Күй
Оқу ісінің меңгерушісі:——————-
Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлім: Өнер Сынып: 3Ғ
Күні: 22.01.2020ж
|
Мектеп: Ы.Ноғайбаев атындағы №18 орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні: Хайранова Бота Қарабаевна
Қатысқандар саны:25 Қатыспағандар саны: 0 |
|||||
Сабақ тақырыбы | Күй құдіреті | |||||
Оқу ..мақсаты | 3.1.3.1-шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне,ондағы оқиғаларға сүйеніп,сюжеттің дамуын болжау.
|
|||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: шығарманы іштей саналы түрде түсініп оқиды
Көпшілік оқушылар: көркем -бейнелі сөздерді қолдана отырып,өз ойын әуенмен ұштастыра жеткіз++е алады. Кейбір оқушылар: шығармаға байланысты қажетті ақпаратты тауып, көркем оймен жалғастырады |
|||||
Бағалау критерийлері | ü Аңызды түсініп оқиды
ü Көркем -бейнелі сөздерді қолдана отырып,өз ойын жеткізеді ü Шығармаға қажетті ақпаратты табады
|
|||||
Тірек сөздер | Қыпшақ, құдіреті | |||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық,жұптық жұмыстарды орындау барысында ынтымақтастық орта қалыптастыру. Адамгершілік құндылықтарды, ашықтықты, өмір бойы білім алу құндылықтарға бағыттау. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Өз ойын жүйелі жеткізуде сөйлемдегі сөздердің байланысын дұрыс қолдану, сөз мағынасының дұрыс қолданылуы арқылы музыка пәнімен байланыс жасалады. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | |||||
Алдыңғы білімді игеру | Асыл сөз өлеңді мәнерлеп оқу.
|
|||||
Ишара |
Жасыл аймақ- бүгінгі сабақты толық меңгердім Сары аймақ-әліде түсінбеген материалдар бар Қызыл аймақ-мүлде бүгінгі сабақты түсіне алмадым |
|||||
Сабақтың барысы
|
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
||||
Сабақтың басы
10 минут
Топқа бөліну
Үй тапсырмасы
|
Шаттық шеңбері
Қол алысып кәне біз Достасайық бәріміз Айтарым бар сендерге Тез тұрыңдар шеңберге Қандай жақсы бір тұру Достарменен бір жүру Қандай жақсы дос болу 1-ші топ Домбыра 2-ші топ Қобыз 3-ші топ Сазсырнай 4-ші топ Жетіген
«Асыл сөз» әр топ бір шумақтан оқиды,мәнерлеп. Кейбіреуі нақыл сөздер мақал-мәтелдер айта алады. Көпшілігі сематикалық картамен жұмыс істей алады. Барлығы мәнерлеп оқи алады.
|
Слайд №1
|
||||
Сабақтың
ортасы 20 минут
Презентация
Топпен жұмыс Постер қорғау
Топпен жұмыс
«Мозайка» әдісі
Дескриптор:
|
Видеоролик Жұмбақ Қос қазық,екі желі,сегіз ноқта Сөйлейді шежіредей адам соқса Тағы бір мінезі бар таңғажайып Еш уақыт сөйлемейді адам жоқта (Домбыра)
«Күй құдіреті» Бірде Фараби өмір сарайына барыпты.Онда әкімдер,ғалымдар,өнерпаздар көп жиналған екекн.Қыпшақтарша киінген Фараби елеусіз ғана бір шеттен орын алып алады. Ол өзі жасап алған домбырасымен күй тартса ,жұрттың бәрі күліп,мәз- мейрам болады. Енді бір күйін тартқанда,әлгілер қамығып, жылай бастайды және бір күй тартқанда,бәрі маужырап,ұйықтап қалыпты. Фараби «Бұл күйлерді тартқан-қыпшақ әл-Фараби» деп хат жазыпты да,өзі сарайдан шығып кетіпті. Әмірші оны қанша іздеседе таба алмапты.
1-ші топ Әмірші Фарабиді не үшін іздеді деп ойлайсыңдар?
2-ші топ Сен Фарабидің орнында болсаң қандай күй тартар едің?
3-ші топ Қазақ халқының күйшілерін атаңдар.
4- ші топ Фараби тартқан күйлеріне кластер жасаңдар.
Әр топқа Мозайка әдісімен оркестрда отырған өнерпаздардың суреттерін құрау арқылы,сол суретке қарап шағын «Күй» туралы әңгіме құрастырады.
1Суретке зер салады. 2 әңгіме құрастыра алады. 3 Аспаптардың түрлерін ажырата алады. |
Слайд № 2
видеоролик |
||||
Сабақтың соңы
«Интервью» әдісі
10 минут |
Оқушылардың ішінен бір оқушы теле жүргізуші болып тағайындалады. Теле жүргізуші әр топтан барып сұхбат алады. Сабаққа кері байланыс алады
|
Микрафон | ||||
Саралау
1-тапсырмада Ынтымақта бірлікте жұмыс жасап, білгенін жолдастарымен бөлісіп, тақырыпты ортаға салып талқылайды 2-тапсырмада Топта балалар бірге жұмыс жасайды және өз идеяларын айтуға үйренеді 3-тапсырмада Көмек қажет ететін оқушыларға түсіндіру жұмысымен бірге қосымша уақыт беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар кестені өз бетінше жалғастырады 4-тапсырмада Топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады. Оқушылар бір-бірін тыңдайды және толықтырады |
Бағалау
«Бір-бірін бағалау» әдісі «Қол шапалақтау» әдісі «Бағдаршам» әдісі Дескриптор -Аңызды түсініп оқиды -Көркем -бейнелі сөздерді қолдана отырып,өз ойын жеткізеді -Қажетті ақпаратты тауып, көркем оймен жалғастырады
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Топ ережесін сақтау ескеріледі Желіммен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелері ескертіледі |
||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?
|
||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
Әмірші Фарабиді не үшін іздеде деп ойлайсыңдар?
Сен Фарабидің орнында болсаң қандай күй тартар
едің?
Қазақ халқының күйшілерін атап,қандай күй аттарың
білесіңдер?
Фараби тартқан күйлеріне кластер жасаңдар.
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718