерді | ||
тауып, астын сызады. Сөз құрамына талдайды. |
81
3 минут | 3.4.2.4 (Ө; Ұ; Қ) Мәтінді оқу. Қарамен жазылған | Оқулық |
сөздердің түбірін табу. Зат есім жасау. | ||
33-жаттығу. Мәтінді түсініп оқиды. Қарамен | ||
жазылған сөздердің түбірін табады. Оларға түрлі | ||
жұрнақтар қосу арқылы туынды зат есім жасайды. | ||
4 минут | 3.3.5.1 (Ө; Ұ; Қ) Жұмбақты тауып оқу. Шешуіндегі | Оқулық |
сөзден сөйлем құрау. | №3 | |
Шығармашылық үзіліс. | дәптермен | |
34-жаттығу. Жасырынған жұмбақты тауып оқиды. | жұмыс | |
Шешуін табады (киіз үй). Шешуіндегі сөзбен сөйлем | ||
құрастырып жазады. | ||
ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут) | ||
3 минут | (Ұ; Ө; Қ) Жасырынған мақалды тауып оқу. | №3 |
Мазмұнына талдау жасау. | дәптермен | |
Жасырынған мақалды тауып оқиды: Өнер-білім – ер | жұмыс | |
қанаты. Мазмұнына талдау жасайды. | ||
2 минут | (Ө; Қ) Бағалаудың шартты белгілеріне сәйкес өзін- | №3 |
өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, | дәптермен | |
дәлелдеу. | жұмыс | |
Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату | ||
мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды | ||
бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған | ||
«сауатты жазу», екінші тұрған «көркем жазу», үшінші | ||
тұрған «шығармашылық жұмыстарды орындау» | ||
дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. | ||
Нәтижелері топта жарияланады. | ||
Қосымша ақпарат
Дифференциация: Балаларға | Бағалау: | Пәнаралық байланыс: |
қалай көмектесесіз? Қабілетті | Оқушылардың | Денсаулық пен |
балаларға қандай | білімдерін | қауіпсіздік |
тапсырмалар бересіз? | қадағалауды қалай | АКТ |
жоспарлайсыз? | Құндылықтар | |
Бақылау: | ||
Сабақ мақсатына жеттім бе? | ||
Оқушылар не үйренді? | ||
Ынтымақтастық атмосферасы болды ма? | ||
Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс- | ||
әрекеттер ұтымды болды ма? | ||
Жоспарланған уақытты ұстандым ба? | ||
Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? |
82
Қорытынды бағалау:
Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.
1.
Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт.
1.
2.
Осы сабақтан келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім?