Салт дәстүр және ауыз әдебиеті

 
Молдабек Гүлзира Қуандыққызы

Шымкент қаласы

Терешкова атындағы 31 жоббм

Бастауыш сынып мұғалімі

Пәні: Қазақ тілі

Сынып: 2  «Ғ»

Күні:19.02.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні :  Молдабек Гүлзира Қуандыққызы

Қала: Шымкент

Мектеп: №31жоббм

Бастауыш сынып мұғалімі

 
    Бөлім: Салт дәстүр және ауыз әдебиеті.  
   
  Сабақ тақырыбы  Зат есім.Бесік жыры  
   Сабақта негізделген оқу мақсаттары 2.4.2.3 Сөз таптарын (зат есім,сын есім,етістік, сан есім)ажырату.

2.1.5.1  Аудиобейнежазба мазмұнына өз ойын(ұнайды,ұнамайды,себебі,пайдалы,пайдасыз) білдіру.

2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен  мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.

 
  Сабақта күтілетін нәтиже Барлығы:  зат есімдерді біледі,ажыратады.

Көбісі:  тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіреді.

Кейбіреуі:  мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды.

 
  Жетістік критерийлері Зат есімдерді табады.

Берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды.

Сұрақтар қояды және жауап береді.

 
  Құндылықтарды дарыту  Бесік жырын тыңдау,орындау,мақал құрастыру.  
  Пәнаралық байланыстар  Әдебиеттік оқу, математика,  пәнімен байланыс  
  Акт ны қолдану дағдысы Таныстырылым,бейнеролик,суреттер,интернет-ресурстар  
  Тілдік мақсат: Зат есім- Имя существительное – TeNoun  
  Алдыңғы меңгерілген білім Сөз таптары.Зат есім  
   
  Кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар  
  Сабақтың басы

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ ортасы

5 минут

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Амансыз ба, алтын күн!

Амансыз ба, ұстазым!

Амансыз ба, қонақтар!

Амансыз ба, достарым!

Топқа біріктіру:
Топ аттары:

1 – топ:  Зат есім.

2 – топ: Етістік.

3 – топ:  Сын есім.

4 – топ: Сан есім.

Топ ережесі:

1.Бір-бірімізді тыңдаймыз.

2. Сөзімізді бөлмейміз.

3.Уақытты үнемді пайдаланамыз.

Психологиялық  дайындық:      

-Көңіл күйіміз қандай?

– Сабаққа дайындығымыз қалай?

-Ынтамыз қандай

-Ендеше сабақты бастайық!

( Ұ ) II.Үй тапсырмасын тексеру.14 – жаттығу 

–         Өмірде , ата, кім мықты?

–         Айтқан адам шындықты?

–         Қасиет неде адамдық?

–         Ізет, мейірім, адалдық!

–         Өмірде не ең жаман?

–         Сақтай алмау елді аман!

Дескриптор:

1.Тиісті  зат есімді қояды.

2.Қатесіз жазады.

3.Көркем жазады.

ҚБ:Кәмпит

 

-Жарайсыңдар!

Білу. Түсіну.Талдау

IV.(МК, Ұ) Бейне ролик  Зат есім.

Мақсаты:Сабақтың тақырыбын ашу  арқылы  оқушылардың  қызығушылықтарын арттыру-Кім? Не? Сұрақтарының қай затқа қатысты қойылатынын талдау.

Зат есімнің ережесін еске түсіру.

Сабақтың  тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Сабақтың тақырыбымен мақсатын   анықтау үшін

-Тақырып туралы не білеміз?

-Ал,бүгінгі сабақтан не күтесіңдер?

-Не білгілерің келеді?

Бүгін зат есім туралы білімімізді толықтырамыз,бесікке салу рәсімі туралы білеміз.

 

V.(Ө.ж) Оқулықпен жұмыс

15-жаттығу.Жұмбақты көшіріп жаз,шешуін тап,зат есімдердің астын сыз.

Иесі оның- сәби,

Әрі төсек,әрі үй. ( Бесік )

Дескриптор:

1.Көшіріп жазады

2.Шешуін табады

3.Зат есімді табады

ҚБ :Кәмпит

Талдау:

VI.(Ұ.Т)Оқулықпен жұмыс:

16- жаттығу

«Бесікке салу рәсімі»

«Сұрақ қой» әдісі.

Бесік дегеніміз не?

-Бесікке салу рәсімі дегеніміз не?

-Бесікке салу тойына кімдер шақырылады?

-Бесікке салу рәсімін кім өткізеді?

-Ертеде баланы неліктен бесікке салған?

Бейнетаспадан көргендерінен бір- біріне сұрақ қояды,жауап береді.

 

VII.Топтық жұмыс :

1-топ: Зат есімдерді  тап

2-топ : « Тірек сызба» Бесікке қатысты сөздерді тап

3-топ: «Синквейн»

4 – топ: Сурет бойынша әңгімелеу

Дескриптор:

1.Зат есімдерді табады

2. Сұрақ қояды

3.Сөздерден сөйлем құрайды

ҚБ : Кәмпит

Сергіту сәті:

Алақанды ұрайық,

Оңға қарай бұрылып,

Солға қарай бұрылып.

Бір отырып бір тұрып,

Бой сергітіп алайық

 

VIII.Тақтамен жұмыс:« Кім зерек?» ойыны

19 -жаттығу

Пішіндер арқылы сөз құрайды. Шыққан сөз туралы білетініңді айт.

1.Сөздерді дұрыс құрайды

2. жауабындағы сөз туралы айтады

Қ.Б: Кәмпит

Қорытындылау: «Кім жылдам?»

IX .Кері байланыс: Қорытынды.

-Бүгінгі сабақтан не білдіңдер?

-Сендер үшін не маңызды болды?

-Сабақтың басында айтылған мақсатымызға жеттік пе?

17-жаттығу.  XI.Рефлексия: «Білім Қоржыны»

 

Слайд №1

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №4

Бейне ролик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд№5

Сәби- ребенок-

baby

 

Оқушылар дәптерлерін алмастырып жасыл ,сары көк қарындашпен дөңгелекпен бояйды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнеролик

 

 

 

Слайд №6

 

А3 форматы,

Фломастер,қима қағаздар,желім.

Топтық  жұмысты

« Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы бағалау.

 

Слайд №7

 

 

 

 

 

 

Слайд№8

 

 

 

 

 

 

.

Слайд№9

 

 

 
   

 

 

 

 

 

2минут

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

Сабақтың соңы

3 мин

 
   

 

 

 
 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? Топтарға бөліп, әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беру:

С-Заттарды атайды,зат есімдерді есімдерді табады.    

 В- Сұрақтар толық жауап береді,сөйлем құрай алады.

А- Берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды.

 

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? Дескриптор бойынша Қ.Б
Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

 

 

Әдебиеттік оқу,орыс тілі, ағылшын тілі,дене шынықтыру. Жаттығуды орындау: иілу,отырып-тұру, айналу.АКТ ресурстар

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

1.Сабақ жоспарға сай өтілді.

2.Сабақта уақыт кезеңдері сақталды.

3.Сабақ жоспарында ауытқулар болмады.

 

Қорытынды бағамдау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):

1. « Сөйлемді жалғастыр» әдісі

2. «Суретті сөйлет» әдісі

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы  өтуіне  ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1.Топтық жұмыстар  сабақты жақсартуға ықпал етті.

2. Көрнекі құралдарды тиімді пайдалану сабақты меңгеруіне оң нәтижесін берді?

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1.Жаңа тақырыпқа сәйкес тиімді әдіс-тәсілдер қолдану

2.Оқушылар жазған кері байланыстағы ұсыныс пікірлерін  басты назарда ұстау

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *