Қартқожа 3 сынып Әдебиеттік оқу

Пән: Әдебиеттік оқу
Сынып: 2 Г Мектеп: №28 ІТ мектеп-лицейі
Күні: 03.12.2019 Мұғалімнің аты-жөні: Оразбекова Ш.Д
Сабақтың тақырышбы:
Менің Отаным –Қазақстан
Ж.Аймауытов Қартқожаның туған жері Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты 2.2.2.1.Мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар үшін:
Мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу.
Көпшілігі оқушылар үшін:
Сұрақтардың жауабын өз ойымен толықтырып, әңгіме құрастырып айту.
Кейбір оқушылар үшін:
Берілген үлгіге сәйкес қарапайым және нақтылау сұрақтарын құрастыру.
Бағалау критерийі Мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба біледі.
Сұрақтардың жауабын өз ойымен толықтырып, әңгіме айтады.
Берілген үлгіге сәйкес қарапайым және нақтылау сұрақтарын құрастырады.

Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы Оқушылар жазу кезінде партада түзу отыру. Ширатуда ережені сақтады.
Құндылықтарды дарыту Құндылықты дарыту: Мәңгілік Ел.
Тәрбие мәні: туған жерін қадірлеуге тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар Көркем еңбек, қазақ тілі
Алдыңғы меңгерілген білім Мектептегі қамқор жандар.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы

Ұйымдастыру бөлімі:
Аффирмация әдісі арқылы өздеріне жақсы сөздер айтады.
Үй жұмысын сұрау.
Ой сергек:
Оқушылар екіге бөлініп, бір – біріне қарама –қарсы тұрады. Артқа қарап тұрған оқушыға алдында тұрған оқушы сөздерді жұмбақтап айтады. Бірақ сөз атап айтпайды. Әр жұп бір сөзді ғана жасырады. Қарсы тұрған оқушы артына қарамай жұбының жасырған сөзін табу керек. Мысалы: мындай сөздер: Отан, ауыл, ағаш, үй, қазақ үй, әже, сиыр, қой.

сөздер
Сабақ ортасы
Ой қозғау.
Сөз жұмбақты шешу.

1.Қалың ағаш өсетін нулы жер қалай аталады?
2.Отбасындағы әке атауы.
3.Ел сөзін басқаша қалай атауға болады?
4.Мемлекеттік рәміздердің бірі.
Тақырыпты болжау:
Торкөздердегі сөзді дауыстап бірге оқимыз. Отан сөзін басқаша қалай атауға болады?
-Ендеше қарамен жазылған сөздерді іштей оқимыз. Көп нүктенің орнына осы сөздерді кезекпен қойып оқы.
Отаным, туған жерім, атамекенім, туған өлкем, туған елім.
Менің ………………….-Қазақстан!

Отаным
туған жерім
Менің атамекенім Қазақстан
туған өлкем
туған елім

-Жаңа тараумен танысамыз:: « Менің туған өлкем!»
Жаңа сабақСитуация туғызу
-Өткен бір сабағымызда «Қартқожа» туралы әңгіме оқыдық.Сол Қартқожа туралы жазған кім еді?
-Кәне,ойланайық!
-Сол жазушы туралы білетіндерімізді қағаз бетіне түсіріп,пікір ағашын толтырайық.
Не білесің? айдары «Пікір ағашы»

ақын
ағартушы – ұстаз
сыншы
жазушы
аудармашы

Есіңе сақта! Автор туралы толығырақ түсінік беру
ХХ ғасырдағы қазақтың аса көрнекті жазушысы, қазақ әдебиетінің алтын қорына көркем шығармалар қосқан сан қырлы дарынды ақын 1889 жылы Павлодар облысының Баянауыл ауданында дүниеге келген. Бірнеше газеттерде редакторлық қызмет атқарған. Көркем проза шебері. Жүсіпбек Аймауытов әңгімелер, күрделі шығармалар жазған ақын. Әкесінің шын аты – Оймауыт. Ж. Аймауытов әдеби шығармашылығын өлең жазудан бастаса да, кезінде жинақ бастырмаған. Оның өлеңдері күнделікті баспасөз бетінде сақталған.
-Енді балалар,сол Қартқожаның туған жері туралы білгілерің келе ме?
Олай болса, әңгімеге құлақ сал!
Тыңдалым
Жүсіпбек Аймауытов «Қарқожаның туған жері» атты шығармасын тыңдау.
Мәтіндегі сөздермен жұмыс:
Үй басы –әр үй
Ашамай – алдыңғы, артқы басы айқастырылып, балаға арнап жасалған ер.
Ет бауыр жақсын – өте жақсын туыс.
Шерсіз – қайғы – мұңсыз
Жетесіз – ақылсыз, ақымақ.
Сұрақ – жауап:
– Қартқожаға не нәрселер қатты әсер етті?
– Мәтіндегі қандай сөздер ерекше әсерлі болып көрінді?
-Көз алдыңа не елестеді?
-Берілген мәтінді неше бөліктерге бөлуге болады,ат қой.
-Мәтіннен жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған жерді тауып оқы.
ҚБ: «От шашу» арқылы бағалау
Топтық жұмыс:
Тапсырма: Төменде қарапайым және нақтылау сұрақтары берілген. Сол сұрақтарды бір – бірімізге кезектесіп қоямыз, жауабын шығармадан табамыз.
Қарапайым Нақтылау
Мәтіннің кешкі ауыл туралы айтылған жолдары бар ма? Тауып оқы. Қартқожаға тағы қандай нәрселер қатты әсер етті?
Жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған жолдарды мәтіннен тауып, дауыстап оқы. Берілген мәтінді неше бөлікке бөлуге болады? Әр бөлікке ат қой.

Өз сұрағың? Өз сұрағың?
ҚБ: «Басбармақ» арқылы бағалау
Сергіту сәті.
Кешірімді боламыз, (Өзін көрсетеді.)
Жұлдыздай боп жанамыз. (Қолын жоғары көтереді.)
Кішіпейіл боламыз, (Өзін көрсетеді.)
Құстай қанат қағамыз. (қолдарын жайып, қанат қағады.)
Саралау тапсырмасы:
А
Ж. Аймауытов кім?
В
Мақалды жалғастыр:
«Туған жердің күні де ыстық,………………………………….»
С
Туған жер туралы мақал – мәтел жаз.
Ой толғаныс
Жеке жұмыс:
Тапсырма:
Жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздері Сенің туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздер

сөзжұмбақтың кестесі

электрондық оқулық
кесте

топқа бөлінуге арналған сөздер

ағаш

автордың суреті

сергіту сәті

дәптер
Сабақтың соңы

“Сұрақты ұстап ал “ әдісі
1. Қартқожаға не нәрселер қатты әсер етті?
2. Мәтіндегі қандай сөздре ерекше әсерлі болып көрінді?
3. Ж. Аймауытов кім?
4. Мақалды жалғастыр.
Туған жердей жер болмас,
———————————–
5. Отан оттан да …
Үйге тапсырма: мазмұндау
Кері байланыс: Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады.

Рефлексия
Маған не ұнады?
Не жеңіл болды?
Неден қиналдым? доп

микрофон

ақ парақ
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

А
Ж. Аймауытов кім?
В
Мақалды жалғастыр:
«Туған жердің күні де ыстық,………………………………….»
С
Туған жер туралы мақал – мәтел жаз. «От шашу» арқылы бағалау

«Басбармақ» арқылы бағалау

Оқушылар жазу кезінде партада түзу отыру.
Ширатуда ережені сақтады.
Жұптық жұмыста бір-бірінің пікірін тыңдау.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба біледі.
Сұрақтардың жауабын өз ойымен толықтырып, әңгіме айтады.
Берілген үлгіге сәйкес қарапайым және нақтылау сұрақтарын құрастырады.

Отаным, туған жерім, атамекенім, туған өлкем, туған елім.
Менің ………………….-Қазақстан!

Қарапайым Нақтылау
Мәтіннің кешкі ауыл туралы айтылған жолдары бар ма? Тауып оқы. Қартқожаға тағы қандай нәрселер қатты әсер етті?
Жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған жолдарды мәтіннен тауып, дауыстап оқы. Берілген мәтінді неше бөлікке бөлуге болады? Әр бөлікке ат қой.

Өз сұрағың? Өз сұрағың?

Жеке жұмыс:
Тапсырма:
Жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздері Сенің туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздер

Жеке жұмыс:
Тапсырма:
Жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздері Сенің туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздер

Жеке жұмыс:
Тапсырма:
Жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздері Сенің туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздер

Жеке жұмыс:
Тапсырма:
Жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздері Сенің туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздер

Bilimger.kz Республикалық білім порталы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.

Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *