Ұлтық десерт дайындау
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Тамақтану мәдениеті |
Мектеп: «К.Тоқаев атындағы орта мектеп» КММ | ||||||||
Күні: 13.03.20ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Боржикова К. К. | ||||||||
Сынып: 6 «А», «Ә» | Қатысқандар саны: 8
|
Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Ұлтық десерт дайындау. | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.4.3 Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану.
6.2.4.4 Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау. |
||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы:Жылдам орындалатын тағамдарды біледі, Керекті азық – түліктермен құралдарды анықтайды
Оқушылардың басым бөлігі: Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын біледі. Оқушылардың кейбірі:Керекті құралдарды таңдайды. Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын қолданады |
||||||||
Жетістік критерийлері | · Жылдам орындалатын өнімдердің жасау жолдарын түсіндіре алады.
· Олардың жағымды және жағымсыз жақтарын өзара салыстырады. · Білу және түсіну дағыдыларын көрсетеді. · Практика кезінде құрал-саймандар мен керек-жарақтарын қолданады. · Десерттің жасалу жолдарын суреттейді. · Практика кезінде өзінің жасау/тәжірбиелік дағдыларын көрсетеді · Сынып ішінде өз ойымен бөліседі. |
||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
· академиялық тілдік дағдыларын қолдана отырып, өзінің шығармашылық жұмыстарын орындалу үдерісінің сатылы кезеңдерін түсіндіреді (сөйлеу дағдылары) және сипаттайды; · өзінің іс-әрекетіне және сынып ішінде таныстыру кезінде өз ойымен бөлісе алады;
Пәндік терминология · Жылдам орындалатын тағам десерт, ас мәзірі, құрамы, пышақ, әрлеу заттары, шанышқы, шыны ыдыстар, дастархан үстіндегі тәртіп т.б;
Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар: · Жылдам орындалатын тағам…. білдім. · Десерт дайындау жолдары туралы … таныстым. · Мен практикалық жұмысымда …. жасай отырып, жылдам орындалатын тағамды …. көрсеткім келді. |
||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өзіне және өзгелерге құрмет
Негізгі ұғымдарды талдау кезінде мұғалім мен оқушылардың және оқушылардың бір-бірінің пікірімен алмасып құрмет көрсетуі. Еңбек және шығармашылық Топтық жұмыс жасауда бірігіп еңбек етеді, оқушылар жаңа идея ұсынады. |
||||||||
Пәнаралық байланыстар | биология, химия | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Тақырып бойынша қажетті ақпараттарды іздеу, өңдеу.
Презентация жасау барысында АКТ құрылғыларына жүгіну және топта/жұпта бөлісу. |
||||||||
Бастапқы білім
|
Оқушылар жартылай дайын өнімдерден тағамдар әзірлеу технологиясымен танысты, олардың жасалу жолдарын қарастырып практика кезінде қолдана алды. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | |||||||
1 мин
7 мин
2 мин
15 мин
10 мин
|
Сабақ басында: Оқушылармен амандасу /тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.
– Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру.
Сары және көк түсті қағазға суреттер бейнеленген. Оқушылар түстер арқылы топқа бөлінеді. Топтың ішінде сүрет құрастырады. Оқушылар өздеріне топ атын қояды. «Кекс», «Фруктовый салат»Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жеткізу. «Пазл» әдісі арқылы тақырыпты болжау. – Құрастырылған суреттен не бейнеленген? – Бұлар қандай тағам түріне жатады? – Бүгін не туралы әңгімелесеміз?
Бүгінгі тақырыбымыз – Десерт әзірлеу технологиясы – Бүгін сабақта қандай мақсатқа қол жеткіземіз деп ойлайсыздар?
Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану. Әр түлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер. Құрал- саймандар мен керек –жарақтарын анықтау және таңдау.
Топтық жұмыс. Тапсырма 1.«Уақыт тізбегі» әдісі арқылыәр топ өздері құрастырған суреттегі жылдам орындалатын тағам (Десерт) дайындау үшін не қажет екенін және оның дайындалу технологиясын қадам бойынша сипаттайды. Рецепттің көмегіне жүгінеді. Бағалау критерийі: – Тағамдарды дайындау үшін қажетті азық-түліктерді, құрал- саймандар мен керек-жарақтарын анықтайды және таңдайды; – жылдам орындалатын тағам (десерт)дайындау технологияасын қадамы бойынша сипаттайды.
Кері байланыс: «Тазалық» әдісі арқылы бағалау. Чемодан – өзімізбен алып жүреміз Ет тартқыш – толықтыру қажет етеді Қоқыс жәшігі – қажеті жоқ ақпарат Тапсырма 2 Кестені толтыра отырып, Жылдам орындалатын тағам (десерт) жағымды және жағымсыз жақтарын анықтау қажет.
Бағалау критерийі: – Жылдам орындалатын тағамдардың (десерт) жағымды, жағымсыз жақтарын ажыратады; – өзіндік пікірлерін білдіреді. Кері байланыс: ауызша мадақтама
|
А4 Сары және көк түсті қағазда кекс пен «Фруктовый салат» бейнесі.
Постер
Чемодан,ет тартқыш, қоқыс жәшігі суреттер, маркер
|
|||||||
Сабақтың соңы
5 мин
|
Рефлексия:
«Жеміс ағашы»әдісі арқылы стикерлерге сабақ бойынша алған білімдері туралы мәлімет жазады. |
Суреттер парақшасы
|
|||||||
Анкета
Аты-жөні Боржикова Куляш Капановна
Облыс Алматы
Аудан Қаратал
Қала Үштөбе
Мектеп К.Тоқаев атындағы орта мектеп
Лауазымы көркем еңбек пәнінің мұғалімі
Тақырып Ұлтық десерт дайындау
Эл.почта borzhikova66@mail.ru