«Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау» ҚМЖ
Сабақ жоспары
ҰМЖ тарауы: 8.3 A
Тұрақты электр тогы |
МЕКТЕП:Бикен Римоваатындағы МДШО барорта
мектеп-гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Касымбаева Н.А. | |||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП:8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Өткізгіштердің жалғау тәсілдерін үйреніп, Ом заңын пайдаланып есептер шығару;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі
|
– Өткізгіштерді тізбектей және параллель тәсілдерімен жалғайды;
-Берілген тапсырмадан шартты белгіні пайдаланып, тізбекті ажыратады; – Ом заңының формуласын пайдаланып, белгісіз шаманы анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдысы | Білу және түсіну, қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауды ауызша және жазбаша сипаттау Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.«Академиялық тілді», үш тілділікті дамыту мақсатында негізгі термин сөздердің мағынасын анықтау.
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: 2. Өткізгіштерді параллель жалғау дегеніміз өткізгіштерді ………………, олардың сәйкес ұштарын ……. жалғауды айтады; 3. Шартты белгілерді пайдаланып, тізбектің схемасын сызады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Еңбек және шығармашылық өмір бойы білім алуға баулу. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау кезінде белгісіз шаманы табуда және сызба сызуда математика, сызу пәндерімен пәнаралық байланыс. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы
2 минут
3 минут
5 минут
2 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал: «Менің физика сабағындағы көңіл –күйім» ағылшын тілінде сөйлеу. forexample: I love the formula,I’m happy,I am gladto see each other,I do not likephysics, … Топқа бөлу: «Суретпен жұптас» 1-топ « Амперметр» 2-топ « Вольтметр» 3-топ «Резистор» (W).Ширату жаттығулары: «Ілгерілеуді анықтау»
(F): «Белгісіздің жауабы» (W). «Мақсатты болжау.» 1.Шырша гирляндасын токқа қоссақ неге ұзына бойына түгел бірінен соң бірі жанады? 2. Ал үйдің немесе мектептің бөлмесінің жарығын қосқанда неге түгел бөлменің жарығы жанбайды? (F): «Ойды түйіндеу» |
Физикадан 7-8 сыныптарға арналған деңгейлік тапсырмалар Бақынов Жәкен Оразалыұлы Алматы 2008ж. 119-бет
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
7 минут
5 минут
|
Білім дағдысы:Білу және түсіну Белсенді оқыту: «Түсіндіру және сипаттау» (W).1-тапсырма. Өткізгіштерді жалғау тәсілі
Тізбектей Параллель
(F).«Ойлар ағыны» (G). 2-тапсырма: Білім дағдысы: Қолдану Белсенді оқыту: «Ойлан – Жұптас- Бөліс»
Тізбекте жалпы кернеу 3 В болса, жалпы ток күшін және R2, R3 кедергісі арқылы өтетін ток күшін табыңдар:
(F): «Өзара бағалау»
|
АКТ, интербелсенді тақта
Оқулық 8-сынып, Алматы, «Атамұра», 2018ж.130-131-бет.
Оқулық 8-сынып, Алматы, «Атамұра», 2018ж,132-бет.
|
||||||||||||
1 минут
2 минут |
Сергіту сәті: «Жұмсақ ойыншық»
(I).3-тапсырма: Білім дағдысы : Талдау Белсенді оқыту:«Қате түсініктерден арылу» Суретте көрсетілген тізбектің қатесін тап:
(F).Олқылықты толтыру.
|
Оқулық, 8-сынып Алматы,«Мектеп», 2013ж. |
||||||||||||
5 минут | (P).4-тапсырма
Білім дағдысы: Жинақтау Белсенді оқыту: «Describe and draw» Exercise1Given 3 resistance. Each resistance is 2 Ohms. They areconnected in series. Need to find the intensity of a current . Exercise2Given 2 resistance. R1= 2 Ohm, R2= 4 Ohm. They are connected in parallel. Need to find the current strength.(F). «Сөйлесетін серіктес»
|
PHYSICS Grade 8,билингвальный учебник, Астана 2017, 107стр. https://www.google.kz/search?q
|
||||||||||||
Сабақтың аяқталуы
5минут
3минут |
Белсенді оқыту: «Егер 5 минутыңыз болса»
1.Өткізгіштерді тізбектей жалғау дегеніміз ….. 2.Өткізгіштерді параллель жалғау дегеніміз …. 3. . Шартты белгілерді пайдаланып, тізбектің схемасын сызады; (F). «Маған көрсет» Рефлексия «Сөйлемді аяқта» – Сабақ басында қойылған мақсатқа жеттік пе? – Мен түсіндім … – Мен енді білдім ….. -Маған қызық болғаны … – Менің тағы білігім келеді…. Үйге тапсырма:§ 25 №5.3 (1,2) |
Оқулық, 8-сынып
«Атамұра», 2017ж. 131-132-бет https://www.google.kz/search?q
|
||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ) | |||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмаларбересіз? |
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжəне
қауіпсіздіктехникасын сақтау |
||||||||||||
Үй тапсырмасын сұрау мақсатында «Ілгерілеуді анықтау»
әдісін пайдаланамын Бұл әдіс оқушылардың нақты жетістігін анықтайды,өзінің қатесін түсініп, өзіне деген сенімділігі артып, жауапкершілікті сезінеді деп ойлаймын. «Мақсатты болжау» әдісі бұл оқушылармен проблемалық сұрақтарға жауап беру барысында жаңа тақырыптың мазмұнын ашып, сабақ мақсатын шығарады. Сабақ басында «Түсіндіру және сипаттау» әдісі бойынша берілген ресурстар арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа тақырыпты өздігінен игеріп, бүкіл сынып ынтымақтасып жұмыс істейді деген үміттемін. Сонымен қатар жаңа сабақты меңгертуде берілетін тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктеріне қарай сараланған. Әрбір тапсырмада оқушылар өз деңгейлеріне қарай тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар есеп шығару барысында формулаларды түрлендіріп, пайдалана алады. Сабақ соңында «Сөйлемді аяқта» рефлексиясы арқылы оқушылар алған білімдерін айқындайды. |
«Белгісіздің жауабы»
«Ойды түйіндеу» «Ойлар ағыны» «Өзара бағалау» «Олқылықты толтыру» «Сөйлесетін серіктес» «Маған көрсет» кері байланыстарын ала отырып, материалды меңгергендігін тексеру үшін бағалау критерийлерін қолдану. Топтық, жұптық және жеке жұмыс тапсырмаларының орындалуын сырттай бақылау арқылы бағалау. |
Физика кабинетінде қауіпсіздік ережесін сақтау. АКТ қолданғанда қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау. | ||||||||||||
Анкета
Аты-жөні Касымбаева Нурзат Айгалиевна
Мекен жайы Алматы облысы, Қаратал ауданы
Үштөбе қаласы
Жқмыс орны Бикен Римова атындағы МДШО бар орта мектеп-
гимназиясы
Лауазымы Физика пәнініңмұғалімі
Тақырыбы «Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау» ҚМЖ