Фотосинтез, оның сатылары, Хемосинтез оның биосферадағы маңызы
Пән: биология Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: 10 |
Мектеп: Б.Онтаев
Мұғалімнің аты-жөні: Космагамбетова Э Қатысқандар саны: 22 Қатыспағандар саны: |
||||||
Сабақ тақырыбы | Фотосинтез, оның сатылары, Хемосинтез оның биосферадағы маңызы. | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Фотосинтез, оның сатылары, Хемосинтез оның биосферадағы маңызы туралы жалпы білім беру. | ||||||
Сабақмақсаттары | Барлық оқушылар:
Фотосинтез сатыларын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Фотосинтездің ғарыштағы рөлі, хемосинтез ұғымын біледі, талдайды. Кейбір оқушылар: Фотосинтез сатыларының ерекшеліктерін, байланыстарын, практикада зерттеп, дәлелдей алады. |
||||||
Бағалаукритерийлері | Оқушылар жаңа тақырыпты меңгере отырып, топта жұмыс жасай біледі;
Тапсырмалар орындау нәтижесінде білім, білік дағдылары қалыптасады |
||||||
Тілдікмақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер
Биология, цитология, генетика, селекция, т.б. Оқытудың тілдік мақсаты: Дұрыс ғылыми терминдерді пайдаланып,биология ғылымдарын ұғына алады. |
||||||
Құндылықтардыдарыту
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік,өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. | ||||||
Пәнаралықбайланыстар | Экология химия | ||||||
АКТ қолданудағдылары | |||||||
Бастапқы білім
|
Биология ғылымдарын еске түсіріп, қайталайды | ||||||
Сабақбарысы | |||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар | |||||
Сабақтыңбасы
|
Сәлемдесу, психологиялықахуалорнату. «Тілектер» жылылебіздерінбілдіреді. СыныпБессаусақәдісіарқылыекітопқабөлінеді.
1 – фотосинтез 2 – хемосинтез « Миға шабуыл» Жалпы өткен тақырып туралы өз ойларын жазу Және топ арасында сұрақтар қойып жарысады. Өз ойларын ортаға салады. Бағалау: бірін – бірі бағалайды. Білу. «Жадылық серуен» әдісі бойынша жаңа тақырыпты өткен сабақпен байланыстырып сұрақ қою. Сұрақ жазу Бағалау: топ басшы бағалайды(оқушының белсенділігіне қарай) |
«Өзі туралы кластер» тренинг, қағаздар, қалам..
Стикерлер |
|||||
Сабақтың ортасы
«Ой қозғау»
Постер қорғау
|
Тапсырма 2.
«Ойлан – жұптас – бөліс» топта жұмыс жасайды. Постер құруға критерий 1. Мақсаты 2. Мазмұны 3. Ақпаратты жеткізу стилі 5. Безендірілуі Бағалау: Галереяны шарлау (Ұнаған плакатқа стикерге ойын жазып жапсырады) |
||||||
Сабақтыңсоңы | ІVБекіту сұрақтары
1. Өсімдіктер клеткаларындағы энергия алмасу қандай процестермен байланысты? а) хемосинтез; э) фотосинтез; б) ашу процесі; в) фотолиз. 2. Фотосинтездің жарықтағы жүретін фазасына қандай энергия жұмсалады? а) АТФ; ә) фотон; б) НАДФ – Н; в) АДФ. 3. Қандай процестер кезінде АТФ молекуласы түзіледі? а) гликолиз процестері; ә) хемосинтез; б) фотосинтез; в) биосинтез. 4. Фотосинтездің қараңғы фазасының жүруіне қандай энергия жұмсалады? а) фотон; ә) АТФ; б) НАДФ – Н; в) АДФ. 5. Фотосинтез процесі қандай органоидтарда жүреді? а) эндоплазмалықтор; б) митохондрия; ә) хлоропласт; в)лейкопласт. 6. Қандай оргоноидтардатынысалупроцесі жүреді? а) рибосома; э) митохондрия; б) лизосома; в) Гольджи аппараты. 7. Фотосинтездің жарықта жүретін фазасында қандай реакция жүреді? а) ФАД – Н2түзілуі; б) НАДФ – Н-тың түзілуі. ә) глюкозаның түзілуі в) су фотолизі. 8. Фотосинтездің қараңғы фазасындақандай заттар синтезделеді? а) глюкоза;ә) белок; б) дисахарид; в) май. Бағалау: Қолпаштау әдісі. Жұппен ауысып тексереді. Топ басшысы бағалайды. 1-3 дұрыс болса – бір шапалақ. 4-6 дұрыс болса – екі шапалақ. 7-9 дұрыс болса – үш шапалақ. Кері байланыс Экология ағашы Сіздің сабақтағы әрекетіңізді бағалауды ұсынамын. Қызыл- белсенділігім төмен болды, түсінгенімнен түсінбегенім көп болды. Сары- белсенділігім орташа болды, әлі де сұрақтар бар. Жасыл- белсенділігім жоғары болды, бәрі түсінікті. |
||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
«Миға шабуыл» әдісі – топ басшысы бағалайды
«Ойлан – жұптас – бөліс» – Бағалау: Галереяны шарлау «Аквариум» – Бағалау: Қолпаштауәдісі. |
· өзара тексеру.
· өзін-өзі тексеру. · ауызша сұрақ |
Іс-әрекеттердің ауысуы барысында шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру бұрышын өзгерту | |||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері дұрыс сақталды ма? |
Оқушылар ұсыныс тілектерін жазады | ||||||
Әр топтың белсенділігін бағалау | |||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||