Қазақ тілі сабағында

Пән: Қазақ тілі Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілі сабағында

Сабақтың мақсаты: а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып, грамматикалық тапсырмаларды орындау, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету;

ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту, қызығушылығын арттыру;

б) тәрбиелік: өз елін, жерін сүю, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:түсіндіру, іздендіру, пікірлесу, диалог құру

Көрнекіліктер:Интерактивті тақта, флипчарт, А-3 қағазы, маркер, стикер, суреттер, бағалау парағы т.б..

7 модульдің қолданылуы: “АКТ”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:Ыстық орындық, Дұрыс – Бұрыс, Миға шабуыл әдісі, сұрақ – жауап т.б.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс – тәсілдер

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық қалыптастыру,

топқа бөліну

Оқушылар 1топ, 2топ,3 топқа бөлінеді (стикер арқылы, стикердің артқы бетінде жақсы тілектер жазуы бар)

Стикердегі жақсы тілектер: белсенді бол, мақсатына жет, дұрыс жауап бер, өз елін сүй, жақсы жұмыс жаса, көңілді бол, көмекші бол белсенді жұмыс жаса

– Сәлеметсіз бе, балалар!

– Сәлеметсіз бе?

Психологиялық кезең. Психологический настрой детей на урок

«Көңіл күй шеңбері» әр топ колдарынан ұстап, шеңбер құрастырады белсен

Біз көңілді баламыз.

Сәлемдесіп аламыз.

Мақсатымыз – білім алу,

Міндетіміз – еңбектену,

Еңбектену арқылы,

«5» – тік баға аламыз.

hello_html_723bb75b.png

Бағалау әдісі

Смайлик, стикер, бас бармақ

Смайлик, стикер, бас бармақ

Тіл дамыту

«Ыстық орындық»

Көктем мезгілі туралы

(Әр топтан бір оқушы тақтаға шығады)

Көктем мезгілі туралы

Қазақстан туралы

Фонетика

«Ыстық орындық»

“Миға шабуыл”

Білім.

Жаңа тақырып

Проблемалық сұрақ: Бүгін біздің тақырыбымыз қандай?

Сандардың өсу ретімен сөздерді құра

Дәптерімізді ашайық, бүгінгі күнді жазайық.

Оқушылар не түсінгенін, сабақтың тақырыбы қандай екені туралы өз ойларын ортаға салады.

– Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы

“Қазақ тілі сабағында”

АКТ

Проблемалық сұрақ

Сабақтың мақсаты

Түсіну.

Берілген сөйлемдерден мәтін құру. оқып,орысша мазмұнын айтып беріңдер.

Қазақ тілі сабағында
Біз бесінші сыныпта оқимыз. Қазақ тілі сабағы аптасына төрт рет болады. Қазақ тілі сабағы өте қызықты өтеді. Біз сабақта мәтінді оқып, мазмұнын айтамыз. Бір-бірімізге сұрақ қойып, жауап береміз. Әр түрлі тақырыптарға диалог құрастырамыз. Диктант, мазмұндама жазамыз. Сабақта ауызша сөйлеуге тырысамыз. Қазақ тілі сабағы бізге өте ұнайды. Қазақ тілін білу біздің міндетіміз.Өйткені, қазақ тілі – мемлекет тіл.

Мәтінмен жұмыс.

Жаңа сөздер:

Бір – бірімізге – друг – другу

Әр түрлі – различные, разные

Құрастырамыз – составляем

Ауызша – устно

Тырысамыз – стараемся

Ұнайды – нравится

Міндет – обязанность

1. Мәтінді мұқият тыңдайды

2. Мәтіннің ішіндегі жаңа сөздерді дауыстап оқу.

3.Мәтін бойынша сұрақ құрастыру

Критериялық бағалау

1. Мәтінді дұрыс құрастыру – “5”

2.Мәнерлеп оқу

Сергіту

Интербелсеңді тақтада

Анализ

Флипчарт арқылы жұмыс істейді

Дәптермен жұмыс:

1. Мәтіннен септік жалғаулы сөздерді теріп жазу

2.Сөздерді буынға бөлу: қазақ, тілі, жақсы, аптасына, белсенді, қызықты.

3.Тәуелдеу: Қазақ тілі

(Әр топтан бір оқушы тақтада жазады)

(Барлық оқушылар дәптерде жазады)

Кім дұрыс жазады

hello_html_m67fbcd56.png

Интербелсеңді тақтада

Дұрыс – Бұрыс әдісі

Сабақта қазақ тілінде сөйлейміз.

Қазақ тілі сабағы аптасына екі рет болады.

Біз алтыншы сыныпта оқимыз.

Сабақта диалог құрастырамыз.

Қазақ тілі – мемлекет тіл.

Қазақ тілі сабағында диктант жазбаймыз.

Дұрыс – Бұрыc

Әр топ бір – бірін бағалайды

(смайлик, бармақ, стикер)

hello_html_7ff91a9f.png

hello_html_6020b15c.png

Сөздерді септеу
1 топ -Тақта

2топ – Мәтін

3 топ – Сабақ

Атау септік: тақта мәтін
Ілік септік: тақтаның мәтіннің
Барыс септік: тақтаға мәтінге
Табыс септік: тақтаны мәтінді
Жатыс септік: тақтада мәтінде
Шығыс септік: тақтадан мәтіннен
Көмектес септік: тақтамен мәтінмен

Оқушылар жазба жұмыстарын аяқтағаннан кейін, бір-бірінің дәптерлерімен ауысып, тапсырманың дұрыстығын тексереді, бағалайды.

Бағалау критерийлері: «5» – қате жоқ, «4» – 2-3 қате, «3» – 4-5 қате.

Синтездеу.

«Қызығушылықты ояту»

Шығармашылық жұмыс

Оқушылар постер жасайды

1 топ – «Қазақ тілі сабағында»

2 топ -Диалог “Қазақ тілі сабағында”

Кластер

3 топ – “Сөзді таба біл!» – сабаққа қатысты сөздер тауып жазу

– Сабағымыздың басты сөздері қандай болды?

Қ А З А Қ Х Т І Л І Р
А С А Б А Қ Р О Й Ы Н
М Ұ Ғ А Л І М Е Р І Н
Ы О Қ У Ш Ы В Б А Л А
Т А Қ Т А Д Ә П Т Е Р
М Ә Т І Н О Қ А Л А М
Б О Р С Ұ Р А Қ К Ө Л
Т А У К Ү Н Д Е Л І К
Ж А Т Т Ы Ғ У Е Т І К

Әр топ тақтада өз постерлерін қорғайды

Бір – бірін бағалау

Бағалау.

Бағалау парағы

Топ жетекшісінің
бағасы

Мұғалім бағасы

Қорытынды баға

1

Bilimger.kz Республикалық білім порталы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.

Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *