Механикалық жұмыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі
Ұзақ мерзімді сабақ жоспарының тарауы:
Механикалық қозғалыс |
Облысы: Алматы
Ауданы: Қаратал Мектеп:К.Тоқаев атындағы орта мектеп КММ
|
|||||||||||||
Күн: | Мұғалімнің аты-жөні:Инаханова М.И. | |||||||||||||
Сынып:7 | Қатысқан оқушы: Қатыспаған оқушы: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Механикалық жұмыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі. | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары | 7.2.1.1 –,келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:
Материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру туралы түсініктерді біледі. Оқушылардың басым бөлігі: · Механикалық қозғалыстың түрлеріне өмірден мысалдар келтіре алады. · Жол мен орын ауыстырудың айырмашылығын ажыратады. Кейбір оқушылар: · Берілген түсініктердің бәріне өмірден мысалдар келтіре алады. |
|||||||||||||
Бағалау критерийі | 1. Механикалық қозғалысты тұжырымдайды .Материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру туралы түсініктердің мағыналарын ажыратады.
2. Механикалық қозғалыстың түрлеріне өмірден мысалдар келтіреді 3. Жүрілген жол мен орын ауыстырудың айырмашылығын дәлелдейді. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік емес пәндер үшін білім алушылардың тілдік дамуы.Механикалық қозғалыс түрлеріне мысалдарды өмірден келтіреді.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Механикалық жұмыс, материялық нүкте, траектория, санақ жүйесі, жүрілген жол, орын ауыстыру.
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Жұлдыздар материялық нүктеге жатады, себебі….. Біз таксиге жолақыны……….үшін төлейміз, ал ұшаққа…….. үшін төлейміз. Траектория деп…………………….айтамыз. Мысалы…………………….. Санақ жүйесі деп……………………….айтамыз. Мысалы…………… Механикалық қозғалыс деп…………………айтамыз. Мысалы………………….жатады.
|
|||||||||||||
Құндылықтарды баулу | Оқушыларды өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасауға жетелей отырып жалпыға бірдей еңбек қоғамында көшбасшы болуға, қоғамдағы халықтар достығын сақтауға,сыныпта ынтымақтастықты қалыптастыру | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика, геометрия, әдебиет,қазақ тіл пәндеріменімен байланыс | |||||||||||||
Алдыңғы білім | Жол, орын ауыстыру,қозғалыс( 6 сынып математика) | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы
5мин
Белсенді әдіс
5 мин
Зерделеу және зерттеу
|
Ынтымақтастықты қалыптастыру: білім алушылар бір-біріне сәттілік тілейді.Тақтаға жақсы тілекті бір : білім алушы ретпен жазады., білім алушылар ішкі ой өрісі өзгереді.
«Ой қозғау» «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Үй жұмысын тексеру Белсенді оқыту: «Сәйкестігін тап» әдісі І
Көпірше 1) Жердің жасанды серігі Жер бетінен қарағанда қандай болып көрінеді? Себебін түсіндір. 2) Оның жүрген жолының пішіні қандай? 3) Бүгінгі сабақ қандай терминдерге байланыстыөтіледі деп ойлайсыз?
|
.
Оқулықпен жұмыс
Эл.оқулық |
||||||||||||
Сабақтың ортасы
20 мин Мәтінді оқуға 10минут. Нұсқау беру және айту
2 мин
2 минут
2 минут |
Оқушыларды жаңа ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
«IDEAL» тәсілін қолдану арқылы жаңа ақпаратты саралайды, мәтін мазмұнындағы проблеманы анықтайды. Проблеманы сипаттайды. Проблеманы шешу жолдарын анықтайды. Проблеманы шешу үшін төмендегі тапсырмаларды орындауға әрекет жасайды. Суреттегі берілген мысалдардың ортақ құбылысы не?
Белсенді оқыту. зерделеу және зерттеу түрі.Оқулықтағы мәтіннің критерийлері сұрақ түрінде бөлімшенің соңында берілген.сол тапсырмамен серіктесіп, бірлесіп жұмыс атқарады. Термин сөздерді дәптерге орындау. .
Орындаған жұмыстарға қолдау көрсетіледі. Саралау тәсілі.Қарқын түрі. «Айырмашылығын ізде» әдісі 1 -тапсырма Дескриптор: Білім алушы – ара траекториясын сипаттайды; – араның орын ауыстыруын сызады; – араның жолы мен орын ауыстыруын салыстырады; – материялық нүктені сипаттайды. |
Оқулықпен жұмыс
От шашу арқылы баға-ы
Бағдаршам арқылы қ. баға-ы
«Сөзді тап» әдісі арқылы
Ресурстан алынған
Бас бармақ әдісі арқылы баға-ы
|
||||||||||||
2 минут
2миут |
2-тапсырма. Қарқын түрі. Шеңберге жиналатын уақыт әдісі».
Футбол ойынын бақылай отырып, шабуылшының ойын кезінде шамаман 15 км жүгіретіні анықталды. Осы қашықтық орын ауыстыру ма, әлде жол ма ?
3-тапсырма.Сабақты қорытындылау идеялары бойынша « Не болды әдісін қолдану» .
Жүргізуші автомобиль есептеуішінің көрсеткіші 500 км-ге артқанын көрді. Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы ма, әлде орын ауыстыру ма ? 4- Тапсырма 1)Механикалық қозғалыс 2) Траектория 3) Санақ жүйесі 4) Материалдық нүкте 5) Жүрілген жол 6) Орын ауыстыру
|
От шашу
От шашу арқылы бағалау
Б.Б.Б –кестесі арқылы бағалау |
||||||||||||
Сабақтың
аяқталуы 8 мин
4 мин
|
Қорытынды жасау, атқарылған жұмысқа рефлексия беру.
Бағалау.Б.Б.Б кестесін құру арқылы білімдерін тұжырымдайды.
Үйге тапсырма.Оқулық бойынша жұмыс.Мектепке дейінгі жүрген жолдарын, орын ауыстыруларын,троекторияларын, санақденесін анықтап келеді. Дискрептор құрастырып келеді.
|
Екі жұлдыз бір тілекарқылы бағалау
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |
Тапсырма берілгенде сыныпқа бірдей тапсырма беріледі.
«Механикалық қозғалыс және сипаттамалары» мәтінмен жұмыс. Ойлан –тап-жұптас.тәсілі қолданамын. Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға диолог және қолдау көрсету тәсілін қолданамын. Тапсырмаларды орындауда қарқын тәсілін қолданамын. Сабақты қорытындылау идеялары бойынша « Не болды әдісін қолданамын. . Шеңберге жиналатын уақыт әдісі».колданамын.
Оқушыларға дереккөздермен жұмыс істеуге қолдау көрсетемін. |
Ойлан –жұптас-бөліс тәсілі..Б.Б.Б кестесі бойынша бағалау.
Екі жұлдыз бір тілек, Бағдаршам Бас бармақ әдісі От шашу
|
Ынтымақтастық бағытында сергіту.
Механикалық қозғалыс болғандықтан қара жорға биін колдансам тиімді. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің қадамдарын сақтауға көңіл бөлемін
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
Анкета
Аты-жөні Инаханова Мамырхан Иманалиевна
Облыс Алматы
Аудан Қаратал
Қала Үштөбе
Мектеп К.Тоқаев атындағы орта мектеп
Лауазымы физика пәнінің мұғалімі
Тақырып Механикалық жұмыс және оның сипаттамасы. Санақ
жүйесі.