Ескі қорғандар сыры
Пән: Әдебиеттік оқу
Күні: 27.11.2019 Сынып: 4 |
Мектеп: Ю.А.Гагарин атындағы №16 орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні: Шиликбаева Ажаргуль Абдрамановна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
Сабақ тақырыбы | 34-сабақ. Ескі қорғандар сыры | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 4.2.7.1 Шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану
4.2.9.1 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде жазу |
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Дереккөздерден қажетті ақпаратты алып, өңдеп, тұжырым жасайды. Әдеби көркемдегіш құралдарды қолданады.
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыпқа қатысты сұрақтар құрастырып, жауабын табады. Кейбір оқушылар: Сұрақ құрастырып, оған жауап беруде өз мүмкіндіктерін кеңінен аша алады. |
|||||||||||||
Бағалау критерийлері | Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтайды. Тапсырманың себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсетіп
үйренеді. |
|||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Жауапкершілік,белсенді азаматтық ұстаным таныту және өз елінің
дамуына үлес қосу |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жаратылыстану | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Слайд, тақта, видео | |||||||||||||
Бастапқы білім | Шығарманың мазмұнын түсініп оқып, нақтылау және себеп-салдарын
анықтау сұрақтарын қоя алады. |
|||||||||||||
Сабақ барысы
|
||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Шаттық шеңбері: «Анам мені…» Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып, аналары өздерін қалай еркелететіндігін айтып шығады.
Үй тапсырмасы: «кофе таяқшалары» арқылы сұраққа кім жауап беретінін анықтау «Қойын дәптер» әдісі бойынша Олжас Сүлейменовтің өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұматтар жинақтап, тірек сөздер арқылы мәліметтер қорын толықтырады
|
Психологиялық ахуал туғызу
Кофеге арналған таяқшалар
Интербел-сенді тақта |
||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Жаңаны тану.
Видео-ролик Отырар кітапханасы туралы видео- роликті пайдаланып, жаңа сабақтың тақырыбын анықтау. «Анықта» айдары бойынша «Жұмбақ жазулар сыры» деген атпен ребустар шешу ұсынылады. Сынып мүшелері археолог рөліне еніп, өздері шешкен ребустағы заттардың құнды мұра екені туралы айтып береді. Ребус жауаптары: құмыра, жүзік, айна, тостаған, алқа, тиын, айбалта. – Бұл заттар ғалымдар үшін неліктен құнды деп ойлайсыңдар? – Бұл заттар кімге, қайда тапсырылатыны туралы не білесіңдер? Мақсаты: Ребустар шешкізу арқылы құнды заттардың атын есте сақтауға ықпал ету Тиімділігі: Қызықтыра отырып, тапсырмаларды бірлесе шешу дағдыларын тереңдету «Мнемокесте» әдісі бойынша Байбота Серікбайдың «Археолог» өлеңін түсініп оқып, талдайды. «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша санатқа қосылу, оба сөздерінің мағынасын ашады. Санатқа қосылу – есепке алыну Оба –тастан, топырақтан үйіп жасалған әртүрлі төбешік, қорым. Сергіту сәті «Қыдырып қайтайық» |
Интернет: https//youtu.,be/pke8kkv6eeHs
Ребус
суреттер
Кітаппен жұмыс
https//youte.be/sCvZlp26qOE |
||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Дәптермен жұмыс
1. «Археолог» өлеңінен көне қалалардың аттарын теріп жаз. Сауран, Бестам, Сығанақ, Отырар, Қызыл төбе. 2. Археологтер мен ғалымдар үшін көне қала неліктен қызықты? Өлеңнен сұраққа жауап болатын ойды тауып, жаз. Қарсылық қып жауларға, Қамал қанша құлаған?! Тарих бетін аударған Сабақты бекіту: «Алтын адам» туралы видео тамалау
Бағалау: «Басбармақ» әдісі
|
Дәптермен жұмыс
https//youte.be/5WZzVhwqzUI
стикерлер |
||||||||||||
Саралау
|
Бағалау:
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718