Есеп шығару тәсілдері

Қысқа мерзімді жоспар
113-сабақ

Пәні: Математика
Орта мерзімді жоспар бөлімі:
4 В бөлімі
Есеп шығару тәсілдері
Күні:16.04.2019 ж
Сынып: 2-сынып Мектеп: Қоскөл ЖОББМ

Мұғалімнің аты-жөні: Кубаева Гульбану Кабаевна

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Қазақстанға саяхат. Есептер шығару
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме) 2.5.1.4 санды бірнеше есе арттыру/кемітуге; еселік салыстыруға берілген есептерді талдау жəне шығару; кері есептерді құрастыру жəне салыстыру.
2.5.1.8 санды өрнектер түрінде барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді шешуді; қосу мен азайтуға берілген құрама есептерді санды өрнектер түрінде шығарудың моделін құрастыру.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
Санның бірнеше есе артуына/кемуіне қатысты есептерді шығару;еселік салыстыру.
Көптеген оқушылар: 2 амалмен шығарылатын есептерді үлгілеу жəне шығару.
Кейбір оқушылар: Кері есептер құрастыру жəне шығару.
Бағалау критерийлері  оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды.
Тілдік мақсаттар Нақты есептің неге бір немесе екі амалмен орындалатынын түсіндіру
Құндылықтарды дарыту Топтық жұмыс барысында өзара жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтары қалыптасады.
Пәнаралық байланыстар дүниетану
АКТ қолдану дағдылары Презентация
Бастапқы білім Оқушылар есептер шығаруды біледі
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы Жаңа топ құру
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Біз ақылды баламыз
Айтқан тілді аламыз
Математика ілімін
Лезде қағып аламыз.
Топтарға бөлу.
1-топ «Ұшқын» Әлия
2-топ «Сұңқар» Сырым
Жұмыс ережесін келісу
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда ойын арқылы)
«Орныңды дұрыс тап» Есептің бөліктерін дұрыс орналастыру
Оқу мақсатын таныстыру
Күтілетін нәтижені анықтау
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқушыларды топтарға бөлуге арналған қима қағаз

слайд

Сабақтың ортасы Қызығушылықты ояту. (топпен жұмыс)
Саяхат жөнінде əңгіме-дүкен ұйымдастырады. Балалардың барған жерлері жөнінде немесе барғылары келетін жерлері жөнінде айтып берулеріне мүмкіндік беру.Саяхатқа шығатынымызды хабарлау
1-есеп. Топтардың əрқайсысы кейіпкерлердің біреуін – Əлия немесе Сырымды таңдайды, өрнектердің мəнін табады жəне карта бойынша олардың кейіпкерлері қандай қалаларда болғанын анықтайды. Өрнектердің мәнін табу арқылы қалалармен сәйкестендіреді.
21+14-29=64(Қызылорда) 9•5 ̶ (30+9)=6(Семей
3•9 ̶ 18:6=24(Алматы) 21:7+12:3=7(Тараз)
4•8+2•9=50(Астана) 4•(2•5)+30=70(Қарағанды)

ҚБ: жұлдызша арқылы
2-есеп. Туған өлкеге саяхат тақырыбының жалғасы болып табылады.
Есептің шартын дауыстап оқыңыздар, сызбаларды қарастырыңыздар.
Бірінші сызба бойынша құрастырылған есеп қандай сұраққа жауап бере алады?

1-топ. Алматыдан Ө-ге -24сағ
Астанадан Қ-ға- 4сағ
Алматыдан Ө-ге -?есе артық
Ш: 24:4=6
Кері есеп: Астанадан Қ-ға- 4сағ
Алматыдан Ө-ге -? 6 есе артық
Ш: 4•6=24
2-топ.Алматыдан Ө-ге -24 сағ
Астанадан Қ-ға- 4 сағ
Алматыдан Ө-ге -? артық
Ш: 24 ̶ 4=20
Кері есеп:Астанадан Қ-ға- 4сағ
Алматыдан Ө-ге -? 20сағатқа артық
Ш: 4+20=24
Дескриптор:
-Есептердің шарты бойынша мәліметтерді ерекшелейді;
-Есептің шығарылу тәсілін анықтайды;
Өрнектер құрастырады және шығарады;
Өрнектердің мәнін табады;
Жауабын жазады;
ҚБ: Басбармақ арқылы
4-мысал:Өзіндік жұмыс (жеке оқушымен жұмыс)
Тапсырма топшама арқылы таратылады.
2•9+45:9=23 5•9 ̶ 2•4=37 14:(2•7)=1
18:6:3=1 12:6•9=18 14:2•7=49
16:4•2•2=16 18:(6:3)=9 7•(25 ̶ 21)+12=40
45+5:5 ̶ 10=36 8•(36:9)+23=55 25:5•9=45
Дескриптор:
– Амалдардың орындалу ретін біледі;
– Өрнектердің мәнін есептейді;
ҚБ: смайлик арқылы
Ойын:«Кім жүйрік?»
Математикалық диктант
Мақсаты: «Миға шабуыл» тапсырманың дұрыс орындалуы арқылы Қазақстандағы ең биік шыңы туралы ақпаратпен танысу.
3*2=6 18-9=9 3*3=9 25/5=5
Оқушылар математикалық диктант орындау нәтижесінде 6995 саны шығады.
Хан тәңірі шыңнын ұзындығы екендігі анықталады.
Хан тәңірі туралы мағұмат беру.

5-мысал: Жұптық жұмыс
59+14=73 90-25 =65 36+49=85
70-16=54 19+58=77 39+18=57
Дескриптор:
-Өрнектерді баған түрінде жазады;
-Өрнектің мәнін дұрыс есептейді;
-Өрнекті тексереді;
ҚБ: смайлик арқылы

Кеме макеті

Слайд

Есептің сұлбасы

Топшама

слайд
Сабақтың соңы Ойын: «Тұрағын тап»
Үйге тапсырма: 6-есеп.Теңдеулерді шеш.
х•8=25+15
(43 ̶ 39)•х=24
12:х+10=13
Рефлексия

Кері байланыс: «Ойды аяқта»

Кері байланыс парағы

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *