Металдардың белсенділік қатары №1 практикалық жұмыс «Металдардың белсенділігін салыстыру»
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Металдардың белсенділік қатары №1 практикалық жұмыс «Металдардың белсенділігін салыстыру »
|
Мектеп: :Жамбыл атындағы жалпы орта мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Құдыре Зәуре | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Металдардың белсенділік қатары №1 практикалық жұмыс «Металдардың белсенділігін салыстыру » | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.2.4.7–эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтеріменен сәйкестендіру 8.2.4.8- металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Металдардың белсенділік қатарын біледі.
· Металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым көпшілігі: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Металдардың белсенділігін салыстырады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Металдардың активтілік қатарынпайдаланып,реакциялардың жүру мүмкіншіліктерін болжайды,жүретін реакция теңдеулерін аяқтайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Металдардың белсенділік қатарына сәйкес реакция теңдеуін құра алады.
Металдардың белсенділігін салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуін реакция теңдеулерін құрастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер:Металдар,тұз ерітінділері, металдардың белсенділік қатары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Металдар қышқылдармен қалай әрекеттеседі………………….. Металдардың белсенділік қатарын ашқан ғалым…….. Күнделікті тұрмыста ….. тұз ерітінділерін пайдаланамыз. Темір шегені көгілдір түсті ерітіндіге батырғанда не өзгеріс болады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметпен қарау жауапкершілікті сезіну ,білім алуға дайын болу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | 7.2.2.2-сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газынының сапалық реакциясын жүзеге асыру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
10 мин |
2 мин
7 мин
1 мин |
1. Сыныпты ұйымдастыру.
1. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу. 2. Таңдап алынған химиялық элементтер бойынша кеспе қағазына жазылған металдар және тұздар бойынша тобына бөліну.«Өз орныңды тап» 1-топ Металдар Na, K, Cа, Al, Li, Bа 2-топ Тұздар NaCI, K2 SO4, CаSO4, Al2S3, BаCI2 Өткен тақырып бойынша сұрақтар
«Кубизм» әдісі 1.Металдар оттегімен әрекеттескенде не түзіледі? 2. Металдар сумен әрекеттескенде не түзіледі? 3. Белсенді металдардың салқын және ыстық сумен әрекеттесуіне мысал келтір? 4. Мына металдардың қайсысы белсендірек ? Na, Au 5.Мына теңдеулерді теңестіріп коэффициенттерін қойыңдар? Al+HCI=AlCI3 +Н2 6.Мына теңдеулердегі қышқыл қанша негізді, түзілген өнімдерді ата? … + Н2SO4= CаSO4+ …
Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам әдісі» бойынша топтардың өзін- өзі бағалау Түсінбедім жартылай түсіндім
Жақсы түсіндім
Өте жақсы түсіндім
|
Кеспе қағаз
Бағдаршам |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
28 мин
|
8мин
12 мин
8 мин |
«Кезбе шолу » әдісі.
Бұл әдісті қолданудағы мақсатым білімді белсендіретін стратегия ретінде қолданамын. Мәтінмен жұмыс 1- Топ Металдар Орыс ғалымы Н.Н Бекетовтың металдардың белсенділік қатарын құру кестесін ата? 2- Топ Тұздар Металдардың белсенділік қатарын қолданғанда қандай ережелерді ұстау керек? Дескриптор: – реакциялардың жүру мүмкіндіктерін анықтайды; –химиялық реакцияны теңестіреді .
Оқушылар қауіпсіздік ережелерін еске түсіріп, сабақтың тақырыбы мен мақсатын жазады дәптерлеріне. №1 Практикалық жұмыс Металдардың белсенділігін салыстыру Мақсаты : нәтижелерді қорытындылап металдардың белсенділік қатарын құрады.
Сабаққа қажетті құралдарды кестеге толтырады.
Жұмыстың барысы Бес сынауыққа тұздардың ерітінділерінен 5мл құйындар да олардың әр қайсысына мыс жаңқаларын салындар . Осы тәжірибені қалған металдармен қайталаңдар . Кестені толтырындар (реакция жүрсе (+),жүрмесе (-) таңбасын қойып ), Реакциялардың жүру қарқынына (жүретін реакциялар саны бойынша )қарай металдардың белсенділік қатарын құрады.
Тәжірибелер бойынша қорытынды жасап, дәптерлеріне жазады. ҚБ «Басбармақ» әдісі
Топтық жұмыс. «Бес сұрақ» әдісі. Бұл әдісақпарат жинақтауға арналған, ол сондай-ақ оқушыларға мәселені терең зерделеуге және күрделі тақырыптарды түсінуге көмектеседі.
.
2е8е3е 2е 8е 6е
4.3- мысалда берілген элементтердің қайсысы электрондыберуге, қайсысы қосуға бейім, неге? 5. Көрсетілген 3- мысалдағы элементтердің иондар түзіп, «нөлдік қосынды» тәсілі бойынша заттың формуласын құрыңдар. Жұптық жұмыс. «Ойлан –Жұптас- Бөліс». Оқушыларға алдымен тапсырманы орындау үшін мәселе төңірегінде ойлану тапсырылады. Олар өзара жұптасып, өздерінің ойын басқа жұптармен бөлісіп, үйренгенін ортаға салады
1.Металдардың химиялық белсенділік қатарын пайдаланып, төменде келтірілген реакциялардың қайсысы жүретіндігін анықтап, реакция теңдеулерін жазыңдар. Cu + H2 SO4 сұйытылған ?+ ? Mg + HCl сұйытылған ?+ ? Al + HCl сұйытылған ?+ ? Дескриптор: – Кестені толтырады ; – металдардың белсенділік қатарын құрады; Реакциялардың жүру қарқынын анықтайды ;
ҚБ «Басбармақ» әдісі
Қалыптастырушы бағалау«Түртіп алу» әдісі
1. Дескриптор:Металдардың химиялық белсенділік қатарын пайдаланып, реакциялардың қайсысы жүретіндігін анықтап, реакция теңдеулерін жаза алады.
|
8 сынып оқулық
Атамұра баспасы. 2017 жыл А4 қағазы үлестірмелер
Сынауықтар,Петри табақшалары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | 2 мин | Рефлексия
« Таңдау» әдісі бойынша қалаған пікірдің астын сызыңыз, дәлелін жазыңыыз.
5.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын/ риза емеспін. Неліктен
|
Кеспе қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар топта бірлесе отырып жұмыс жасайды. Яғни бұндай жұмыс нәтижесінде өзара көмек жүзеге асырылады. Олар тақырып бойынша білімдерін толықтырады, өз ойларын айтады, бір-біріне көмектеседі, әрі бәсекелестік орта қалыптасады.
Сабақ барысында барлық оқушылыр үшін тапсырмаларды орындауда және бірін-бірі бағалауға мүмкіндік берілсе, басым бөлігі үшін оқушыларға жүптық жұмыста берілген есепті бірлесеп орындауға қабілетті оқушылардың көмегімен жүзеге асырылады. Сабақтың өткізу барысында тапсырмалар деңгейлеп жасаймын, кейбір оқушыларға шығармашылық тапсырмалар беремін.
|
.Оқушыларда білімін бағалауда әр түрлі бағалау әдістерін қолданамын.
Бағдаршам Басбармақ Түртіп алу әдістерін тағы басқаларды қолданамын |
Химия кабинетінде тазалық пен қауіпсіздік ережесін сақтау.
Психологиялық ахуал қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
Сабақ \оқумақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өзжоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Менің ойым оқушылардың белсенділік қатарына жататын химиялық элементтер тобын түсінді, металдар қышқылдармен қалай әрекеттесетінін білді. Реакциялық теңдеулерді жазып коэфиценттерді қою арқылы теңестіре алады. Оқушылар сабақ барысында қолданған әдіс-тәсілдер арқылы сабаққа белсенді қатысты,өзін- өзі бағалады, топтпр бірін- бірі бағалады. Сыни тұрғыда ойлау дағдылары қалыптасып өз ойларын еркін айта алды |
Алдағы тәжірибемдеде әр түрлі деңдейдегі оқушыларды араластыру қажет немесе С деңгейлі оқушыны В деңгейлес оқушылармен, В деңгейлі оқушыны А деңгейлес оқушылармен бір топқа түсіру және тапсырманы түрлендіру керек деп ойлаймын. Бір- біріне көпірше орнатып, қолдау көрсету арқылы бірлескен оқу ортасын құра аламыз | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да оқудыда ескеріңіз)? 1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||